Bezdech u niemowląt podczas snu - pierwsza pomoc

Bezdech u niemowląt to powszechna dolegliwość, która występuje pod dwoma postaciami. Trzeba wiedzieć, że spotykamy się z nią nawet w przypadku zdrowych oraz prawidłowo rozwijających się maluchów. Bardzo często jest to następstwem silnego płaczu, który jest trudny w opanowaniu. Jest to naturalna reakcja organizmu – zwiększone stężenie tlenu sprawia, że oddech jest zatrzymywany. Bezdech stanowi realne zagrożenie dla życia w przypadku, gdy trwa on dłużej niż 21 sekund. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po tym czasie dojdzie do utraty przytomności oraz zatrzymania akcji serca.

Co wywołuje bezdech u dzieci?

Wiele osób nie ma pojęcia, jakie czynniki odpowiadają za występowanie bezdechu. Jest ich o wiele więcej niż intensywny płacz. Właśnie dlatego tak duże znaczenia ma właściwe określenie źródła nieprawidłowości. Wyższemu ryzyku wystąpienia bezdechu towarzyszy:

  • szok i silne emocje,
  • wcześniactwo,
  • spanie na zbyt płaskim podłożu np. bez poduszki,
  • spanie w pozycji na brzuchu,
  • dym tytoniowy,
  • wyziębienie ciała,
  • choroby oraz infekcje dróg oddechowych.

W przypadku dzieci urodzonych przed terminem bezdech często pojawia się w trakcie snu. Nierzadko dochodzi do tego w najmniej spodziewanym momencie. W takiej sytuacji dobrze jest zainwestować w wysokiej jakości monitor oddechu. Poinformuje on opiekunów o zaistniałej sytuacji, dzięki czemu możliwe jest skrócenie czasu reakcji.

Jak rozpoznać bezdech?

Rozpoznanie bezdechu u niemowląt nie jest skomplikowane. Trzeba zaznaczyć, że o opisywanej dolegliwości mówimy w przypadku, gdy maluch przestaje oddychać na dłużej niż 15 sekund. Na uwagę zasługują również inne objawy, jednak nie zawsze one występują. Mowa tutaj o m.in. spadku liczby uderzeń serca. Może również dojść do charakterystycznego sinienia twarzy. Sporadyczne i bardzo krótkie bezdechy nie są powodem do paniki. Prawdziwy problem zaczyna się wtedy, gdy trwają one długo, a także występują relatywnie często. Oczywiście konsultacja ze specjalistą jest obowiązkowa.

Bezdechu senny u niemowląt należy skonsultować z laryngologiem, sprawdź na: https://www.cmpromed4kids.pl/uslugi/laryngolog-dzieciecy/

Bezdech u niemowląt co robić?

Powyższe pytanie zadaje sobie wiele osób. Wiele zależy od tego, czy mamy do czynienia z dolegliwością realnie zagrażającą życiu. Oczywiście im szybciej zareagujemy, tym lepiej. Prawdą jest, że bezdech wywołany płaczem lub strachem najczęściej nie może zostać zaliczony do omawianej dolegliwości, ponieważ trwa kilka sekund. Oczywiście każdy przypadek jest inny, a więc dobrze jest poznać tok postępowania.

Na początku dobrze jest spróbować prostych metod przywracających reakcję organizmu. Mowa tutaj o np. delikatnym dmuchnięciu w usta, czy też połaskotaniu po stopach lub brzuchu. Jeśli okazało się to bezskuteczne, to warto jest spróbować gwałtownie zmienić pozycję dziecka – np. wziąć je na ręce  i razem z nim pochylić się do przodu. Skuteczne może być także poklepanie po plecach. W przypadku, gdy nie odzyskało ono oddechu należy wezwać pomoc medyczną, a także przystąpić do reanimacji.

Bezdech u noworodka pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc często warunkuje to, czy dojdzie do nieodwracalnych zmian w organizmie, utraty przytomności, a nawet śmierci. Właśnie dlatego należy działać szybko. Należy:

  1. Położyć dziecko na plecach, a następnie wykonać 5 wdechów ratowniczych.
  2. Uciskać klatkę piersiową dwoma opuszkami palców, a także wykonywać sztuczne oddychanie. Stosuje się tutaj zasadę 2 wdechy na 15 uciśnięć.
  3. W przypadku, gdy powyższa czynność okazała się bezskuteczna należy ponowić akcję ratowniczą. Powtarzamy ją aż do przyjazdu karetki pogotowia lub przywrócenia zdolności oddechowej u dziecka.

 

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.