stomatolog dziecięcy

Pielęgnacja zębów dziecka musi rozpocząć się już od pierwszych miesięcy życia. Mogłoby się wydawać, że mleczaki nie mają większego znaczenia dla stanu uśmiechu w dorosłym życiu. Nic bardziej mylnego! Odpowiedzialni rodzice powinni zrobić wszystko, aby wyeliminować rozwijającą się próchnicę, a także inne dolegliwości w obrębie jamy ustnej. W dzisiejszych czasach stomatolodzy mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt, który zapewnia wysoką precyzję leczenia. Ponadto, istnieje wiele sposobów na zminimalizowanie bólu oraz dyskomfortu. Jest to szczególnie istotne w przypadku małych pacjentów, którzy boją się dentysty.

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?

Pierwsza wizyta u stomatologa polega przede wszystkim na kontroli stanu mleczaków. Specjalista może sprawdzić, czy nie występują żadne nieprawidłowości w obrębie jamy ustnej. Należy zaznaczyć, że dziecko nie powinno iść do dentysty dopiero po wystąpieniu dolegliwości bólowych! W ten sposób można jedynie zniechęcić smyka, a nawet wywołać u niego traumę. Gabinet stomatologiczny będzie kojarzył mu się z nieprzyjemnymi odczuciami, co zwiększa ryzyko płaczu lub histerii.

Najlepiej, aby pierwsze spotkanie ze stomatologiem miało charakter rutynowy. Dziecko powinno być w wieku około 1-1,5 roku. Z pewnością nie należy zwlekać dłużej, tak aby nie dopuścić do rozwoju próchnicy lub innych nieprawidłowości. Niektórzy zalecają kontrolę uzębienia już po pojawieniu się siekaczy (w około 6 miesiącu życia). Wiadomym jest, że półroczny niemowlak nie usiądzie na fotelu dentystycznym. Szkrab będzie znajdował się na kolanach rodzica, dzięki czemu będzie czuł się w pełni bezpiecznie.

stomatolog dziecięcy

Jak przygotować malucha do wizyty u stomatologa?

Warto przygotować dziecko na leczenie dentystyczne, tak aby działania wykonywane w gabinecie nie były dla niego nieprzyjemnym zaskoczeniem. Kilkulatek potrafi sporo zrozumieć, więc nie trzeba obawiać się, że wiek stanowi tutaj przeszkodę. Należy tłumaczyć maluchowi, jak ważne jest czyszczenie ząbków. Dobrze przedstawić mu negatywne konsekwencje braku pielęgnacji, tak aby miał świadomość, że jest to niezwykle istotny element życia.

Do mycia zębów można zachęcić smyka za pomocą kolorowych szczoteczek w oryginalnych kształtach. W sprzedaży nie brakuje modeli, które zdobione są wizerunkiem popularnych postaci z bajek. Być może uda się znaleźć akcesoria dentystyczne lub pastę z ulubionym bohaterem dziecka. Warto jednak pamiętać, że najważniejsze jest skuteczne działanie. Właśnie dlatego przed dokonaniem zakupu trzeba upewnić się, że szczoteczka jest przystosowana do mleczaków. Musi ona posiadać optymalną twardość, a także ergonomiczną rękojeść, którą bez trudu można utrzymać w dłoni.

W edukacji pociechy pomocne mogą okazać się książeczki tematyczne, a także bajki animowane. Dzięki nim smykowi będzie łatwiej przyswoić nowe informacje. Pod uwagę warto jest wziąć również zabawki w formie np. przyrządów stomatologicznych. Rodzic wspólnie ze swoją pociechą może „leczyć” lalki lub misie. Priorytetem jest to, aby przyswoić małego pacjenta do pewnych czynności, z którymi spotka się u dentysty.

dentysta dziecięcy
Dentysta dziecięcy

Jak wybrać najlepszego stomatologa dziecięcego?

Planując pierwszą wizytę u dentysty należy zadbać o wybór dobrego gabinetu. Istotne jest to, aby oferta była przystosowana do najmłodszych. Lekarz powinien cechować się przyjaznym usposobieniem, cierpliwością oraz wyrozumiałością. Nie każdy stomatolog posiada właściwe podejście do młodych pacjentów – jest to zupełnie zrozumiałe. Nie zaszkodzi zapoznać się z opiniami wystawionymi przez klientów. Mogą one wiele powiedzieć o standardzie świadczonych usług.

Kiedy pierwsza wizyta u ortodonty?

Mogłoby się wydawać, że pierwsze wizyta u ortodonty powinna mieć miejsce dopiero wtedy, gdy potrzebny jest aparat na zęby. Nic bardziej mylnego! Dobrze jest udać się do wspomnianego specjalisty już w wieku 2-3 lat. Im szybciej zostaną zdiagnozowane nieprawidłowości, tym lepiej. Bardzo często do leczenia wad zgryzu u dzieci wystarczy aparat ruchomy. Jeśli leczenie nie zostanie wdrożone w odpowiednim czasie, to schorzenie jedynie się pogłębi. Aparat stały jest o wiele większym obciążeniem finansowym, a więc nie warto zwlekać z umówieniem pociechy na wizytę kontrolną.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.