biała dieta

Lato to pora roku, podczas której mnóstwo ludzi decyduje się na zabieg wybielania zębów. Bez względu na to, czy jest to wybielanie profesjonalne, zrealizowane w gabinecie dentystycznym czy też domowe wybielanie podjęte za pomocą dostępnych w aptekach środków medycznych, kuracjuszom wybielania poleca się przejście na białą dietę. Czym jest biała dieta i jak ją stosować? Odpowiedź na to i inne pytania odnajdziesz w poniższym artykule.

Co to jest biała dieta

Biała dieta to określenie sposobu odżywiania koniecznego podczas i po zabiegu wybielania zębów. Dzięki białej diecie jest możliwe uzyskanie pozytywnych efektów kuracji i uzyskanie zębów bielszych o nawet 10% przy jednoczesnym zwiększeniu trwałości efektu. Utrzymanie sposobu odżywiania, jakim jest biała dieta przez pewien okres po wybielaniu pozwala zaś zachować śnieżno białe szkliwo nawet na okres pięciu miesięcy. Warto przy tym pamiętać, że biała dieta po wybielaniu to zabieg naturalnie wzmacniający zęby, a przy tym zdrowszy niż pogłębiane efektu bieli środkami chemicznymi, które na dłuższą metę degradują nasz organizm. Stosowanie białej diety posiada różne rangi w zależności od rodzaju kuracji wybielających – w niektórych jest niezbędne w innych jedynie wskazane.

Kiedy należy stosować białą dietę

Kuracja białej diety będzie konieczna w przypadku wybielania zębów za pomocą organicznych związków chemicznych diamidu kwasu węglowego określanych niekiedy jako karbamidy E927b. Preparaty z zawartością stężonego CO(NH2)2 doskonale wybielają zęby, ale bez wsparcia białej diety mogą uszkodzić tkanki poprzez ich przesuszenie i spękanie. Podobnie dzieje się podczas wybielania żelami z zawartością nadtlenku wodoru. Jeżeli więc wybór pacjenta padnie na zabieg wybielania z tego typu preparatami należy niezwłocznie zastosować białą dietę. O takiej potrzebie powinien poinformować dentysta, jednakże nie zawsze się tak dzieje, warto więc samemu zapoznać się ze sposobami na białą dietę i wdrożyć ją jako swój jadłospis. Zobacz także: dieta młodości – co jeść aby zachować młody wygląd.

Zalety białej diety

Wielu internautów wyszukując w mediach społecznościowych i na forach internetowych frazę „biała dieta co jeść”, usiłuje dowiedzieć się o szczegółach tego typu kuracji, niektóre portale podają zaś skład diety białej błędnie. Warto więc wiedzieć, iż biała dieta to kuracja medyczna, w której pacjent pozbawia się ze swojego jadłospisu wszelkich produktów barwiących, kolorujących szkliwo i naruszających barwę dziąseł.

Produkty zakazane na białej diecie

Na mocy białej diety eliminuje się więc ze spożycia tak zwane produkty czerwone, takie jak: marchew, buraczki, papryka czy pomidory, ale także niektóre rodzaje jabłek, śliwki czy agrest. Odradza się jakiekolwiek jagody, borówki i aronie oraz zabrania spożycia barwiących przypraw – kurkumy, kolorowego pieprzu oraz tak zwanej indyjskiej kary. To jednak nie wszystkie ograniczenia, bowiem dostanie się też osobom lubującym się w kolorowych napojach zarówno ciepłych i zimnych. Dieta zwana białą zakazuje spożycia czerwonego wina, wszelkich gatunków kawy, herbat oraz barwionych napojów gazowanych typu cola czy oranżad. Zobacz także jakie produkty są dozwolone na diecie ketogenicznej.

Produkty dozwolone na białej diecie

Wskazane w białej diecie jest zaś spożycie produktów o jasnej barwie i nie zostawiających barwy na naszym szkliwie. Należą do nich mięsa z kurczaka i indyka, wszelkie gatunki pieczywa oraz warzywa takie jak cukinia czy dynia. Ponadto poleca się wszelkiego rodzaju nabiał – sery, jogurty, kefiry czy koktajle, które poza jasną barwą dodatkowo wzmacniają szkliwo dzięki zawartości wapnia. Ważne w białej diecie są także jasne owoce – awokado, banany czy białe winogrona. Co do długości trwania białej diety, zależy to od konkretnego przypadku. Jeśli zabieg wybielania przeprowadzony jest mocnymi środkami z dużym stężeniem karbamidów E927b, to trwa on zaledwie godzinę i całość procesu wykonana jest w gabinecie dentystycznym. Po takim czyszczeniu należy stosować białą dietę przez okres od tygodnia do dwóch tygodni. Jeśli zaś wybielanie jest w warunkach domowego zacisza, żelami z lekkim stężeniem tlenku wodoru i rozłożone w czasie to biała dieta winna trwać przez cały czas wybielania a następnie kolejne dwa do trzech tygodni po zabiegu. Spróbuj sam i ciesz się bielszymi zębami na dłużej.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.