dieta pudełkowa

Z każdym dniem coraz więcej uwagi poświęca się prawidłowemu odżywianiu oraz kwestii wpływu stosowanej diety na nasze zdrowie i samopoczucie. Oferty zakupu spersonalizowanego planu żywieniowego to jedno z najczęściej przewijających się na łamach czasopism i portali internetowych ogłoszeń. Oferty te kierowane są do wszystkich tych, którzy chcą zmienić swoje życie na lepsze. Wśród nich od kilku lat ogromną popularnością cieszy się catering dietetyczny, szerzej znany jako dieta pudełkowa.

Co oznacza dieta, czyli jak jeść zdrowo

Słowo „dieta” już dawno przestało być utożsamiane tylko i wyłącznie z wymagającą poświęceń kuracją odchudzającą. Termin ten używany jest w stosunku do realizowanego przez nas planu żywieniowego. W zależności od komponentów naszych posiłków spożywane dania można określać jako pełnowartościowe, bogate w składniki mineralne i witaminy lub jako ubogie w składniki odżywcze. Aby praktykowana przez nas dieta zawierała wszystkie niezbędne dla organizmu elementy, powinniśmy zadbać, by przyjmowane posiłki były zbilansowane według indywidualnych potrzeb organizmu.

catering dietetyczny
Catering dietetyczny

Catering dietetyczny, czyli dieta w pudełku

Pojęcie „catering” kojarzone jest głównie z organizacją przyjęć, bankietów, czy szkoleń grupowych, w czasie których trzeba zapewnić wyżywienie dla większej liczby osób. Jednak w zabieganym świecie, w którym wielu brak czasu na przemyślane zakupy i uważne odmierzanie składników czy liczenie dobrych i złych kalorii, pomoc przychodząca z zewnątrz w postaci spersonalizowanej diety na dowóz każdego dnia, okazała się rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej osób.

Dieta pudełkowa, czyli spersonalizowany catering

Wraz ze wzrostem zainteresowania całodzienną dietą na dowóz, podstawowa początkowa oferta bazująca głównie na ograniczeniu kaloryczności posiłków, ulegała stopniowemu rozszerzeniu o specyficzne dla konkretnych przypadków zapotrzebowania nie tylko kaloryczne, ale też uwzględniające wszelkie alergie i nietolerancje zamawiających dietetyczne zestawy klientów. Obecnie zdecydowana większość firm parających się przygotowywaniem posiłków oferuje gotowe już zestawy bazujące na ustalonych w konkretnych schorzeniach przez dietetyków normach. Dzięki temu, decydując się na zakup danego pakietu, masz pewność, że przygotowane posiłki będą nie tylko wartościowe, ale i w pełni zgodne z indywidualnymi potrzebami Twojego organizmu. W standardowej ofercie dietetycznych firm cateringowych znajdują się pakiety dla wegan i wegetarian, posiłki bezglutenowe, bezlaktozowe, oraz specjalistyczne zestawy dedykowane diabetykom, czy też osobom borykającym się z chorobami tarczycy, jak na przykład Hashimoto.

dieta pudełkowa dla dzieci
Dieta pudełkowa dla dzieci

Pudełko dla każdego, czyli zdrowie w cenie

Ze względu na różny poziom komplikacji w zakresie komponowania dań, poszczególne abonamenty różnią się między sobą cenowo i tak, według logicznych zasad, im bardziej wymagający elastyczności kucharza jadłospis, tym wyższy koszt dziennego wyżywienia. Dla wielu osób, u których zdiagnozowano alergię lub nietolerancję pokarmową, może to słaby punkt całej oferty, jednak zanim odrzucimy taki plan żywieniowy, warto rozpatrzeć wszelkie za i przeciw.

dieta wegańska pudełkowa
Dieta wegańska pudełkowa

Plus i minus, czyli co nam przyjdzie z diety w pudełku

Nie da się ukryć, że największym plusem korzystania z dietetycznego cateringu pudełkowego jest oszczędność czasu, który, jeśli chcielibyśmy naprawdę zdrowo się odżywiać, spędzalibyśmy w drodze do punktów oferujących certyfikowane ekologiczne produkty. Kolejki w sklepach, korki na drogach, o szukaniu przepisów i sprawdzaniu zgodności każdego składnika z naszą dieta nie wspominając. Wybierając dowóz gotowych posiłków prosto do domu na pewno mamy więcej czasu dla siebie.

Oczywiście, przed podjęciem decyzji o obdarzeniu zaufaniem konkretnej firmy cateringowej, warto zapoznać się z listą współpracujących z nią dostawców, a także opiniami korzystających już z jej usług klientów. Nie ma potrzeby ryzykować spożywania produktów z niepewnego źródła — na rynku funkcjonuje wiele firm cieszących się nieposzlakowaną opinią.

Nie każdy urodził się dietetykiem i czuje się na siłach, by ułożyć zdrową, zróżnicowaną, wartościową dietę. Warto zatem oszczędzić sobie łamania głowy i powierzyć tę kwestię profesjonalistom, którzy zadbają o to, by dostarczane nam posiłki były nie tylko zdrowe, ale i smaczne.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.