wiskoza co to za materiał

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się wiskoza. Jest to materiał, z którego bardzo często szyje się odzież. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że wiskoza polecana jest na ciepłe dni. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest wiskoza, a także wymienimy najważniejsze zalety tego materiału. Lepiej też wiedzieć, jak powinno się dbać o ubrania wiskozowe.

Czym jest wiskoza?

Można śmiało powiedzieć, że na rynku odzieżowym najbardziej popularne są następujące materiały: poliester, bawełna oraz wiskoza. Wiskoza pochodzi z naturalnych surowców, czyli pulpy drzewnej, ale mimo to należy do grupy włókien sztucznych. Celuloza z drzew jest oczywiście niezbędna do powstania wiskozy. Warto pamiętać, że celuloza jest pozyskiwana z takich drzew, jak buk, świerk oraz sosna. Żeby powstała wiskoza potrzebne są jeszcze skomplikowane procesy technologiczne oraz chemiczne. Materiał zalicza się do sztucznych włókien, ponieważ surowiec naturalny musi zostać odpowiednio przetworzony. Tkaniny i dzianiny są najczęściej wykorzystywane w przemyśle odzieżowym. Warto mieć na uwadze, że różnią się przede wszystkim splotem nitek. W dzianinie nitki przeplatają się ze sobą, a to skutkuje powstaniem elastycznego materiału, który idealnie przylega do ciała. Z kolei tkanina nie jest rozciągliwa, ponieważ nitki połączone są pod kątem prostym.

Ubrania wiskozowe

Wiskoza jest również doskonałym materiałem na lato i ciepłe dni. Jest przewiewna i przepuszcza powietrze, więc nie powinniśmy odczuwać żadnego dyskomfortu. Oprócz tego wiskoza ma też inne zalety, które wymienimy poniżej. Nie tylko tkaniny, ale również dzianiny wiskozowe bardzo szybko wchłaniają, a następnie odparowują wilgoć. To sprawia, że materiał nie przykleja się do spoconego ciała, w przeciwieństwie do poliestru, który również zalicza się do grupy włókien sztucznych. Najlepiej kupować ubrania wiskozowe w sprawdzonych sklepach odzieżowych, które wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią wśród klientów. Należy pamiętać, że wiskoza jest gładka, miękka a do tego przyjemna w dotyku. Jest też bardzo łatwa w pielęgnacji, dlatego nawet mało doświadczone i początkujące osoby nie powinny mieć z tym żadnego problemu.

Zobacz także: Ekologia w modzie

Zalety odzieży wiskozowej

Można śmiało powiedzieć, że nie ma lepszego materiału na lato. Dawniej uznawano, że ubrania z jedwabiu sprawdzają się najlepiej w sezonie letnim. Jednak włókna jedwabne ulegają zniszczeniu na skutek działania promieni słonecznych. Właśnie dlatego lepiej zrezygnować z jedwabnych ubrań w gorące dni. Od rodzaju splotu nici zależy, czy wiskoza się będzie gnieść. Prasowanie nie jest potrzebne w przypadku elastycznych dzianin wiskozowych. Jeśli będziesz chciał przywrócić dobry wygląd tkaninom wiskozowym to niestety będzie konieczne użycie żelazka. Wiskoza jest na szczęście materiałem, który bardzo łatwo się prasuje. Prasowanie zajmuje naprawdę bardzo mało czasu, dlatego nie trzeba się zupełnie o to martwić. Trzeba również zawsze sprawdzać informacje na metkach, jeśli chcesz żeby ubrania wiskozowe posłużyły przynajmniej kilka lat.

Zobacz także: Etyka w modzie – dlaczego jest tak ważna

Jak prać wiskozowe ubrania

Wiskoza jest niezwykle delikatnym materiałem, dlatego taką odzież powinno się prać i prasować w odpowiednich temperaturach. Wysokich temperatur nie lubią zarówno tkaniny, jak i dzianiny wiskozowe. Bezpiecznie jest ustawić pranie na temperaturę 30°C. Temperatura żelazka nie powinna przekraczać 100°C. Modele z wiskozy polecane są zwłaszcza miłośniczkom przewiewnych letnich spódnic i sukienek. Dużą popularnością cieszy się modny w tym sezonie, fason trapezowy, ponieważ idealnie układa się na każdej sylwetce i w ogóle nie krępuje ruchów.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.