butonierka ślubna

Butonierka to element męskiej garderoby, który przysparza wiele problemów przy jego określaniu, bowiem często tym mianem mylnie jest nazywana ozdobna chustka, czyli poszetka.
Butonierka natomiast to nic innego, jak mały, ozdobiony szwem otwór w klapie marynarki. Dawniej służył do zapinania marynarki, aż pod samą szyję. Obecnie stanowi on jedynie ozdobę, ponieważ często jest całkiem zaszyty i jest atrapą kieszonki. Jeśli chcemy używać zgodnie z przeznaczeniem, musimy go rozciąć.

Butonierka ślubna

Tym zwrotem potocznie określa się mały bukiecik kwiatów, wkładany do kieszonki w klapie marynarki. Wybór garnituru ślubnego stanowi nie lada wyzwanie. Kiedy nareszcie uda nam się go wybrać, skupiamy się na detalach, które dopełnią całość i spoją ze sobą kreacje młodej pary. Podstawowym i bardzo charakterystycznym elementem jest właśnie ów bukiecik, który stanowi pomniejszoną wersję tego, który w dłoniach trzyma panna młoda. Jest to więc nieodłączny element, o którym kategorycznie nie wolno zapomnieć podczas przygotowań.

butonierka pana młodego
butonierka pana młodego

Jakie kwiaty wybrać?

Butonierka dla pana młodego powinna być delikatna, ale przekłuwająca uwagę. Podstawową zasadą jest to, że kwiaty koniecznie muszą być świeże. Ogromną wpadką modową byłoby użycie sztucznego kwiatka.
Kwiaty do butonierki, muszą współgrać z bukietem panny młodej, a także z wiankiem o ile się na taki zdecydowała. Bardzo ważne jest aby całość wyglądała spójnie i do siebie pasowała. Przed wieloma laty tradycyjnie pan młody, niezależnie od bukietu przyszłej małżonki, w butonierce trzymał goździk. Od tamtej pory jednak wiele się zmieniło i obecnie wygląda to nieco inaczej. W kwestii konkretnego rodzaju kwiatów, najlepiej doradzić się florystki, aby bukiecik wytrzymał jak najdłużej.

Jeden większy, czy kilka mniejszych?

Tak jak to w przypadku rodzaju kwiatów, na przestrzeni czasu zmieniło się także podejście co do ilości kwiatów. Niegdyś bukiecik był odbierany jako faux pas, w grę wchodził pojedynczy żywy kwiat. W tej chwili natomiast, dozwolone są wszelkie możliwości, z wykluczeniem użycia sztucznej wersji bukiecika. Należy kierować się zasadą, że w przypadku bardziej wymyślnych, wzorzystych garniturów lepiej stawiać na stonowane i mało zwracające na siebie uwagę kwiaty, natomiast w celu urozmaicenia klasycznego wydania marynarki, można postawić na coś mocniejszego i bardziej szalonego.

poszetka
poszetka

Butonierka, poszetka, a brustasza…

Wiemy już, gdzie należy umieścić mały bukiecik ślubny – w otworze w klapie marynarki. Pamiętajmy także o tym, że kieszonka która znajduje się na lewej stronie piersi jest przeznaczona na poszetkę i nazywa się brustasza. Warto zaznajomić się z takimi informacjami wcześniej, aby nie popełnić częstego błędu, wkładając bukiecik do brustaszy.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jest to typowa wpadka, ponieważ nie przywiązuje wagi do drobiazgów. Jeśli więc jesteście w trakcie planowania wszystkich szczegółów odnośnie ślubnych strojów, zapamiętajcie i dokładnie sprawdźcie te trzy pojęcia… butonierka, poszetka i brustasza.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.