ekologia w modzie

Wszystko, co ekologiczne i dobre dla środowiska jest obecnie w modzie. Całe szczęście, że tak się dzieje, bo zjawisko takie jest bardzo korzystne nie tylko dla tych, którzy w nim uczestniczą, ale dla ogółu społeczeństwa a nawet całego świata. Coraz częściej spotykamy się z takim pojęciem jak materiały biodegradowalne.

Materiały biodegradowalne

Zaczęło się od stopniowego eliminowania plastikowych torebek ze sklepów. Już coraz rzadziej można spotkać się z tym, aby zakupy były nam pakowane do plastikowego woreczka. Plastik został z powodzeniem zastąpiony przez torby papierowe, które są ekologiczne, ponieważ papier ulega recyklingowi i jest bezpieczny dla środowiska, co stanowi przeciwieństwo dla toreb plastikowych. Te bowiem są kwintesencją globalizacji i zatruwania środowiska naturalnego tym, co mu nie służy ale za to jest łatwe, szybkie i tanie.

Papierowe torby zamiast plastiku

Papierowa torba kosztuje więcej, ale za to kilka razy zastanowimy się, zanim kupimy kolejną torbę na zakupy. Dzięki temu, że torby zakupowe są droższe ludzie uczą się kolejnego dobrego nawyku, jakim jest zabieranie ze sobą na zakupy toreb z domu. Takie wielokrotne wykorzystywanie jednego przedmiotu jest bardzo dobre, bo dzięki temu jest po prostu mniej śmieci. A przecież z jedną torbą możemy udać się na wiele zakupów. Nic przy tym nie tracimy, a środowisko zyskuje. Takie postępowanie wpisuje się idealnie w modny i nowoczesny nurt minimalizmu. Zobacz także co to jest etyka w modzie.

Minimalizm w praktyce

Ta idea zakłada, że mniej znaczy więcej oraz że nie potrzebujemy do szczęścia wielu rzeczy. Wręcz odwrotnie, posiadanie zbyt dużej ilości przedmiotów w naszym otoczeniu sprawia, że:

  • czujemy się przytłoczeni,
  • mamy problem z koncentracją
  • trudności z podejmowaniem decyzji.

Minimalizm w modzie

Minimalizm w modzie zakłada, że w naszej szafie powinny znajdować się jedynie te ubrania, które sprawiają, że czujemy się dobrze i dzięki którym odczuwamy szczerą radość. Propagatorką minimalizmu w modzie jest Marie Kondo, dzięki której stało się to popularne. Uczy ona w jaki sposób odgracić swoją garderobę tak, aby jej użytkownik w końcu był zadowolony ze swoich ubrań i miał w co się ubrać.

Szafa minimalistki

Jeśli chcesz zastosować metodę minimalizmu w swojej szafie, musisz przygotować worki do wyrzucenia sporej ilości swojej garderoby. Stare, od lat nienoszone ubrania zalegają nam na półkach i tworzą bałagan, przez który tracimy z oczu wartościowe rzeczy i przez co w efekcie nie mamy się w co ubrać.

Marie Kondo radzi, żeby zacząć od wyjęcia wszystkich ubrań z szafy, a potem dokonania dogłębnej analizy każdej rzeczy po kolei. Bierzemy jedno u ranie do ręki i zastanawiamy się, co o nim myślimy i co czujemy:

  • jeżeli lubimy daną rzecz i sprawia nam ona przyjemność, może a nawet powinna zostać.
  • jeżeli natomiast jest to rzecz nielubiana i taka, której w ogóle nie nakładamy, zdecydowanie powinna opuścić naszą szafę.
  • co innego, jeżeli jest to już rzecz zużyta, ale taka która jedna lubimy. Wtedy trzeba się zastanowić, czy ma ona dla nas duże znaczenie i czy rzeczywiście chcemy ja dalej nosić, czy może zastąpimy ją czymś nowszym.

Po dokładnym zbadaniu całej naszej garderoby w ten sposób, powinniśmy pozbyć się wielu rzeczy, które nie są nam potrzebne i które powodują jedynie niepotrzebny chaos.

Drugie życie ubrań

Tu pojawia się pytanie, co zrobić z niechcianymi rzeczami. Do kosza na śmieci powinny one pójść w ostateczności, jeżeli są na tyle zużyte, że nie nadają się do dalszego noszenia. W przeciwnym razie powinny powędrować do potrzebujących, tak aby jeszcze komuś posłużyły. Przy okazji spełnimy dobry uczynek i poczujemy się dzięki temu lepiej.

Naturalne materiały w modzie

Minimalizm w modzie to też wybieranie odpowiednich materiałów. Idealna jest tu bawełna organiczna, jest to bowiem materiał w stu procentach ekologiczny, zrobiony z naturalnych materiałów i dzięki temu w pełni bezpieczny dla naszego środowiska. Warto spojrzeć na metkę przed zakupem ubrania, bo skrywa ona wiele informacji o jakości ubrania i o tym, z czego jest ono wykonane. Ma to znaczenie nie tylko dla środowiska, ale też dla komfortu noszenia ubrania. Sztuczne materiały są niezdrowe dla naszej skóry i dla planety, dlatego warto stawiać na rozwiązania ekologiczne.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.