Fitness czy siłownia – jaka aktywność jest polecana dla pań?

0
669
fitness czy siłownia

Kobiety ćwiczą coraz chętniej i dotyczy to pań w różnym wieku. Obecnie panuje bowiem moda na sport i poprawę kondycji fizycznej. Piękna sylwetka i zrzucenie zbędnych kilogramów nie jest jedynym efektem ćwiczeń – przy regularnej aktywności poprawia się również ogólna wydolność całego organizmu. Panie chętnie odwiedzają kluby fitness i siłownie – warto jednak sprawdzić, którą aktywność powinny częściej wybierać.

Zajęcia fitness

Największą popularnością cieszą się zajęcia fitness, które oferują bardzo zróżnicowany zakres aktywności, dedykowany dla osób w każdym wieku. Najczęściej na zajęciach można zobaczyć kobiety, ale także panowie coraz chętniej odwiedzają kluby i nie ma się co temu dziwić. Zajęcia w grupach są zawsze realizowane w rytm odpowiednio dobranej muzyki, na sali są osoby o bardzo różnych sylwetkach, dlatego można przy nich porzucić własne kompleksy. Dodatkowo zajęcia w grupie są niezwykle motywujące i przy regularnym wykonywaniu tego typu ćwiczeń, kondycja fizyczna ulegnie szybkiej poprawie. Ćwiczenia są bardzo różne – od ogólnorozwojowych po skierowanych typowo do rozbudowywania i modelowania określonych partii mięśniowych. Dzięki temu każda kobieta znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Są także zajęcia dedykowane dla osób starszych, mających problem z kręgosłupem czy ze stawami.
Czytaj również: Fitness idealny sport dla kobiety

Siłownia

Siłownia jest kolejną opcją, z której może korzystać kobieta. Ważna jest jednak odpowiednia motywacja i samozaparcie, ponieważ na siłowni na ogół ćwiczymy samodzielnie i bez odpowiedniego nakładu pracy nie zobaczymy efektów. Tutaj nie ma osoby, która będzie nas motywować. Przed rozpoczęciem ćwiczeń na siłowni warto skorzystać z porady trenera, który pokaże w jaki sposób ćwiczyć, by nie zrobić sobie krzywdy. Niezwykle ważne okazuje się bowiem odpowiednie podejście do ćwiczeń i maszyn. Należy również pamiętać, że na siłowni można zarówno zrzucić zbędne kilogramy, jak i przykładać wagę do kształtowania mięśni. Nakłady pracy są większe niż przy fitnessie, ale również efekty można zobaczyć znacznie szybciej.

Siłownia czy fitness – który sport jest lepszy dla kobiety?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy kobieta powinna uprawiać fitness, czy może raczej korzystać z siłowni. Każdy powinien sam decydować o tym, co będzie dla niego najkorzystniejsze i z której formy aktywności będzie czerpać większą przyjemność. Sport to samo zdrowie i z całą pewnością nigdy nie zaszkodzi. Zajęcia fitness są prowadzone w grupie i pod okiem trenera, dlatego można się do nich łatwiej dostosować i poprosić o ewentualną pomoc. Na siłowni ćwiczy się samodzielnie i we własnym tempie – obie formy ćwiczeń mają więc swoje zalety. Warto jedynie pamiętać, że intensywne ćwiczenia na siłowni mogą prowadzić do rozrostu tkanki mięśniowej – fitness natomiast raczej kształtuje i wysmukla sylwetkę, dlatego widać różnicę pomiędzy kobietami wybierającymi te formy sportu. Wybierając więc odpowiednią formę aktywności, warto mieć na względzie również efekty, które chcemy uzyskać poprzez ćwiczenia.