pęknięcie błony bębenkowej

Jak rozpoznać pęknięcie błony bębenkowej?

Błona bębenkowa jest niezwykle ważną częścią ucha. To ona we współpracy z innymi strukturami sprawia, że możemy słyszeć. Jak łatwo się domyślić, jej pęknięcie może doprowadzić nawet do niedosłuchu. Właśnie dlatego w razie wystąpienia perforacji błony bębenkowej, pod żadnym pozorem nie można zlekceważyć tego faktu i jak najszybciej udać się do lekarza.

Kiedy nasza błona bębenkowa może ulec pęknięciu?

Nasza błona bębenkowa może ulec perforacji na skutek dwóch przyczyn. Jedną z nich może być sytuacja, w której doznamy poważnego urazu mechanicznego.

Drugi powód natomiast to powikłanie powstałe po zapaleniu ucha środkowego. Aby zobrazować jak do niego dochodzi wyobraźmy sobie, że błona bębenkowa zachowuje się jak niewielki balonik, który zbyt mocno nadmuchany, ostatecznie pęka. Podobna reakcja zachodzi we wnętrzu ucha podczas jego zapalenia. Na skutek bytowania w nim bakterii, wypełnia się ono płynem, który napiera na ścianki naszego „balonika” tak mocno, że ten w końcu ulega pęknięciu.

Zobacz także: Zapalenie błędnika objawy

Jak możemy rozpoznać pęknięcie błony bębenkowej?

Jeśli po przebytym urazie odczuwasz nagły przeszywający ból, oraz zauważasz, że na jedno ucho słyszysz gorzej, jest to symptom, który powinien zmobilizować Cię do jak najszybszego udania się do laryngologa. To pomoże sprawdzić, czy nie doszło do pęknięcia błony bębenkowej, a jeśli tak się stało, wdrożyć odpowiednie leczenie.

W przypadku perforacji błony bębenkowej na skutek zapalenia ucha, jej objawy wyglądają nieco inaczej. Kiedy podczas choroby zauważysz zaskakujący wysięk z ucha, oraz odczujesz złagodzenie wcześniejszego bólu spowodowanego tym schorzeniem, wbrew pozorom wcale nie oznacza to, że zapalenie mija. Właśnie w ten sposób twój organizm może dać Ci znać, że twoja błona bębenkowa uległa pęknięciu i nadszedł najwyższy czas na wizytę u lekarza.

Jak wygląda leczenie pęknięcie błony bębenkowej?

Błona bębenkowa jest zbudowana z takiej tkanki, która bardzo szybko regeneruje się sama. Nie oznacza to jednak, że jakiekolwiek pęknięcie błony bębenkowej można zlekceważyć. Proces zrastania się błony bębenkowej powinien przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza laryngologa, gdyż w wielu przypadkach, błona ta może regenerować się w niewłaściwy sposób. W takich sytuacjach lekarz może na czas zlecić chirurgiczne odtworzenie błony bębenkowej, czyli maringoplastykę.

Autorem artykułu jest: www.cmpromed4kids.pl/o-nas/

Napisane przez

Anna Kowalik

Anna Kowalik jest naczelną redaktorką Slimlife.pl. Trenuje jogę i pilates, uwielbia podróże i zdrową kuchnię. Pełnoetatowa żona i mama 3 córek.