czy kawa pobudza

 

Jak to się zaczęło? Kawa daje mocnego „kopa”

Już przed laty przyjęto za pewnik, iż kawa ma silne działanie pobudzające. Dodaje energii, rano pozwala nam wejść na właściwy tor funkcjonowania, pomaga przetrwać długą noc nad książkami lub pracą, którą zmuszeni byliśmy zabrać ze sobą do domu. Czy jednak jest tak naprawdę? Może podobnie do efektu placebo wmówiliśmy sobie, iż kawa ma tak duży i decydujący wpływ na nasze samopoczucie? Naukowcy już nieraz podzielili się z nami dość kontrowersyjną uwagą, iż kawa nie ma żadnego wpływu na osoby, które piją ją często!

Kawa może uzależnić i czy to jest problem?

Wykonano wiele badań i ich efekt jest jednoznaczny i szokujący – osoby, które spożywają duże ilości tego aromatycznego napoju przyzwyczajają się do obecności tego stymulatora w organizmie i nie potrafią już bez niego normalnie funkcjonować. Ciekawy jest również wniosek jaki wysunęli badacze obserwując wpływ kawy na kobiety i mężczyzn. Okazało się bowiem, iż kofeina ma, wprawdzie niewiele, jednak większy wpływ na mężczyzn niż na kobiety. Dyskusyjnym jest również wpływ spożywania kawy na poprawę naszej pamięci. Udowodniono jednak , iż osoba pijąca jedną filiżankę kawy dziennie zdecydowanie częściej doznaje pogorszenia pamięci niż osoba spożywająca jej więcej. Ciekawe, iż wnioski te dotyczą tylko i wyłącznie kobiet.kubek kawyfiliżanka kawy

Czy kawa może nas chronić przed chorobami?

Warto więc dodać, iż kawa rzeczywiście może zapobiegać rozwinięciu się choroby Alzheimera lub zmniejszyć dolegliwości osób już chorujących. Znając wyniki tych badań warto postawić sobie pytanie – czy muszę pić kawę, czy rzeczywiście nie jestem w stanie normalnie funkcjonować bez kilku jej filiżanek dziennie? Może tylko to sobie wmówiłem i jestem uzależniony od  jej smaku i zapachu. Jeśli tak jest warto pójść na wojnę z tym małym nałogiem choćby tylko po to by udowodnić sobie i innym, iż jedna niegroźnie wyglądająca filiżanka nie może mieć aż tak dużego wpływu na moje życie. Jeśli uda nam się wygrać tą małą potyczkę picie kawy kojarzyć się nam będzie z niedzielnym rytuałem w gronie najbliższych przyjaciół pełnym luzu i relaksu zamiast z nerwowym i pośpiesznym porankiem.

Napisane przez

Anna Kowalik

Anna Kowalik jest naczelną redaktorką Slimlife.pl. Trenuje jogę i pilates, uwielbia podróże i zdrową kuchnię. Pełnoetatowa żona i mama 3 córek.