laryngolog co leczy

Laryngolog, znany również jako otolaryngolog, to jeden z lekarzy specjalistów, do którego należy pójść, gdy zwykły internista nie jest w stanie pomóc. Do medyka tej specjalności obowiązuje skierowanie wystawiane przez lekarza pierwszego kontaktu. Ponieważ na wizytę do specjalistów zazwyczaj czeka się dość długo, osoby zmagające się z poważnymi stanami, otrzymują skierowania na cito, które uprawniają je do odbycia błyskawicznych wizyt. Obecnie w większości przychodni i ośrodków zdrowia czy poradni przyszpitalnych działają lekarze laryngolodzy, wobec czego nawet mieszkańcy pomniejszych miejscowości mają nieco ułatwiony dostęp do specjalistycznej opieki medycznej.

Czym konkretnie zajmuje się laryngolog?

Do zadań larygnologa należy wykrywanie i usuwanie problemów zdrowotnych w obrębie głowy, twarzy oraz szyi pacjenta. Lekarz tej specjalności zajmuje się wszelkimi schorzeniami dotyczącymi narządu węchu, słuchu oraz układu oddechowego. Popularnymi dolegliwościami są tu zapalenia zatok, zatykanie się nosa bądź uszu, zapalenia gardła lub krtani, przerost migdałków, etc. Wielu osobom przez długi czas towarzyszą objawy upośledzonego powonienia lub niedosłuchu. Osoby te egzystują z dnia na dzień w niekomfortowych warunkach, mylnie sądząc, że towarzyszących im kłopotów nie da się wyeliminować, gdyż są one np. związane z dojrzałym wiekiem. Tymczasem laryngolodzy potrafią coś zaradzić nawet w przypadkach, które z punktu widzenia pacjenta wydają się beznadziejne. Zawsze warto zatem spróbować sobie pomóc i udać się na konsultacje do specjalisty.

Jakie badania wykonywane są w gabinecie laryngologicznym?

Laryngolog, jak każdy lekarz, musi dokładnie obejrzeć pacjenta, aby móc postawić wstępną diagnozę. Zaglądanie do gardła, uszu lub nosa to stała praktyka. W miejscach trudno dostępnych używa się wzierników. Palpacyjnie bada się również stan węzłów chłonnych, gdyż często są one powiększone przy różnego rodzaju dolegliwościach. Jeśli na skórze lub w obrębie gardła, ucha czy nosa wykryto zmianę niewiadomego pochodzenia, wykonuje się jej biopsję, aby przekonać się, co to takiego i czy jest niebezpieczne dla pacjenta. Standardowo laryngolodzy zlecają badania laboratoryjne oraz takie techniki jak: USG, RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, etc. Dopiero wykrycie źródła dolegliwości pozwala na efektywną walkę z problemem.

Czy możliwe jest skuteczne leczenie zatok?

Zatoki nosowe mogą być bardzo dokuczliwe, a ich zapalenie wiąże się już z potwornym bólem oraz dyskomfortem. Dlatego właśnie chorobą warto się zainteresować już we wczesnej fazie. Pacjenci, którzy uskarżają się na zatoki zazwyczaj przyjmują tabletkę przeciwbólową i zapominają o dolegliwościach aż do następnego razu, gdyż objawy chorych zatok mogą pojawiać się cyklicznie, jeśli nie zostały prawidłowo wyleczone za pierwszym razem. W łagodnej postaci choroby zatokowej ulgę przynoszą medykamenty, które mają za zadanie powodować obkurczanie się błony śluzowej nosa. Dobre efekty przynosi także wdychanie przez nos chlorku sodu. Gdy to jednak nie pomaga, trzeba zastosować metody bardziej radykalne. Można zdecydować się na balonikowanie zatok, czyli wpuszczenie do nich specjalnego cewnika wyposażonego w tzw, balonik medyczny. Inwazyjne metody jeśli chodzi o leczenie zatok mogą polegać na endoskopowej operacji zatok, korekcji krzywej przegrody nosowej bądź operacyjnym usunięciu polipów.

Zobacz także: Choroba lokomocyjna

Chrapanie – przyczyny i sposoby leczenia

Inną przykrą dolegliwością jest chrapanie podczas snu. Tutaj również można szukać fachowej pomocy u laryngologa. Pacjentom otyłym i niezażywającym na co dzień zbyt dużo ruchu, lekarz zaleci po prostu zmianę nawyków żywieniowych oraz większą aktywność fizyczną. Czasem zbawienna może być nawet zwykła zmiana ułożenia ciała podczas odpoczynku nocnego. Spanie powinno się bowiem odbywać w takiej pozycji, aby swobodne oddychanie nie zostało utrudnione. Przyczyny chrapliwych oddechów mogą być bardzo różne, dlatego bez rozpoznania źródła problemu żaden medyk nie będzie stanie efektywnie pomóc pacjentowi. Częstymi przyczynami chrapania są np. polipy w nosie lub nieprawidłowa budowa przegród nosowych. W pierwszym przypadku wystarczy operacyjnie usunąć niekorzystne elementy, w drugim wykonuje się zazwyczaj zabieg korekcyjny, który ma za zadanie udrożnić nos i wspomóc prawidłowe oddychanie poprzez wyrównanie przegrody nosowej. Niektórym pacjentom towarzyszy bezdech nocny i to on właśnie jest odpowiedzialny za chrapanie. W takich sytuacjach pacjenci podłączani są do specjalnych urządzeń ułatwiających oddychanie i monitorujących funkcje organizmu. Aparaty CPAP do oddychania przynoszą dość znaczącą poprawę i determinują lepszą jakość snu. Zobacz także: https://www.cmpromed.pl/leczenie-chrapania-laserem-na-czym-polega-i-czy-jest-bezpieczne/

Dlaczego wizyta u laryngologa jest tak ważna?

Już pierwsze symptomy, jak np. ból w okolicach nosa, uszu czy gardła, bądź pogorszenie się słuchu, i węchu powinny zaniepokoić pacjenta i skłonić go do udania się do lekarza. Nawet, jeśli miałby to być fałszywy alarm, lepiej sprawdzić, co się dzieje. Czasami do otworów ciała dostają się insekty, pyłki, małe przedmioty i ciała obce, których wyciągnięcie wymaga profesjonalnych narzędzi, i medycznego przygotowania. Dlatego też lepiej nie bagatelizować żadnych dolegliwości.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.