wyrostek robaczkowy

Każdy słyszał o wyrostku robaczkowym. Jest to część ciała ludzkiego, która zazwyczaj kojarzy się z powszechnie wykonywaną operacją, która wynika ze stanu zapalnego. Wiele osób zastanawia się jednak gdzie jest wyrostek robaczkowy w ciele ludzkim, a dokładniej po której stronie jest wyrostek. Informacje te pozwalają bowiem na szybsze określenie, czy odczuwane dolegliwości bólowe są wynikiem zapalenia wyrostka czy jakichkolwiek innych dolegliwości.

Co to jest wyrostek robaczkowy?

Wyrostek stanowi część układu pokarmowego i można go sobie wyobrazić jako niewielki ślepy zaułek w jelicie grubym. Właśnie z tego powodu często znany jest także pod nazwą „ślepa kiszka”. Zatem gdy ktoś zastanawia się gdzie jest wyrostek robaczkowy to powinien zwrócić uwagę na jamę brzuszną. To właśnie tam można go znaleźć, po prawej stronie i w niewielkim oddaleniu od kości biodrowej. Gdy nie ma stanu zapalnego jest to część ciała, która nie wywołuje jakichkolwiek objawów i można na nią nie zwracać uwagę.

Do czego służy wyrostek robaczkowy?

Jednakże właśnie przez to wiele osób sądzi, że wyrostek jest całkowicie nieprzydatny. Kojarzony jest tylko z tym, że prowadzi do problemów takich jak operacje. Badania w ostatnich latach pokazują jednak, że wyrostek robaczkowy, podobnie jak wszystkie inne części ciała ludzkiego, ma swoją funkcję. Jest to bowiem miejsce dla życia wielu bakterii, które pomagają w trawieniu pokarmu, a także wspierają odporność organizmu. I choć można bez niego żyć bez jakichkolwiek problemów zdrowotnych, na pewno nie warto spieszyć się z jego usunięciem gdy nie ma takiej potrzeby.
Zazwyczaj wyrostek robaczkowy nie jest usuwany aż do momentu gdy pojawią się liczne objawy, które wskazują na jego powiększenie i stan zapalny.

Zobacz więcej na temat wyrostka na: Wyrostek robaczkowy Youtube

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Do stanu zapalnego w organizmie może dojść w wielu przypadkach i niełatwo jest znaleźć ich przyczynę. Nie zawsze stanowią one zagrożenie dla życia człowieka, jednakże gdy chodzi o wyrostek robaczkowy to sytuacja może się szybko skomplikować. Stan zapalny wyrostka robaczkowego może bowiem doprowadzić do jego pęknięcia i wylania się zawartości pokarmowej do jamy brzusznej. Sytuacja taka jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia, dlatego też należy zrobić wszystko co możliwe, aby powstrzymać jej nadejście.
Na szczęście jednak wycięcie wyrostka robaczkowego, znane też jako appendektomia, to stosunkowo prosty zabieg chirurgiczny.

Rzadko prowadzi on do poważnych komplikacji, ponieważ był udoskonalany przez wiele dekad rewolucji chirurgicznych. Jeszcze dwie dekady temu był on wykonywany metodą klasyczną, która związana była z bardziej złożoną operację i dłuższą rekonwalescencją. Jednakże obecnie zazwyczaj stosowana jest metoda laparoskopowa, zakładając, że w trakcie operacji nie pojawią się komplikacje, które wymuszają otworzenie pacjenta na stole. Przy takiej formie appendektomii, pacjenci są gotowi do powrotu do domu po zaledwie dwóch dniach. Znacznie szybciej odzyskują także pełną sprawność ruchową, dzięki czemu nie muszą na długo rezygnować z codziennych zobowiązań.

gdzie jest wyrostek robaczkowy
Gdzie jest wyrostek robaczkowy

Zapalenie wyrostka objawy

Wyrostek robaczkowy może stać się źródłem problemów w każdym wieku i bez względu na wykonywane czynności. Wśród powszechnie zgłaszanych objawów ostrzegawczych jest uporczywy ból po dolnej prawej stronie jamy brzusznej, który tylko rośnie z czasem. Oprócz tego pojawiają się silne nudności oraz wymioty. Organizm reaguje na stan zapalny poprzez gorączkę, która jednak rzadko kiedy jest bardzo wysoka. Zazwyczaj jest to temperatura w okolicach 37 do 38 stopni.

Kiedy do lekarza?

Każdy kto odczuwa powyższe objawy i nie zauważa ich poprawy w przeciągu paru godzin na pewno powinien zgłosić się do szpitala. Zapalenie wyrostka robaczkowego jest uznawane za stan poważnego zagrożenia, zatem chory jest szybko przyjmowany na oddział chirurgiczny i po potwierdzeniu diagnozy, wysyłany na operację. Jednakże jak wspomniano wyżej, jest to jeden z najprostszych zabiegów chirurgicznych. Jeżeli zatem ktoś boi się o swój wyrostek robaczkowy to może przestać się martwić. W dobie ogromnych postępów medycznych, wyrostki robaczkowe już od dawna nie stanowią dużego problemu i łatwo jest się z nimi rozstać gdy powodują problemy.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.