dieta bulionowa

Wiele pań chce wyglądać tak, jak gwiazdy Hollywood. Nie tylko mowa o ładnych zębach czy włosach, ale także o szczupłej sylwetce. Jak zatem poprawić swoje ciało i być zadowoloną, stając przed lustrem. Okazuje się, że poza ćwiczeniami są odpowiednie metody odżywiania, które pozwalają utracić sporo kilogramów. Jedną z nich jest tzw. dieta bulionowa. Czym ona dokładnie jest? Jakich zasad należy przestrzegać oraz jakich efektów można się spodziewać? Sprawdźmy.

Dieta, którą wymyślono w Stanach Zjednoczonych

Wszystko zaczęło się jakiś czas temu od książki bardzo znanej pani dietetyk – dr Kellyann Petrucci. Ta bardzo doświadczona specjalistka wydała książkę, w której zachwalała nową metodę na pozbycie się zarówno tłuszczu, jak i zmarszczek. Jej, mająca właściwości odmładzające, dieta bulionowa szybko stała się modna. Do tego stopnia, że najlepsze restauracje polecały we własnym menu rosół przyrządzony na kościach drobiowych. I co ciekawe, nie była to tania zupa, ale skoro Petrucci określiła ją jako płynne złoto, to trudno się temu dziwić.

Zobacz także: Dieta karniwora

Rosół i inne potrawy bazujące na takiej diecie mają za zadanie znacznie ograniczyć kalorie, ale jednocześnie nie powodować ciągłego uczucia głodu. Można powiedzieć, że cały pomysł się udał. Tym bardziej że sam gotowany bulion zachwycił słynne, niemłode już przecież aktorki w Hollywood, m.in. występującą w „Desperado” Salmę Hayek i Halle Berry, czyli Kobietą-Kota.

dlaczego rosół jest mętny
dlaczego rosół jest mętny

Co to jest dieta bulionowa?

To energetyczna metoda odżywiania bez nadmiaru węglowodanów, która umożliwia redukcję masy ciała i sprawia, że każda kobieta jest najedzona do syta. Dzięki niej da się zmienić typowe, mało zdrowe nawyki żywieniowe. Składa się ona oczywiście, jak nazwa wyraźnie wskazuje, z bulionów i wywarów ze świeżych kości (także tych wołowych albo rybich ości). Charakteryzuje się więc dużą zawartością kolagenu (białko tkanki łącznej, które ulepsza elastyczność skóry) oraz żelatyny. Zalecana jest również paniom, jak i panom po operacjach żołądka, gdyż jest smaczna i dobrze przyswajalna – lekkostrawna, płynna itd. Nie powinno być więc zaskoczeniem, że jest również nazywana zdrowotnym eliksirem młodości.

Zobacz także: Dieta Paleo 

Jak stosować dietę bulionową – zasady

Oczywiście, aby taka dieta okazała się skuteczna, trzeba przestrzegać pewnych punktów. Gdzie tkwi jej sekret? W odpowiednim gotowaniu. Cały proces musi trwać nawet kilka godzin. Tylko wówczas bulion będzie bogaty w składniki odżywcze. Dodatkowo należy do niego wrzucić warzywa, czyli źródło wielu witamin. Jeżeli chcąca się odchudzić kobieta będzie go pić długo i powoli przez dwa dni w tygodniu, to może cieszyć się z pozytywnych efektów.

Zasada jest taka, aby bulion przelać do szklanki o pojemności 250 ml. Łącznie trzeba wypić sześć takich szklanek z rosołem. W ten sposób dostarczy się organizmowi średnio 400 kcal. Można do tego spożyć również mały obiad w postaci zdrowych tłuszczów i białek. Chodzi tutaj o produkty organiczne, jak drób, jaja i ryby oraz wspominane już warzywa (konkretniej: pomidory i brokuły) i owoce (np. jabłka, truskawki itp.)

Jakich efektów można się spodziewać?

Dieta bulionowa stosowana regularnie sprawi, że kobieta pozbędzie się aż 7 kg. Co więcej, zmniejszy się obwód jej bioder o 10 cm oraz znikną zmarszczki. Poprawie ulegnie także stężenie cukru we krwi. Zaskakujące jest również to, że tego typu dieta ma związek ze skuteczną walką ze stanami zapalnymi organizmu oraz zmniejszeniem bólu, który obejmuje przede wszystkim stawy. Brzmi niesamowicie, prawda? Jeżeli dodamy jeszcze, że dzięki owej, naturalnej metodzie żywieniowej, jelita staną się zdrowsze, to nie pozostaje nic innego, jak ugotować bulion, używając produktów najwyższej jakości! Tym bardziej że po niemal miesiącu pierwsze rezultaty będą widoczne gołym okiem.

Co ciekawe, dieta bulionowa nie jest przeznaczona tylko dla pulchnych pań. To także dobre rozwiązanie, które pomoże oczyścić cały organizm i ogólnie poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego wielu innych osób. Warto więc dokonać zmian w swoim jadłospisie i zaufać doktor Kellyann Petrucci.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.