andrzejki 2019

Wigilia popularnych w Europie imienin Andrzeja, czyli 29 listopada, przypada w tym roku w piątek. Tradycyjnie ten wieczór, zwany Andrzejkami, pełen będzie wróżb i przepowiedni dotyczących przyszłości. Nawet jeśli Andrzejki 2019 nie sprawią, że panny rychło doczekają się zamążpójścia, to z całą pewnością będzie okazją do wyśmienitej zabawy – ostatniej hucznej imprezy przed rozpoczynającym się Adwentem, czyli czasem zadumy przed narodzinami Chrystusa.

Święty Andrzej a stan cywilny


Kult świętego Andrzeja, jednego z apostołów Chrystusa zaczął się w średniowieczu. Ale imię Andress ważne było już w czasach przedchrystusowych na terenie Grecji starożytnej. Greckie słowa aner oraz andros oznaczające mężczyznę mogą świadczyć o kulcie boga, który „rozdaje” mężów. W wierzeniach starogermańskich oraz celtyckich takim rozdawcą małżonków był otoczony szacunkiem bóg Frejr (Freyr). W Polsce czczenie Andrzeja przypada na średniowiecze, choć w literaturze udokumentowane jest dopiero w XVI wieku.
Niezależnie od czasu i miejsca Andrzej miał zawsze tę samą rolę: dać męża pannom, które z utęsknieniem wypatrują kandydatów.

Andrzejkowe wieczory dawniej i współcześnie


Wigilia świętego Andrzeja była okazją do wróżb. Na wsiach na różne sposoby panny chciały dowiedzieć się która pierwsza znajdzie męża. W tym celu przygotowywały tłuste placki, układały na ławie i wpuszczały do izby psa. Który placek pies chwyci pierwszy, to dziewczyna, która go upiekła już niedługo pożegna stan panieński.
Popularna wróżbą było adwentowe wyczekiwanie na zakwitnięcie gałązek. W Andrzejki panny ścinały gałązki wiśni lub czereśni i wsadzały je do dzbanów z wodą. Jeśli gałązki obsypały się kwieciem w Wigilię Bożego Narodzenia, była to zapowiedź szybkiego wesela. Gałązki suche, bezlistne przepowiadały staropanieństwo.

Aby ujrzeć przyszłość dawniej i współcześnie leje się gorący wosk do zimnej wody. Kiedyś stosowano roztopiony ołów – ceromancja, czyli lanie ołowiu jest jednak bardziej kłopotliwe i znacznie droższe, niż przelewanie przez dziurkę od klucza gorącego wosku. Figury zastygłe w zimnej wodzie należy obejrzeć ze wszystkich stron i zinterpretować. Dawniej panny oczekiwały symboli związanych z płcią przeciwną; współcześnie jest to bardziej zabawa, niż poważna zapowiedź zmian z życiu.

Wiele osób nie może doczekać się, kiedy są Andrzejki 2019, wszak to okazja do szalonej zabawy przy muzyce w klubie, dyskotece czy na prywatce.

Andrzejki 2019 w domu


Jeśli ktoś chce zorganizować Andrzejki jako prywatkę, warto aby obok atrakcji typowych dla imprez, czyli jedzenia, napojów i muzyki przygotować także zestaw wróżb andrzejkowych.

Najprostsza z nich to „wyścig butów”. Buty zdjęte z lewej nogi (tej od serca) ustawia się gęsiego i przekłada pojedynczo od końca na początek. Najlepiej wybrać linię najdłuższą, czyli przekątną pokoju. Właściciel czy właścicielka buta, który jako pierwszy dotrze do linii końcowej najszybciej zmieni stan cywilny.
Punktem kulminacyjnym zabawy może być lanie wosku. Potrzebna są: miska z zimną wodą, naczynie metalowe do roztapiania wosku, wosk i klucz z dużą dziurką. Warto również przygotować lampę, którą podświetla się odlane figury, a obrazy widoczna są jako cienie na ścianie.

Prostą współczesną wróżbą jest przekłuwanie szpilką kartki, która na odwrocie zapisana jest imionami żeńskimi lub męskimi.
Jeśli gospodarz chce zrobić gościom dużą niespodziankę warto na Andrzejki zaprosić wróżbitę zawodowo zajmującego się przepowiadaniem przyszłości. Może to być na przykład wróżący z kart tarocista, widzący zapisane w liczbach ludzkie losy numerolog albo chiromanta odczytujący przyszłość z linii przecinających ludzkie dłonie.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.