fitness idealny sport dla kobiety

Żyjemy w czasach, w których dbałość o kondycję fizyczną i piękny wygląd są niezwykle ważne. Otaczają nas kluby fitness i siłownie, dlatego każdy, kto tylko chce ćwiczyć i zmienić swój styl życia, może uprawiać dowolny sport. Wiele mówi się na temat fitnessu, jako aktywności dedykowanej specjalnie dla kobiet. Warto jednak sprawdzić, czym wyróżniają się zajęcia i czy faktycznie są one popularne jedynie wśród pań.

Fitness – w drodze po kondycję i piękne ciało

Kluby fitness mają bardzo rozbudowaną ofertę zajęć, które zwykle trwają 50-55 minut. Składają się na ok. 15-minutową rozgrzewkę, ćwiczenia właściwe oraz 5 minut rozciągania mięśni i wyciszenia. Właściwie każda kobieta może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Fitness to sport tak naprawdę dedykowany dla każdego, na zajęciach najczęściej można spotkać kobiety w różnym wieku, ale panów również nie brakuje. Jest to stosunkowo prosty sport, który nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania. Na pierwsze zajęcia może przyjść każdy, bez względu na to, jak wygląda jego aktualna kondycja fizyczna. Plusem zajęć jest to, że można ćwiczyć praktycznie wszystkie partie ciała, dzięki czemu możliwe jest zrzucenie zbędnych kilogramów, poprawienie wydolności organizmu oraz kształtowanie pięknej sylwetki.  Najlepsze efekty przynoszą ćwiczenia wykonywane 3 razy w tygodniu, jednak nawet rzadsza aktywność fizyczna również ma swoje plusy, o czym nie można zapominać! Pamiętaj o nawodnieniu organizmu podczas ćwiczeń: Woda dla zdrowia koniecznie z cytryną.

Jakie zajęcia fitness wybrać?

Wybór zajęć w klubach fitness jest ogromny, dlatego wiele kobiet może mieć problem z doborem odpowiednich zajęć. Zwykle są one opisane, można również zapytać o poradę w recepcji klubu. Dla początkujących polecane są zajęcia ogólnorozwojowe jak Body Shape czy TBC, a także ćwiczenia dedykowane na poszczególne partie mięśniowe – Brzuchomiania, Pupomania czy ABT. Zajecia typu TRX, Kettle czy Tabata są dedykowane dla osób bardziej zaawansowanych pod względem kondycji fizycznej. Na tego typu zajęcia można się udać już po miesiącu regularnych ćwiczeń fitness.

Warto podkreślić, że zajęcia fitness to sport dla każdego, nawet dla osób starszych czy mających problemy ze stawami i kręgosłupem. W końcu można zdecydować się na różnego rodzaju Aqua Aerobic lub Pilates. Takie ćwiczenie nie obciążają nadmiernie organizmu i chętnie korzystają z nich także seniorki.

Fitness czy jednak coś innego?

Wiele pań uważa, że zajęcia fitness są najlepszym rozwiązaniem dla kobiety, która chce cieszyć się pięknym ciałem i dobrą kondycją.  Ćwiczenia w grupie są bardzo motywujące, a do tego pojawiają się na nich osoby o bardzo różnym wyglądzie – na sali fitness można więc pożegnać się z kompleksami. Ćwiczenia do rytmicznej muzyki poprawiają nastrój i wyzwalają endorfiny, dlatego po fitnessie można uzyskać naprawdę świetny nastrój. Poszczególne ćwiczenia powtarzane są w wielu seriach, dlatego osoba ćwicząca ma nieco czasu na odpoczynek. Oczywiście każda forma sportu jest dobra, dlatego równie dobrze można wybrać rower, jazdę na rolkach czy zwykłe spacery. Pamiętajmy również że sport jest najlepszym lekarstwem na stres. Ważne jedynie, by ćwiczyć regularnie i z zaangażowaniem – wtedy można szybko zaobserwować efekty!

Napisane przez

Anna Kowalik

Anna Kowalik jest naczelną redaktorką Slimlife.pl. Trenuje jogę i pilates, uwielbia podróże i zdrową kuchnię. Pełnoetatowa żona i mama 3 córek.