fitness czy siłownia

Kobiety ćwiczą coraz chętniej i dotyczy to pań w różnym wieku. Obecnie panuje bowiem moda na sport i poprawę kondycji fizycznej. Piękna sylwetka i zrzucenie zbędnych kilogramów nie jest jedynym efektem ćwiczeń – przy regularnej aktywności poprawia się również ogólna wydolność całego organizmu. Panie chętnie odwiedzają kluby fitness i siłownie – warto jednak sprawdzić, którą aktywność powinny częściej wybierać.

Zajęcia fitness

Największą popularnością cieszą się zajęcia fitness, które oferują bardzo zróżnicowany zakres aktywności, dedykowany dla osób w każdym wieku. Najczęściej na zajęciach można zobaczyć kobiety, ale także panowie coraz chętniej odwiedzają kluby i nie ma się co temu dziwić. Zajęcia w grupach są zawsze realizowane w rytm odpowiednio dobranej muzyki, na sali są osoby o bardzo różnych sylwetkach, dlatego można przy nich porzucić własne kompleksy. Dodatkowo zajęcia w grupie są niezwykle motywujące i przy regularnym wykonywaniu tego typu ćwiczeń, kondycja fizyczna ulegnie szybkiej poprawie. Ćwiczenia są bardzo różne – od ogólnorozwojowych po skierowanych typowo do rozbudowywania i modelowania określonych partii mięśniowych. Dzięki temu każda kobieta znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Są także zajęcia dedykowane dla osób starszych, mających problem z kręgosłupem czy ze stawami.
Czytaj również: Fitness idealny sport dla kobiety

Siłownia

Siłownia jest kolejną opcją, z której może korzystać kobieta. Ważna jest jednak odpowiednia motywacja i samozaparcie, ponieważ na siłowni na ogół ćwiczymy samodzielnie i bez odpowiedniego nakładu pracy nie zobaczymy efektów. Tutaj nie ma osoby, która będzie nas motywować. Przed rozpoczęciem ćwiczeń na siłowni warto skorzystać z porady trenera, który pokaże w jaki sposób ćwiczyć, by nie zrobić sobie krzywdy. Niezwykle ważne okazuje się bowiem odpowiednie podejście do ćwiczeń i maszyn. Należy również pamiętać, że na siłowni można zarówno zrzucić zbędne kilogramy, jak i przykładać wagę do kształtowania mięśni. Nakłady pracy są większe niż przy fitnessie, ale również efekty można zobaczyć znacznie szybciej.

Siłownia czy fitness – który sport jest lepszy dla kobiety?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy kobieta powinna uprawiać fitness, czy może raczej korzystać z siłowni. Każdy powinien sam decydować o tym, co będzie dla niego najkorzystniejsze i z której formy aktywności będzie czerpać większą przyjemność. Sport to samo zdrowie i z całą pewnością nigdy nie zaszkodzi. Zajęcia fitness są prowadzone w grupie i pod okiem trenera, dlatego można się do nich łatwiej dostosować i poprosić o ewentualną pomoc. Na siłowni ćwiczy się samodzielnie i we własnym tempie – obie formy ćwiczeń mają więc swoje zalety. Warto jedynie pamiętać, że intensywne ćwiczenia na siłowni mogą prowadzić do rozrostu tkanki mięśniowej – fitness natomiast raczej kształtuje i wysmukla sylwetkę, dlatego widać różnicę pomiędzy kobietami wybierającymi te formy sportu. Wybierając więc odpowiednią formę aktywności, warto mieć na względzie również efekty, które chcemy uzyskać poprzez ćwiczenia.

Napisane przez

Anna Kowalik

Anna Kowalik jest naczelną redaktorką Slimlife.pl. Trenuje jogę i pilates, uwielbia podróże i zdrową kuchnię. Pełnoetatowa żona i mama 3 córek.