refluks

Zgaga, kwaśne odbijanie czy pieczenie za mostkiem należą do bardzo typowych objawów choroby refluksowej, zwanej potocznie refluksem. Dyskomfort zalegania treści pokarmowej w przełyku ma różne przyczyny, które mogą być mylone z objawami innych poważnych chorób. Warto więc poznać czynniki determinujące występowanie choroby refluksowej, jak też sposoby jej leczenia.

Objawy

Typowe objawy choroby refluksowej przełyku – to niezwykle uciążliwa zgaga i i uczucie zalegania treści pokarmowej w przełyku. Poza tym do najczęściej występujących objawów choroby zalicza się:

– pieczenie za mostkiem;
– kwaśne lub puste odbijanie;
– nadkwasota;
– ból górnej części brzucha.

Chorobie może również towarzyszyć suchy kaszel, chrypka czy pieczenie w klatce piersiowej, przypominające ból pochodzenia sercowego. Jeśli zaś pojawiają się zaburzenia i ból podczas przełykania lub krwawienie z przełyku oraz nagły spadek masy ciała, to niezwłocznie należy udać się do lekarza.

Przyczyny

Choroba refluksową ma swoje podłoże w nieprawidłowym funkcjonowaniu mięśnia zwieracza przełyku, odpowiedzialnego za przesuwanie pokarmu do żołądka oraz zapobieganiu jego cofaniu się. Jego niewydolność powoduje, że treści pokarmowe wraz z sokiem żołądkowym zalegają w przełyku wywołując dyskomfort. Do czynników determinujących wystąpienie choroby zalicza się otyłość, ciążę oraz zaburzenia z opróżnianiem żołądka.

Przyczyny choroby refluksowej przełyku mogą być związane z występowaniem innych chorób, takich jak:

– cukrzyca;
– sklerodermia;
– przepuklina rozworu przełykowego;
– choroba niedokrwienna serca i nadciśnienie tętnicze;
– choroby płuc.

Choroba może również wynikać z niektórych zaburzeń hormonalnych, przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych lub wiązać się z chorobą alkoholową.

Leczenie

Zmiana nawyków żywieniowych i trybu życia jest punktem wyjścia w łagodzeniu objawów choroby refuksyjnej. Ulgę przynoszą również leki dostępne bez recepty, których działanie opiera się na zobojętnianiu kwasu żołądkowego.Nie powinno się ich jednak stosować przez dłuższy czas bez konsultacji z lekarzem. W przypadku wystąpienia objawów choroby refluksyjnej, warto zawsze udać się do lekarza, który dokona właściwej oceny sytuacji.

Leczenie choroby refluksowej przełyku może odbywać się w na przykład w klinice z ponad 20-letni doświadczeniem CM PROMED z Krakowa, która specjalizuje się między innymi w gastroenterologii. Zajmuje się więc leczeniem zaburzeń czynnościowych układu pokarmowym. Choroba refluksowa jest jedną z najczęściej leczonych schorzeń przez specjalistów gastroenterologów.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.