dna moczanowa

Dna moczanowa to forma zapalenia stawów, która może być niezwykle bolesna. Objawy dny moczanowej obejmują obrzęk, zaczerwienienie i sztywność stawów. Jeśli cierpisz na dnę moczanową, możesz się zastanawiać, co możesz zrobić, aby znaleźć ulgę. Jednym z możliwych rozwiązań jest przestrzeganie diety niskopurynowej. W tym artykule przyjrzymy się, czym są puryny, dlaczego należy je ograniczać w przypadku dny moczanowej i jakie pokarmy należy spożywać na diecie niskopurynowej.

Co to jest dna moczanowa?

Dna moczanowa zwana również podagrą lub artretyzmem to forma zapalenia stawów, która może powodować silny ból, obrzęk i stan zapalny stawów. Najczęściej dotyka dużego palca, ale może również wpływać na kolana, kostki, łokcie, barki, nadgarstki i palce. Jeśli uważasz, że możesz mieć dnę moczanową, ważne jest, aby udać się do lekarza reumatologa, aby mógł postawić właściwą diagnozę i opracować plan leczenia. W międzyczasie możesz zrobić kilka rzeczy w domu, aby złagodzić objawy.

Co powoduje dnę moczanową?

Istnieją dwa główne rodzaje dny moczanowej: pierwotna i wtórna. Pierwotna dna jest spowodowana nadmiarem kwasu moczowego we krwi. Kwas moczowy jest produktem odpadowym, który powstaje, gdy organizm rozkłada purynę (rodzaj białka). Osoby z pierwotną dną moczanową mają genetyczną tendencję do wytwarzania zbyt dużej ilości kwasu moczowego lub mają problemy z wydalaniem go z organizmu. Dna wtórna jest spowodowana innymi czynnikami, które zwiększają poziom kwasu moczowego we krwi, takimi jak choroba nerek, otyłość lub niektóre leki (takie jak diuretyki tiazydowe).

Jakie są objawy podagry?

Najczęstszym objawem dny moczanowej jest nagły, silny ból w dotkniętym stawie (zwykle palucha). Inne objawy mogą obejmować zaczerwienienie i ciepło w stawie, obrzęk w dotkniętym obszarze i sztywność. ataki mogą pojawić się nagle i trwać kilka dni lub nawet tygodni. Niektórzy ludzie doświadczają tylko jednego ataku w swoim życiu, podczas gdy inni mają nawracające ataki.

Jak diagnozuje się dnę moczanową?

Twój lekarz reumatolog przeprowadzi twoją historię medyczną i zapyta o twoje objawy. Przeprowadzą również badanie fizykalne w celu wykrycia oznak zapalenia lub uszkodzenia stawów. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić badania laboratoryjne w celu sprawdzenia wysokiego poziomu kwasu moczowego we krwi lub kryształów w płynie stawowym. Jeśli te testy nie są pomocne, lekarz może zlecić badania obrazowe (takie jak prześwietlenia lub rezonans magnetyczny), aby wykluczyć inne stany o podobnych objawach (takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów lub reumatoidalne zapalenie stawów).

Jakie przebiega leczenie dny moczanowej?

Istnieją dwa główne rodzaje leczenia dny moczanowej: leki i zmiany stylu życia. Celem leczenia jest zmniejszenie bólu i obrzęku dotkniętego stawu oraz zapobieganie przyszłym atakom.

Leki w napadach podagry

Leki mogą być stosowane w celu złagodzenia bólu i zmniejszenia stanu zapalnego podczas ostrego ataku. Mogą być również używane długoterminowo, aby zapobiegać powtarzającym się atakom. Powszechnie stosowane leki obejmują niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), kortykosteroidy, kolchicynę i inhibitory oksydazy ksantynowej. Jeśli masz nawracające ataki lub choroby współistniejące, takie jak choroba serca lub choroba nerek, lekarz może również przepisać leki profilaktyczne, aby zapobiec przyszłym atakom.

Zmiana stylu życia

Oprócz leków zmiany stylu życia mogą również pomóc w leczeniu i zapobieganiu atakom dny moczanowej. Unikanie alkoholu (zwłaszcza piwa), utrata masy ciała w przypadku otyłości, stosowanie zdrowej diety o niskiej zawartości puryn (takiej jak drób, owoce morza, podroby) i radzenie sobie z innymi chorobami (takimi jak nadciśnienie) mogą pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju dna moczanowa lub nawracający atak. Jeśli masz już dnę moczanową, przestrzeganie tych środków stylu życia może pomóc złagodzić objawy i zapobiec dalszym uszkodzeniom stawów.

Czym są puryny?

Puryny są naturalnie występującymi związkami, które znajdują się w wielu produktach spożywczych. Kiedy puryn się rozpadają, tworzą kwas moczowy. Kiedy w organizmie jest zbyt dużo kwasu moczowego, może on gromadzić się w stawach i powodować dnę moczanową. Z tego powodu ważne jest, aby osoby cierpiące na dnę moczanową ograniczały spożycie pokarmów bogatych w purynę.

Które produkty spożywcze zawierają puryny?

Istnieją dwa główne rodzaje pokarmów bogatych w puryny: te o wysokiej zawartości puryn i te o umiarkowanej zawartości puryn. Pokarmy o wysokiej zawartości obejmują podroby, takie jak wątroba i nerki, dziczyzna, taka jak jeleń i łoś, oraz ryby, takie jak sardele i makrela. Żywność o umiarkowanie purynie obejmuje drób, rośliny strączkowe i produkty drożdżowe.

Co mogę jeść na diecie niskopurynowej?

Jeśli stosujesz dietę niskopurynową na dnę moczanową, nadal istnieje wiele pysznych produktów, które możesz zjeść. W ramach zapotrzebowania na białko możesz cieszyć się tofu, jajkami, mlekiem, serem i masłem orzechowym. W przypadku węglowodanów trzymaj się owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i niskotłuszczowych produktów mlecznych. Powinieneś także ograniczyć spożycie alkoholu, ponieważ może on wywołać zaostrzenia dny moczanowej.

Profilaktyka w dnie moczanowej

Dna moczanowa to forma zapalenia stawów, która może powodować silny ból stawów. Najczęściej dotyka dużego palca, ale może również wpływać na inne stawy, takie jak kolana, kostki, łokcie, nadgarstki i palce. Jeśli uważasz, że możesz mieć dnę moczanową, ważne jest, aby udać się do lekarza, aby mógł postawić właściwą diagnozę i opracować plan leczenia odpowiedni dla Ciebie. Oprócz leków istnieją również środki związane ze stylem życia, które możesz podjąć, aby złagodzić objawy i zapobiec dalszym uszkodzeniom stawów.

Dieta niskopurynowa

Jeśli cierpisz na dnę moczanową, przestrzeganie diety o niskiej zawartości puryn może pomóc złagodzić objawy. Puryny są naturalnie występującymi związkami występującymi w wielu produktach spożywczych; kiedy się rozpadają, tworzą kwas moczowy. Kiedy w organizmie jest zbyt dużo kwasu moczowego, może on gromadzić się w stawach i powodować dnę moczanową. Istnieją dwa główne rodzaje pokarmów bogatych w purynę: te o wysokiej zawartości puryn i te o umiarkowanej zawartości puryn. Pokarmy o wysokiej zawartości puryny obejmują podroby, takie jak wątroba i nerki, dziczyzna, taka jak jeleń i łoś, oraz ryby, takie jak anchois i makrela. Pokarmy o umiarkowanie purynie obejmują rośliny strączkowe drobiowe i produkty drożdżowe. węglowodany, owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu. Powinieneś także ograniczyć spożycie alkoholu, ponieważ może wywołać zaostrzenia.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.