edukacja domowa

Edukacja domowa jest rzadko spotykana wśród polskich rodzin, jednak można ją spotkać w niektórych polskich rodzina. Nauczanie domowe jest świetną alternatywą dla nauki dzieci w tradycyjnej szkole, ponieważ wiele osób nie jest zadowolonych z tego, jak wygląda i funkcjonuje polski system edukacji.

Wady tradycyjnej edukacji

Aby poznać szczegółowe zalety edukacji domowej zwanej z angielskiego homeschoolingiem , najpierw należy poznać wady tradycyjnego polskiego systemu edukacji. Przede wszystkim polski system edukacji jest ukierunkowany na zdobywanie konkretnych informacji, a nie na rozwój umiejętności praktycznych i wykorzystywanie informacji w praktyce. Kolejną wadą polskiego systemu edukacji są oceny. Powszechnie nam znana forma ocen w założeniu miała być uproszczoną informację zwrotną dla ucznia, która miała odzwierciedlać, w jakim stopniu opanował materiał i co powinien udoskonalić. Jednak wiele osób, zarówno rodziców, jak i nauczycieli, wiąże wartość ucznia z jego ocenami. Jest to niesamowicie szkodliwe zjawisko, ponieważ prowadzi do zniechęcenia do nauki oraz bardzo często skutkuje tym, że uczniowie między sobą rywalizują, aby uzyskać aprobatę nauczyciela, co negatywnie odbija się na relacjach pomiędzy uczniami.

nauka w domu

Zalety edukacji domowej

Edukacja domowa pozwala rodzicom na naukę dziecka rzeczy praktycznych bez żadnej presji. Najważniejsze w kontroli nauczania domowego przez rodzica jest to, że rodzic może dostosować poziom materiału do poziomu dziecka. Dzięki temu nauczanie domowe pozwala na to, aby dziecko otrzymało potrzebną mu ilość czasu i uwagi na opanowanie danej partii materiału. Jest to aspekt, w którym edukacja domowa ma zdecydowaną przewagę nad tradycyjnym system szkolnictwa, w którym bardzo często klasy mają ponad dwadzieścia osób, przez co dzieci nie mogą otrzymać potrzebnej im ilości uwagi, a zdolniejsi uczniowie są ograniczani przez to, że muszą czekać na mniej zdolne osoby. Edukacja domowa pozwala na to, aby dziecko decydowało o tempie, w którym dziecko zdobywa wiedzę. Jest w pełni dostosowana do potrzeb dziecka.

Nauczanie domowe a zainteresowania dziecka

Ponadto nauczanie domowe czyli homeschooling pozwala skupić się na zainteresowania dziecka, dzięki czemu uczeń chętniej się uczy, ponieważ materiał jest dla ciekawy oraz ważny. Kolejną zaletą jest to, że czas nauki nie jest niczym ograniczanym. Jest to kolejny aspekt, który pozwala na zaspokojenie potrzeb dziecka, ponieważ w edukacji najważniejsze jest to, aby dziecko było zadowolone i się nie męczyło.

piłka nożna dla dzieci

Nauka przez zabawę

Poza tym wszystkim edukacja domowa jest świetnym miejscem wprowadzanie kreatywnych rozwiązań. Nauczanie domowe to w dużej mierze nauka przez zabawę, dzięki czemu dziecko w każdym momencie może być w pełni zainteresowane tym, co się dzieje w trakcie „lekcji”. Formy nauczania w edukacji domowej mogą być różne. Można je dostosować do przekazywanego materiału oraz preferencji dziecka, co ułatwia dziecku przyswajanie wiedzy, dzięki czemu jest w stanie osiągać lepsze wyniki.

Edukacja w podróży

Ciekawym rozwiązaniem jest edukacja domowa podczas podróży. Umożliwia to dzieciom odwiedzanie wielu ciekawych miejsce, naukę historii i geografii w praktyce, a także pozwala na poznanie różnych kultur. Nauka w podróży może się odbywać w trakcie podróży po kraju, dzięki czemu można poznać lokalne tradycje i lokalny folklor. Można to rozszerzyć i podróżować po całym świecie, dzięki czemu można zobaczyć, jak wygląda życie w innych częściach świata oraz poznać inne kultury.
Edukacja domowa daje wiele możliwości rodzicom, aby uatrakcyjnić naukę dziecku. Nauczanie domowe w wielu aspektach przewyższa nauczanie tradycyjnie, ponieważ skupia się na potrzebach dziecka.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.