astma u dzieci

Obecnie na astmę cierpi ok. 4 ml Polaków. To przewlekła choroba upośledzająca funkcjonowanie górnych dróg oddechowych. Aż 10% z tego stanowi astma wieku dziecięcego, a to oznacza 400 tys. dzieci chorych na astmę. 

Objawy astmy

Astma u 20 % dzieci ujawnia się przed ukończeniem drugiego roku życia, u pozostałych 80% do piątego roku życia. 

Do objawów, które powinny zaniepokoić rodziców należą:
• sapka – ciężki oddech spowodowany niedrożnością nosa,
• świszczący oddech,
• duszności,
• kaszel,
• ucisk w klatce piersiowej.

Wszystkie te objawy nasilają się szczególnie w nocy. W pierwszym momencie przypomina normalną infekcję dróg oddechowych. Jednak często nawracające infekcje mogą wskazywać na astmę wieku dziecięcego. Jej objawy mogą nasilić się nagle, wtedy mamy do czynienia z ostrym atakiem astmy.

Czym jest astma?


Astma u dzieci jest chorobą o podłożu genetycznym, która ujawnia się w wyniku działania polutantów, czyli czynników szkodliwych, negatywnie wpływających na stan powietrza.

Najważniejsze znaczenie dla czystości powietrza mają:
• dym tytoniowy,
• kurz i roztocza,
• sierść zwierząt,
• pyłki roślin,
• emisja spalin przez samochody,
• emisja środków chemicznych przez zakłady przemysłowe,
• zanieczyszczenie powietrza spowodowane niską emisją, czyli produkcją pyłów zawieszonych (smog).

Dzieci mające predyspozycje genetyczne odziedziczone po rodzicach lub dziadkach w wyniku działania polutantów znacznie częściej chorują na astmę.

Szczególnie niebezpieczne jest palenie bierne, dlatego nie powinno się palić w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci. Reakcja alergiczna na dym tytoniowy jest bardzo szybka.

Diagnoza i leczenie

Rozpoznanie astmy wieku dziecięcego nie jest trudne. Najczęściej następuje w wyniku przeprowadzonego wywiadu oraz występowania charakterystycznych objawów. O astmie mogą także świadczyć liczne infekcje górnych dróg oddechowych. Więcej na temat diagnozy znajdziesz tutaj: http://www.cmpromed4kids.pl/astma-oskrzelowa-objawy-diagnostyka-leczenie/

Dla ustalenia prawidłowego leczenia bardzo istotnym warunkiem jest zdiagnozowanie alergenu, który powoduje astmę. Może być on jeden, a może być ich kilka. W przypadku niektórych alergenów najlepszym rozwiązaniem jest jego eliminacja. W przypadku uczulenia na kilka substancji jest to jednak niemożliwe. Leczenie ma wtedy charakter objawowy polegający na podawaniu leków wziewnych, głównie kortykosteroidów z dodatkiem β2-mimetyków (nie zawsze są konieczne).

W przypadku nagłych ataków astmy konieczne jest podanie leków o natychmiastowym działaniu (salbutamol, fenoterol), która rozkurczają oskrzela. 

To właśnie ostra postać astmy i wywołane nią nagłe napady duszności powodują, że znaczna część rodziców musi zrezygnować z pracy. W Anglii to ok. 13%.

Jak żyć z astmą?

Wbrew powszechnej opinii astma oskrzelowa nie eliminuje z normalnego trybu życia. Dobrze dobrane leki oraz świadomość własnych możliwości i ograniczeń pozwalają nie tylko na normalne funkcjonowanie, ale także na aktywność fizyczną. Powinna być ona dostosowana do możliwości dziecka cierpiącego na astmę. Niestety wiedza nauczycieli WF jest w tym zakresie niewystarczająca. 

Astma nie przeszkadza w uprawianiu sportu nawet na poziomie mistrzowskim, wręcz przeciwnie, pozwala na osiągnięcie większej wydolności oddechowej. Najlepszym przykładem może być Robert Korzeniowski wielokrotny mistrz olimpijski i świata w chodzie. Olimpia Jędrzejczak jako dziecko chorowała na astmę, to lekarz zalecił jej pływanie. Zdobyła kilkanaście złotych medali. Przykłady można mnożyć.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.