świecowanie uszu jak wygląda zabieg

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że świecowanie uszu jest zabiegiem wykonywanym już przez starożytnych Majów, Azteków, Greków czy Egipcjan. Godny uwagi jest również fakt, że omawiana terapia cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród północnoamerykańskich Indian – Hopi. Należy mieć świadomość, że od niedawna konchowanie uszu wykonywane jest w polskich gabinetach medycyny naturalnej.

Czy świecowanie uszu jest efektywne?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że konchowanie uszu wykonuje się przy pomocy świecy specjalnie przeznaczonej do tego celu. Ma ona postać cienkiej rurki. Ponadto jej długość wynosi około 20 cm. Produkt został wykonany z ekstraktu miodowego, włókna lnianego, a także pszczelego wosku. Można również zaobserwować, że z roku na rok coraz częściej nasączany jest różnymi olejkami leczniczymi czy ekstraktami z ziół. Świeczka praktycznie zawsze wyłożona jest odpowiednią blaszką. Zbierają się bowiem na niej wszystkie zanieczyszczenia, które wcześniej wydobywają się z ludzkiego ucha w trakcie zabiegu. W ten prosty sposób możliwe jest usunięcie z ucha praktycznie wszystkich znajdujących się w nim nieczystości.

woskowanie uszu
woskowanie uszu

Jakie są wskazania?

Warto wiedzieć, że omawiana świeca po zapaleniu będzie przez chwilę płonąć, dopiero później zacznie się żarzyć. Dzięki temu kanał słuchowy będzie właściwie ogrzany. Będzie mogło w ten sposób powstać podciśnienie, które bardzo efektywnie wyciągnie praktycznie wszystkie zanieczyszczenia czy nadmiar woskowiny. Godny uwagi jest fakt, że konchowanie uszu przez gabinet medycyny niekonwencjonalnej jest bardzo często reklamowane zarówno jako świetny sposób na czyszczenie uszu z różnego rodzaju zanieczyszczeń, jak i świetna metoda umożliwiająca pozbycie się dolegliwości jak zatkane ucho.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zabieg bardzo pomaga w oddychaniu przez nos. Należy zaznaczyć, że w trakcie konchowania zostaje uregulowanie ciśnienie zarówno w uchu środkowym, jak i zatokach. Nie wszyscy mają świadomość, że zabieg jest bardzo pomocny w leczeniu stresu, migreny oraz zaburzeń przemiany materii. Ponadto jest rekomendowany wszystkim paniom w okresie przekwitania, a także osobom ze słabszą odpornością. Warto wiedzieć, że bardzo istotnym wskazaniem na przeprowadzenie świecowania są choroby gardła, uszu lub nosa np. przewlekły katar (zobacz film na youtube jako odetkać zatkany nos). Zabieg jest również zalecany osobom starszym cierpiącym na niedosłuch.

Przeciwwskazania

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że istnieją także przeciwwskazania do wykonania wspomnianego zabiegu cieszącego się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem ludzi w różnym wieku. Należy mieć jednak świadomość, że nie wszyscy będą mogli skorzystać z tego dobrodziejstwa. Godny uwagi jest fakt, że w trakcie zabiegu dana osoba musi leżeć nieruchomo.

Oznacza to tym samym, że świecowanie nie jest rekomendowane dorosłym i dzieciom cierpiącym na nadpobudliwość ruchową. Ponadto ważnymi przeciwwskazaniami do wykonania świecowania są: uczulenie na produkty pochodzenia pszczelego, ostry stan zapalny uchu, uszkodzenie błony bębenkowej, posiadanie chorób zakaźnych, sączące się wydzieliny z ucha, podwyższona temperatura ciała, ostre stany zapalne w obrębie głowy, procesy nowotworowe w obrębie głowy.

Ile kosztuje woskowanie uszu?

Nie jest możliwe jednoznaczne udzielenie odpowiedzi na to pytanie. Koszt świecowania jest bowiem uzależniony od miejsca, w którym będzie wykonany zabieg. Należy mieć świadomość, że za woskowanie w profesjonalnym salonie kosztuje od 60 do 120 złotych. Jak wiadomo, w Warszawie trzeba zapłacić znacznie więcej, niż w Częstochowie. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że im bardziej prestiżowy salon, tym cena będzie wyższa.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że z roku na rok coraz większa liczba osób decyduje się na konchowanie uszu w warunkach domowych. Wystarczy kupić w aptece właściwą świecę, która kosztuje od 6 do 14 złotych. Osoby, które nie posiadają odpowiednich umiejętności powinny wybrać się do profesjonalnego gabinetu.

Opinie lekarzy i pacjentów na temat świecowania uszu

Należy mieć świadomość, że opinie są bardzo podzielone. bardzo duża liczba lekarzy jest bowiem sceptycznie nastawiona do omawianego rodzaju zabiegu. Wychodzą oni z założenia, że podciśnienie, które powstaje w trakcie świecowania jest za słabe, by efektywnie wyeliminować zanieczyszczenia zalegające w uchu czy woskowinę.

Warto wiedzieć, że uszy mają zdolność do samooczyszczania się. Oznacza to tym samym, że wspomniany organ nie będzie potrzebował żadnych dodatkowych zabiegów higienicznych. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w przypadku powstania nadmiernej ilości woskowiny, lekarze rekomendują płukanie uszu. Należy mieć świadomość, że można bez większego problemu wykonać je praktycznie w każdym gabinecie laryngologicznym. Osoby, które jednak zdecydują się na zabieg powinny skorzystać z usług specjalistów. Można dzięki temu zapobiec ewentualnemu uszkodzeniu ucha. Nie jest również zalecane przed podjęciem decyzji o wyborze gabinetu sugerować się tylko ceną.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.