dieta wegańska

Nietrudno zauważyć, że dieta wegańska ma coraz więcej zwolenników. Znaczna część społeczeństwa świadomie rezygnuję ze spożywania mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Jakie są założenia diety wegańskiej? Czy warto stosować taki styl żywienia? Czy wiążą się z tym jakieś zagrożenia?

Podstawowe założenia diety wegańskiej

Na czym polega dieta wegańska? W odróżnieniu od diety wegetariańskiej, która polega tylko na niejedzeniu mięsa i ryb, dieta wegańska zakłada odstawienie mięsa, ryb, a także wszystkich składników pochodzenia zwierzęcego, to znaczy również mleka, serów, jajek, miodu i innych produktów, które, mówiąc najogólniej, pochodzą od zwierząt. Dieta wegańska uchodzi za dość kontrowersyjną. Wiele osób nie rozumie, skąd pomysł rezygnacji z jedzenia jajek, skoro przecież kura i tak musi to jajko znieść. Takie same zastrzeżenia sceptycy mają również co do mleka. Przecież krowa czy koza i tak daje mleko, więc dlaczego pojawiła się idea rezygnacji z niego? Oprócz diety wegańskiej, która odnosi się oczywiście do samego stylu żywienia, istnieje jeszcze weganizm, czyli cała ideologia. Jej wyznawcy rezygnują ze wszystkiego co ma pochodzenie odzwierzęce, chodzi tutaj między innymi o skórzane torebki i buty, a także o naturalne futra.

Zobacz także dieta pudełkowa wegańska

Dlaczego dieta wegańska?

Motywacje przejścia na dietę wegańską są bardzo różne. Wydaje się, że większość osób na diecie wegańskiej, to osoby, które jako przyczynę zmiany stylu żywienia podają względy etyczne. Chodzi oczywiście o to, aby nie krzywdzić zwierząt. Można oczywiście zasłaniać się przepisami, że zwierzęta w ubojni nie mogą przesadnie cierpieć, jednak problemem jest sam fakt wykorzystywania ich dla spełnienia zachcianek człowieka. Niemała grupa osób przeszła na dietę wegańską ze względów zdrowotnych. Naukowcy już dawno udowodnili, że jedzenie dużych ilości mięsa nie jest korzystne dla zdrowia. Nabiał oskarżany jest o działanie prozapalne. Powstało wiele książek o niekorzystnym wpływie picia mleka na zdrowie. Dlatego też dla wielu osób dieta wegańska jest szansą na poprawę stanu zdrowia, uzyskanie lepszych wyników badań laboratoryjnych. Szczególnie w chorobach autoimmunologicznych pojawiają się przypadki znacznej poprawy stanu zdrowia po odstawieniu mięsa, nabiału i glutenu.

Czy dieta wegańska jest zdrowa?

Wiele osób obawia się, że wegański sposób odżywiania się nie do końca będzie dobry dla nich zdrowia. Podstawowe obawy dotyczą oczywiście niedoborów witamin i składników odżywczych. Prawdą jest, że na diecie wegańskiej trzeba suplementować witaminę B12. Należy również suplementować witaminę D, ale powinien robić to każdy. Jeśli chodzi o inne witaminy z grupy B, wskazany jest okresowe wykonywanie badań laboratoryjnych, aby stwierdzić czy poziom tych witamin w organizmie jest właściwy. Jeśli chodzi o niedobory, wiele zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Niektórzy na wegańskim stylu żywienia mogą mieć na przykład anemię, z niedoboru żelaza. Można jednak starać się uzupełnić ten niedobór sposób naturalny, na przykład spożywając herbatę z pokrzywy. Najlepiej przekonać się na własnej skórze, jaka dieta okaże się najlepsza i najbardziej odpowiednia dla organizmu.

dieta wegańska pudełkowa

Blaski i cienie diety wegańskiej

Chociaż wegański sposób odżywiania się ma coraz więcej zwolenników, to jednak czasem mogą pojawić się problemy z powodu takiej diety. W dużych miastach jest sporo wegańskich restauracji, niekoniecznie jednak znajdują się one w małych miasteczkach. Podczas umawiania się na obiad na mieście z przyjaciółmi, czasem może pojawić się problem, co zjeść, jeżeli dane miejsce nie oferuje wegańskiego menu. Problem może także pojawić się na rodzinnych imprezach. Jeżeli gospodarz nie zostanie uprzedzony o specjalnych wymaganiach gościa, to niestety może zdarzyć się tak, że żadna potrawa nie będzie spełniała kryteriów odpowiednich dla diety wegańskiej. Trzeba liczyć się z niezadowoleniem gospodarza i naciskami członków rodziny, aby zjeść coś, co nie jest zgodne z dietą wegańską. Taka jest często cena wierności swoim przekonaniom.

Doświadczenia

Doświadczenia z dietą wegańską są bardzo różne. Niektóre osoby znakomicie odnalazły się na takim stylu żywienia i dzisiaj nie zamieniłyby diety wegańskiej na nic innego. Inni z kolei mają negatywne doświadczenia. Najczęściej pojawia się zarzut, że trudno było ugotować sycące potrawy. Najczęściej mówią tak osoby, które bardzo lubią mięso. Trudno jest zastąpić jego smak roślinnymi odpowiednikami. Jednak rośliny strączkowe, soczewica, ciecierzyca, groch zawierają duże ilości białka, dlatego też nie powinno być problemu z uzyskaniem sytości po posiłku, o ile zostanie on odpowiednio skomponowany. Dieta wegańska nie musi automatycznie oznaczać tego, że jest to dieta bardzo zdrowa. Można odżywiać się wegańsko i jednocześnie niezdrowo. Tak będzie, jeśli ktoś spożywa sporo tłuszczów roślinnych, nie dba o warzywa i owoce w swoim codziennym jadłospisie.

Dieta roślinna może być świetną przygodą, ale może także stać się sposobem na życie. Warto spróbować i przekonać się o tym na własnej skórze.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.