Według badań choroba lokomocyjna, zwana też chorobą komunikacyjną i kinetozą dotyka co 5 osobę dorosłą. Jest to schorzenie, które znacznie utrudnia bądź wręcz uniemożliwia podróżowanie – poruszanie się różnymi środkami transportu. Pojawia się zwykle w dzieciństwie i może samoistnie ustąpić, jednak nie każdy ma tyle szczęścia. Informacje o  tym, na czym dokładnie polega kinetoza, jakie są jej przyczyny i jak skutecznie ją leczyć znajdują się poniżej.

Choroba lokomocyjna – charakterystyka schorzenia

Choroba lokomocyjna ujawnia się podczas podróżowania, dając szereg nieprzyjemnych objawów, które zwykle ustępują zaraz po zakończeniu podróży, nie wywołując żadnych powikłań. O ile unikamy sytuacji długotrwałego podróżowania, które może skutkować osłabieniem organizmu nawet do końca dnia.

Należy przy tym podkreślić, że kinetoza związana jest z niemal wszystkimi środkami transportu. Choroba lokomocyjna występuje nie tylko podczas jazdy samochodem. Nie ma więc znaczenia, czy przemieszczamy się samochodem, autobusem, pociągiem czy też samolotem (choroba powietrzna) lub statkiem (choroba morska). Choroba lokomocyjna może wystąpić wszędzie tam, gdzie organizm człowieka narażony jest na turbulencje, kołysanie, gwałtowne zmiany kierunku czy zmiany tempa podróży – takie jak gwałtowne hamowanie czy gwałtowne przyśpieszanie. Ciekawostką jest, że u jednej osoby objawy choroby lokomocyjnej mogą wystąpić w czasie podróży np. samochodem, a w samolocie lub w pociągu już nie. Jest to kwestia dość indywidualna. Czy choroba lokomocyjna mija wraz z wiekiem? Zazwyczaj samoistnie przechodzi w wieku dojrzewania. Jednak jej objawy mogą niespodziewanie powrócić w dorosłym życiu. Zaobserwowano, że nawroty choroby lokomocyjnej w dorosłym wieku najczęściej dotyczą kobiet, zwłaszcza ciężarnych. A czy choroba lokomocyjna jest dziedziczna? Jest to możliwe, jednak nie zostało udowodnione. Na pewno widoczne jest, że niektóre dzieci bardziej wrażliwe są na kołysanie i turbulencje, których doświadczają podczas podróży.

Przyczyny choroby lokomocyjnej

Najprościej rzecz ujmując, to przyczyną kinetozy jest chaos informacyjny, wynikający ze sprzecznych informacji docierających do naszego mózgu. Sprzecznych, ponieważ sygnały odbierane przez błędnik mówią o tym, że ciało znajduje się w spoczynku, zaś narząd wzroku rejestruje ruch i prędkość. Wówczas docierające do mózgu zbieżne informacje powodują podrażnienie błędnika, a dokładnie napięcie nerwu błędnego. Skutkuje to wystąpieniem nieprzyjemnych objawów charakterystycznych dla tej choroby.

Objawy kinetozy

Choroba lokomocyjna u dorosłych objawia się w początkowo ogólnym osłabieniem, złym samopoczuciem oraz brakiem apetytu. Niestety, im dłuższa podróż bądź cechująca się niejednostajnym ruchem w różnych kierunkach, tym objawy choroby lokomocyjnej bardziej się nasilają. Pojawiają się dodatkowo zawroty głowy, szum w uszach, ślinotok czy nadpotliwość. Do tego dochodzą nudności i wymioty, które nie przynoszą ulgi, a mogą jedynie nasilać mdłości. Jeśli podróż trwa dłużej, to osłabienie organizmu i nudności mogą utrzymywać się jeszcze jakiś czas nawet po zakończeniu podróży.

Choroba lokomocyjna – metody leczenia

Czy chorobę lokomocyjną można skutecznie wyleczyć? Czy istnieją metody, które wyleczą ją raz na zawsze? Niestety nie ma leku, który na zawsze wyleczy z kinetozy. Na szczęście istnieją metody, dzięki którym nieprzyjemne objawy choroby lokomocyjnej można skutecznie łagodzić. Na rynku dostępne są preparaty łagodzące nieprzyjemne dolegliwości choroby lokomocyjnej. Leczenie schorzenia bazuje więc przede wszystkim na przyjmowaniu leku typu Aviomarin, bądź suplementów takich, jak Lokomotiv, które to trzeba przyjąć na około pół godziny przed planowaną podróżą. Preparaty te mają w swoim składzie wyciąg z kłącza imbiru – skutecznie zwalczający nudności i wymioty.

Pomocne bywają również plastry czy też leki przeciwwymiotne, przeciwalergiczne i uspokajające, które są dostępne w aptekach bez recepty. Niemniej jednak zanim zdecydujemy się na konkretny preparat warto skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem, ponieważ niektóre z nich nie powinny być przyjmowane przez dzieci bądź kobiety w ciąży lub karmiące piersią.

Musimy jednak pamiętać, że kinetoza może wrócić do człowieka w różnych momentach życia, nawet ponownie w dorosłym wieku. Z tego względu warto wiedzieć, jakie metody pomagają złagodzić objawy kinetozy.

Sposoby na chorobę lokomocyjną

Warto również podkreślić, że z nieprzyjemnym dolegliwościom podczas podróży, wynikającymi z choroby lokomocyjnej można łagodzić lub ich uniknąć stosując się do pewnych zasad. Otóż należy siadać przodem do kierunku jazdy, w miejscach odległych od osi kół (w autobusach) oraz w fotelach umieszczonych nad skrzydłem od strony okna (w samolotach), a w miarę możliwości wybieranie pozycji półleżącej.

Ponadto przed podróżą warto się wyspać i wypocząć oraz zjeść lżejszy posiłek. Lepiej też unikać napojów gazowanych czy też intensywnych zapachów. Zaś w czasie podróży skupiać wzrok na stabilnych punktach krajobrazu oraz unikać czytania książek i korzystania z komputera. Dobrze jest również robić przerwy w podróży oraz wietrzyć samochód.

Interesują Cię tematy związane z medycyną? Polecamy blog medyczny CM Promed! 

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.