ile trwa kolonoskopia

Kolonoskopia to zabieg, który umożliwia dokładną diagnostykę oraz skuteczne leczenie zmian w obrębie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas tej procedury endoskop wprowadzany jest do odbytu pacjenta. Za jego pomocą lekarz może ocenić wygląd jelita grubego oraz wykluczyć obecność zmian o charakterze nowotworowym. Wielu pacjentów zastanawia się nad tym, ile trwa kolonoskopia.

Zatem, kolonoskopia ile trwa?

Jak wspominano powyżej, kolonoskopia to zabieg, podczas którego giętki przewód z kamerą, czyli endoskop wprowadzany jest do odbytu pacjenta. Zabieg może być przeprowadzany zarówno w znieczuleniu ogólnym, jak również w znieczuleniu miejscowym. Możliwa jest również rezygnacja ze znieczulenia. W ramach przygotowania do zabiegu pacjent musi stosować dietę lekkostrawną oraz spożywać określone dawki specjalnego roztworu. Czas badania wynosi zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Wydłuża się on w przypadku obecności zmian, które wymagają bardziej szczegółowej oceny i analizy.

Ile trwa kolonoskopia pod narkozą?

Zabieg kolonoskopii może być wykonywany pod narkozą. W tym przypadku pacjent podczas badania znajduje się w tak zwanym znieczuleniu ogólnym. Tego rodzaju płytkie znieczulenie zazwyczaj nie wymaga stosowania rurki dotchawicznej. Czas trwania zabiegu w znieczuleniu ogólnym zbliżony jest do tego, który wymagany jest w przypadku znieczulenia miejscowego. Również w tym wypadku to, ile trwa kolonoskopia pod narkozą zależy od ilości i rodzaju ewentualnych zmian wykrywanych i ocenianych przez specjalistę. W przypadku narkozy konieczny jest jednak dodatkowy czas, który przeznaczony jest na przeprowadzenie znieczulenia oraz wybudzenie pacjenta. Należy również pamiętać o tym, że po zabiegu wykonywanym w znieczuleniu ogólnym pacjent powinien pozostawać pod obserwacją lekarską przez nieco dłuższy czas. Może on opuścić placówkę medyczną jedynie pod opieką innej osoby, która poświadcza ten fakt na piśmie. Po zabiegu kolonoskopii pod narkozą nie należy prowadzić pojazdów oraz obsługiwać maszyn, a także podejmować decyzji, które mogą mieć poważne konsekwencje prawne.

Czy zabieg kolonoskopii jest bolesny?

Kolonoskopia to zabieg, który może powodować dyskomfort pacjenta. Nie powinien on jednak wywoływać silnego bólu. Drobne dolegliwości bólowe mogą pojawić się w okresie pozabiegowym w okolicy podbrzusza. Ból powinien ustępować samoistnie. Można również stosować doraźne leki przeciwbólowe. Wszelkie niepokojące objawy, w tym przedłużający się ból lub krwawienie pochodzące z przewodu pokarmowego powinny być konsultowane medycznie. Kolonoskopia zwykle nie powoduje powikłań, ale nigdy nie można wykluczyć takiej możliwości. Powinna być ona zawsze przeprowadzana w dobrze wyposażonych placówkach medycznych przez osoby posiadające odpowiednią wiedzę i kwalifikacje.

Jakie choroby diagnozuje kolonoskopia

Większość ludzi wykonuje kolonoskopie w celu sprawdzenia raka jelita grubego, ale czy wiesz, że ta procedura może również zdiagnozować inne schorzenia? W dalszej części artykułu omówimy trzy powszechne choroby, które można zdiagnozować za pomocą kolonoskopii: hemoroidy, choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Kolonoskopia jak już wspomnieliśmy wyżej, to zabieg medyczny, w którym lekarz wprowadza długą, cienką rurkę do odbytnicy i okrężnicy w celu sprawdzenia nieprawidłowości. Większość ludzi wykonuje kolonoskopie w celu wykluczenia raka jelita grubego, ale czy wiesz, że ta procedura może również zdiagnozować inne schorzenia? Oto trzy powszechne choroby, które można zdiagnozować za pomocą kolonoskopii: hemoroidy, choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Hemoroidy

Hemoroidy to obrzęk żył w dolnej części odbytnicy lub odbytu. Zwykle nie są bolesne, ale mogą powodować krwawienie podczas wypróżnień. Hemoroidy są powszechne; szacuje się, że ponad połowa Amerykanów będzie miała je w pewnym momencie swojego życia. Jeśli twój lekarz podejrzewa, że ​​masz hemoroidy, może zalecić kolonoskopię w celu potwierdzenia diagnozy.

Choroba Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna to choroba zapalna jelit (IBD), która może powodować ból, biegunkę, utratę wagi i zmęczenie. Choroba Leśniowskiego-Crohna może być trudna do zdiagnozowania, ponieważ jej objawy są podobne do objawów innych IBD, takich jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Jeśli lekarz podejrzewa, że ​​masz chorobę Leśniowskiego-Crohna, może zalecić kolonoskopię w celu wykonania biopsji dotkniętego obszaru.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to kolejna IBD, która powoduje stan zapalny i wrzody w wewnętrznej wyściółce jelita grubego i odbytnicy. Podobnie jak choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego może być trudne do zdiagnozowania, ponieważ jego objawy są podobne do objawów innych IBD. Jeśli lekarz podejrzewa, że ​​masz wrzodziejące zapalenie jelita grubego, może zalecić kolonoskopię w celu wykonania biopsji dotkniętego obszaru.

Czy warto decydować się na zabieg kolonoskopii?

Zdecydowanie tak. Zabieg ten nie trwa zbyt długo i nie powoduje silnego bólu. Nie ma również wielu przeciwwskazań. W jego trakcie mogą być diagnozowane zmiany, które zagrażają zdrowiu i życiu pacjenta. Wcześnie przeprowadzona diagnostyka umożliwia w tym wypadku wykrywanie chorób na ich bardzo wczesnym etapie i znacznie poprawia rokowania. Kolonoskopia to procedura medyczna stosowana do wykrywania nieprawidłowości w odbytnicy i okrężnicy. Większość ludzi zleca im diagnozę w kierunku raka jelita grubego, ale czy wiesz, że kolonoskopia może również zdiagnozować inne schorzenia? W tym artykule na blogu omówiliśmy trzy powszechne choroby, które można zdiagnozować za pomocą kolonoskopii: hemoroidy, choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.