
Jeśli w upalny dzień szczególnie odczuwa się jego skutki, w postaci bólu i zawrotów głowy, osłabienia, a w dalszej kolejności również problemów ze strony układu pokarmowego, przyczyną może być odwodnienie i utrata elektrolitów. Udar słoneczny to najpoważniejsza konsekwencja utraty wody i elektrolitów, ale mogą być również inne, związane z zaburzeniem gospodarki wodno-elektrolitowej, a także kwasowo-zasadowej, które mają wpływ na zdrowie.
Elektrolity – dlaczego są tak ważne dla organizmu?
Elektrolity są składową płynów ustrojowych, bez nich organizm nie może prawidłowo funkcjonować. Znajdują się zarówno w osoczu, jak i płynie śródmiąższowym oraz wewnątrzkomórkowym. Zapewniają prawidłowo pracę układu krążenia, a także układu nerwowego. Organizm w blisko 90% składa się z wody, jej ubytek zatem odbija się od razu na funkcjonowaniu poszczególnych narządów, nie tylko nerek, ale również serca, czy płuc.
Ubytek elektrolitów w upalny dzień
Kiedy temperatura latem osiąga znaczną wartość, następuje znacznie szybsza utrata wody. Dlatego istotne jest nie tylko nawadnianie, ale również uzupełnianie elektrolitów, gdyż ich utrata może być większa niż utrata wody. Ekspozycja na słońce sprzyja szybszej utracie wody i elektrolitów, podobnie jak wysiłek fizyczny. Warto zatem w trakcie wysiłku i po nim pić wodę zawierającą elektrolity. W aptece można zakupić elektrolity w formie proszku do rozpuszczenia w wodzie i taką miksturę warto przygotować, jeśli wybieramy się na kort tenisowy w upalny dzień. W trakcie wysiłku jeśli to możliwe, nie można zapominać również o robieniu przerw, nie tylko na uzupełnienie płynów, ale również ochronę przed słońcem. Nie można zapomnieć o ochronie głowy, gdyż to przegrzanie głowy powoduje najszybszy ubytek elektrolitów i może prowadzić do udaru słonecznego. Odwodnienie ma poważne konsekwencje dla zdrowia, włącznie z przyspieszeniem rytmu serca i utratą przytomności. Zatem może być nie tylko zagrożeniem dla zdrowia, ale i życia. Zatem nie można bagatelizować uzupełniania wody i elektrolitów w czasie upalnej pogody. Dobrym pomysłem na nawodnienie organizmu mogą być herbatki, działające jednocześnie na oczyszczenie organizmu z toksyn.
Postępowanie w trakcie upałów – uzupełnianie wody i elektrolitów
Szczególnie osoby, które cierpią na zaburzenie wchłaniania elektrolitów powinny pamiętać o odpowiedniej suplementacji. Dotyczy to jednak wszystkich osób w czasie szczególnie upalnej pogody, nie tylko tych pracujących na zewnątrz czy uprawiających sport. Kiedy zaczyna się odczuwać pierwsze symptomy odwodnienia, takie jak suchość błon śluzowych, ból głowy, nudności, należy bezzwłocznie uzupełnić płyny i elektrolity. Dobrą suplementację potasu stanowi również spożywanie bananów, które stanowią zastrzyk energii oraz potasu podczas wysiłku fizycznego. Częste uzupełnianie płynów podczas upałów, a także podaż elektrolitów może uchronić przed przykrymi konsekwencjami, jakimi są np. skurcze mięśni, powodowane niedoborem wapnia, a także zaburzeń ze strony układu nerwowego, powodowanych między innymi niedoborem magnezu. Dzięki temu można korzystnie wpływać na zdrowie podczas trwających przez wiele dni upałów i przeciwdziałać nadmiernej utracie wody i elektrolitów wskutek pocenia się.