plamy wątrobowe

Skóra człowieka to jeden z największych jego narządów. Utrzymanie jej w dobrej kondycji jest bardzo ważne, w związku z czym należy dbać o nią w szczególny sposób. Pojawiające się na niej nowe plamy lub krosty powinny zawsze zostać skonsultowane z lekarzem pierwszego kontaktu, lub dermatologiem. Pozwoli to na wczesne zdiagnozowanie ewentualnych chorób, lub stanów zapalnych w organizmie.

Najczęściej na skórze pojawiają się plamy wątrobowe, które czasem mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych. Dlaczego powstają? Jak sobie z nimi radzić?

Czym są plamy wątrobowe?

Plamy wątrobowe nazywane są też plamami starczymi lub pigmentacyjnymi. Najczęściej pojawiają się na skórze dłoni, twarzy, szyi, nóg, a także na ramionach. Choć ich nazwa sugeruje problemy z wątrobą, to tak naprawdę nie ma z nią zupełnie nic wspólnego. Jedyne co je łączy to kolor, który przypomina faktycznie naturalny odcień narządu.

Plamy te pojawiają się zazwyczaj dopiero po przekroczeniu 50 roku życia, stąd właśnie pochodzi ich nazwa – plamy starcze. Oczywiście istnieją przypadki, gdzie plamy te pojawiają się u znacznie młodszych osób.

Przyczyny powstawania plam wątrobowych?

Przyczyną powstawania plam starczych jest głównie nadmierna ekspozycja skóry na słońce. Nie chodzi tu wyłącznie o częste opalanie na słońcu lub korzystanie z solarium. Zażywanie niektórych leków moczopędnych, na cukrzycę lub na obniżenie wysokiego ciśnienia krwi powoduje, że skóra jest znacznie bardziej delikatna i wrażliwa na promienie słoneczne. Warto również wspomnieć, że niestosowanie kremów ochronnych i przeciwsłonecznych również może sprzyjać powstawaniu tych plam.

W podwyższonej grupie ryzyka są osoby mające bardzo jasną karnację oraz kobiety w ciąży. Ich skóra jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa na słońce. Natomiast w organizmie kobiet w ciąży zachodzi wiele zmian, za które opowiada gospodarka hormonalna. W tym czasie działanie hormonów – przede wszystkim estrogenów prowadzi do nadprodukcji melaniny, przez którą również mogą powstawać przebarwienia.

Plamy starcze – leczenie

Plamy pigmentacyjne w większości przypadków są zupełnie niegroźne dla zdrowia, czy życia. To ich nieestetyczny wygląd najbardziej przeszkadza. Nie można ich zupełnie usunąć, ale istnieją zabiegi dermatologiczne i kosmetyczne, które mogą nieco zniwelować ich kolor.

W kosmetologii największą popularnością cieszą się maści wybielające. W sprzedaży dostępne są jedynie w aptekach. Ich domowym odpowiednikiem może być sok z cytryny, mieszanka miodu i imbiru lub żel z aloesu. Ten sposób pozwala jedynie nieznacznie rozjaśnić plamy.

W przypadku większych plam pojawiających się na twarzy lub dekolcie, czyli w miejscach najbardziej niepożądanych, można skorzystać z bardziej radykalnych rozwiązań. Można wykonać między innymi laseroterapię, zamrażanie plam ciekłym azotem, peelingi na bazie kwasów, które mocno złuszczają głębokie warstwy naskórka, a także zabieg dermabrazji. Ten ostatni polega na silnym powierzchniowym złuszczeniu starego i uszkodzonego naskórka za pomocą specjalnej głowicy. Wszystkie te zabiegi są zdecydowanie bardziej inwazyjne, niż kremy, maseczki i maści ogólnie dostępne w aptekach. W związku czym przed zdecydowaniem się na taki zabieg, należy wykonać szereg badań i skonsultować się z lekarzem.

Zapobieganie plamom starczym

Czy można zapobiegać powstawaniu plam starczym? Oczywiście. Najlepszym i zarazem podstawowym sposobem na to, jest stosowanie kremów przeciwsłonecznych z filtrem UVB i UVA o każdej porze roku. Istnieje powszechne błędne przeświadczenie, które wskazuje na to, że kremy przeciwsłoneczne stosuje się wyłącznie podczas urlopów w ciepłych krajach oraz w trakcie opalania. Tak naprawdę kremy te powinny być nakładane przed każdym wyjściem z domu – niezależnie od tego, czy jest to upalne lato, czy mroźna zima.

Poza nakładaniem kremów przeciwsłonecznych należy również pamiętać o regularnym złuszczaniu starego naskórka oraz nawilżaniu. Nawilżona skóra rzadziej podatna jest na odwodnienie i pojawianie się zmian, plam, czy krost – za to wygląda zdrowo i promiennie.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.