
Obturacyjny bezdech senny to bardzo poważna choroba, która może dotknąć osoby w różnym wieku, niezależnie od tego, jakiej jest się płci. Dobrze jest zatem wiedzieć, czym jest bezdech senny oraz jakie są jego objawy i przyczyny i co może uchronić nas przed jego powstaniem.
Czym jest bezdech senny?
Należy wiedzieć, że bezdechy powtarzają się od kilku do kilkunastu razów w ciągu każdej godziny snu. Tego rodzaju problemy powodują także różne zdrowotne problemy, które są następstwem bezdechów. Co ważne, to bezdech musi trwać około dziesięciu minut, żeby był uznany za trwałą chorobę. Dobrze jest też wiedzieć, iż tego rodzaju choroba występuje zarówno u kobiet, mężczyzn, jak i też zdarzają się senne bezdechy u dzieci. Dlatego jest to tak podstępna i poważna choroba, dlatego trzeba na to zwracać szczególną uwagę u malutkich dzieci i noworodków. Badania sugerują, że najczęściej bezdech może pojawiać się u mężczyzn powyżej czterdziestego roku życia, jednak nie jest to wyznacznik i może się stać, iż choroba ta wystąpi u młodszych ludzi.
Jakie są objawy obturacyjnego bezdechu sennego?
Przede wszystkim są to objawy takie jak:
- zaburzenia pamięci i koncentracji,
- chrapanie, które jest przerywane niepokojącą ciszą,
- duszność,
- wzmożona potliwość,
- oddawanie moczu w trakcie snu,
- suchość jamy ustnej,
- zgaga,
- bóle głowy,
- bóle w klatce piersiowej,
- osłabienie organizmu,
- kołatnie serca,
- zaburzenia emocjonalne.
Są to podstawowe objawy, które mogą sugerować, że w ciągu nocy dzieje się z organizmem coś niepokojącego. Warto też przyjrzeć się powtarzającym się bólom głowy, które występują zaraz po przebudzeniu. Należy też monitorować chrapanie, które szczególnie jest przerywane ciszą, która może sugerować bezdech. Dobrze jest, aby partner osoby, która ma problemy z bezdechem, również zwracał uwagę na takie dolegliwości, gdyż można wówczas u lekarza opowiedzieć dane objawy. Natomiast osoby, które mieszkają same, to mogą zainstalować różne aplikacje, dzięki którym da się monitorować cały sen ze wszystkimi wybudzeniami czy też brakiem oddechu w trakcie nocy.
Jakie badania można wykonać, by sprawdzić, czy ma się bezdech?
Obecnie w medycynie nie ma problemu, aby sprawdzić to, czy dany pacjent ma bezdech. Między innymi można wykonać EKG, EEG, EOG. Dobrze jest również sprawdzić zawartość tlenu we krwi za pomocą klipsa, który jest zakładany na palec. Są także udostępniane czujniki, które sprawdzają przepływ powietrza przez nos oraz gardło. Natomiast w domowych warunkach można nagrać chrapanie, by lekarz mógł stwierdzić, czy występuje bezdech senny. Zobacz także: Co leczy laryngolog.
Jak można wyleczyć obturacyjny bezdech senny?
Przede wszystkim dobrze jest, aby osoby, które mają problemy z bezdechem, zmieniły swój tryb życia. Zaleca się wprowadzić zdrowe jedzenie oraz ograniczyć stres. Warto także wybrać się na różnego rodzaju sporty, które jednak nie wymagają zbyt dużego wysiłku. Mogą to być zatem rowery, rolki czy hobbistyczne pływanie lub nawet jazda konna. Dzięki temu organizm będzie miał także możliwość się dotlenić. Wystarczy także wprowadzić większą ilość spacerów, które można połączyć na przykład z wychodzeniem z psem na spacer czy też z odprowadzeniem dziecka do żłobka lub szkoły. Dobrze jest również całkowicie rzucić palenie oraz odstawić różnego rodzaju używki takie jak alkohol. Warto też sprawdzić spanie w innej pozycji, gdyż także poza w której śpi, ma znaczenie w przypadku tej choroby. Należy też mieć na uwadze, by robić kontrolne badania i być pod stałą opieką lekarza.
Jakie mogą być powikłania bezdechu sennego?
Senny bezdech, szczególnie taki, który nie jest leczony, może wywołać różnego rodzaju powikłania. Między innymi pojawić się mogą: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, refluks żołądkowy, udar oraz napady przemijającego niedokrwienia mózgu czy też nagły zgon. Warto dodać, że nagły zgon najczęściej jest powodowany tym, że występują inne choroby współtowarzyszące, które są na tyle silne, iż organizm nie daje rady ich zwalczać. Dobrze jest też wiedzieć, że zwłaszcza u osób otyłych, które cierpią na bezdech, może wystąpić także zawał serca. Dlatego tak ważne jest to, by nie lekceważyć żadnych objawów bezdechu sennego, które się pojawiają.
Czy bezdech senny może wystąpić również u dzieci?
Choroba ta występuje niezależnie od tego, w jakim jest się wieku, dlatego też dzieci, a szczególnie noworodki mogą być narażone na bezdech senny. Dlatego rodzicie, powinni zwracać uwagę na to, jak dziecko jest ułożone podczas snu i czy nic nie będzie mu przeszkadzać w nocy, by mogło swobodnie oddychać. Warto unikać w łóżeczku dawania różnych dodatków, które mogą przeszkadzać dziecku w oddychaniu. U starszych dzieci bezdechy są bardzo często powiązane z otyłością czy z Zespołem Downa. Zobacz także: Bezdech senny u niemowląt.
Bezdech, który występuje w trakcie nocy, ma swoje konsekwencje dla organizmu również w ciągu dnia. Dlatego tak ważne jest to, by wprowadzić do swojego życia zdrową dietę oraz styl. Warto też udać się na badania kontrolne, dzięki którym można szybko wykryć chorobę i przez to jest się w stanie ją wyleczyć.