dary jesieni

Jesień to naprawdę wyjątkowa pora roku. To idealny czas na spędzenie czasu z dobrą książką, bądź nadrabianie serialowych zaległości. A długie i chłodne wieczory tylko temu sprzyjają. To też okres, w którym możemy cieszyć się wyjątkowym klimatem w naszym mieszkaniu. Warto więc zaopatrzyć się w świece i wymyślne światełka, aby w pełni poczuć tą niepowtarzalną aurę. Nie ma bowiem w Polsce bardziej kolorowego i klimatycznego okresu jak właśnie jesień. Każdy spacer zapewnia nam podziwianie kolorowych liści, a także możliwość zaopatrzenia się w dary jesieni, które spotkać można niemal na każdym kroku i w każdym miejscu. Ale właściwie jakie są dary jesieni?

jesienne dary
jesienne dary

Jakie są dary jesieni?

Do jesiennych darów zaliczyć możemy:

  • kasztany,
  • jarzębina,
  • żołędzie,
  • szyszki,
  • kolorowe liście

Wszystko to są jesienne dary prosto od matki natury. Jeśli chcemy w pełni poczuć jesienny klimat i przenieść go do swoich domów warto poświęcić popołudnie na ich zebranie. Jest to również wspaniały sposób na urozmaicenie czasu najmłodszym, którzy z chęcią oddadzą się zbieraniu kasztanów oraz szukaniu najokazalszych i najbardziej kolorowych liści. Ponadto wraz z naszymi możemy stworzyć ludziki z kasztanów, a także prace z wykorzystaniem zebranych liści. To świetny sposób na spędzenie czasu z dzieckiem oraz odciągnięcie go od ekranów, które znacznie bardziej kuszą gdy pogoda za oknem nie rozpieszcza.

Jesienne owoce najlepszej jakości

Jesień to również czas, w którym w sklepach znaleźć można najlepsze i najzdrowsze owoce i warzywa, które zdecydowanie również możemy nazwać jesiennymi darami. W tym okresie możemy liczyć na najsłodsze i najbardziej okazałe jabłka i gruszki we wszystkich odmianach. Warto jest więc wykorzystać ten czas i cieszyć się ich smakiem oraz dobroczynnymi właściwościami. Jeśli jednak chcemy cieszyć się smakiem jesiennych owoców przez cały rok jak najbardziej możemy stworzyć z nich konfitury, dżemy, a także inne przetwory. Nie jest jednak pewne czy nie znikną one znacznie szybciej.

jesienne warzywa i owoce
jesienne warzywa i owoce

Dynia królową jesieni

Kolejnym jesiennym rarytasem jest dynia. O jej dobroczynnych właściwościach wiemy już chyba wszyscy. Warto więc wkomponować ją w swoje jesienne potrawy. Z faktu, że dynia ostatnimi czasy stała się niezwykle popularna, a wręcz modna bez trudu możemy znaleźć satysfakcjonujące nas zastosowanie. Od zup czy past po ciasta i desery.

Grzyby i ich dobroczynne właściwości

Jak jesień to również i grzyby, a jak wiadomo w Polskich lasach ich nie brakuje. Zapewne część z nas tylko czeka, aż w końcu będzie mogła korzystać z uroków jesieni i wybrać się na grzybobranie. Nasze lasy są pełne podgrzybków, kurek, gąsek czy maślaków, a te będą idealnym dodatkiem bądź bazą jesiennych potraw. Grzyby poza swoimi wyjątkowymi walorami smakowymi są również bogactwem witamin i minerałów takich jak wapń, magnez, fosfor, cynk, żelazo, witaminy z grupy b, a także neta karoten. Warto więc wykorzystać ten czas i przynajmniej raz wybrać się na wspólne grzybobranie. Jeśli jednak nie mamy czasu, bądź nie jesteśmy fanami zbierania grzybów absolutnie nie musimy z nich rezygnować. Miejscowe ryneczki czy sklepy osiedlowe umożliwiają zaopatrzenie się w świeże i pachnące grzyby najlepszej jakości.

Kolorowe kwiaty i rośliny

Wbrew pozorom jesienią możemy znaleźć wiele kwiatów i krzewów idealnie nadających właśnie na tę porę roku. Faworytem zdecydowanie jest wrzos, który stał się już niemal symbolem jesiennych ogrodów. Obecnie na rynku możemy znaleźć wrzosy w wielu kolorach, co zdecydowanie urozmaici nasz ogród. Kolejnymi kwiatami charakterystycznymi dla jesieni są dalie, begonie oraz astry. Natomiast w okresie święta zmarłych bez dwóch zdań królują chryzantemy, które spotkać możemy w naprawdę przeróżnych kolorach. Jesień to też idealny czas na sadzenie krzewów i roślin jednorocznych, które kwitną właśnie w tym przedzimowym okresie.

Jak widać jesień daje nam bardzo wiele. Od pięknej i różnorodnej przyrody. Po smaki, na które z utęsknieniem czekamy przez cały rok. Warto więc docenić ten czas i w pełni nacieszyć się jego wyjątkowością i niepowtarzalnym klimatem.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.