prawidłowe oddychanie

Człowiek może przeżyć przez wiele tygodni bez jedzenia, poradzi sobie nawet bez wody. Nie brakuje osób, które przeprowadzają długoterminowe posty, w tym nawet suche, czyli bez jedzenia i picia. Nie można jednak przeżyć zbyt długo bez powietrza, już po kilu minutach dochodzi do zgonu. Rekordzista był w stanie wstrzymywać oddech przez nieco ponad jedenaście minut, ale wymagało to od niego wielu przygotowań i ćwiczeń. Możliwości przeciętnego człowieka są zdecydowanie mniejsze. Średnio już po nawet czterech minutach pozbawiania organizmu dostępu do tlenu następuje śmierć mózgu. Bardzo ważne jest też prawidłowe oddychanie, z czym wiele osób ma jednak spory problem.

Dlaczego należy oddychać przez nos?

Jest tylko jedna prawidłowa technika oddychania, czyli przez nos, do tego został on stworzony. Natury nie można oszukać, a wszelkie próby kończą się niepowodzeniem. Niestety wiele osób oddycha przez usta, co może być wynikiem złego nawyku, jakiejś dysfunkcji dotyczące stricte nosa lub schorzenia. Nie zmienia to faktu, że jest to nieprawidłowe i wiąże się z szeregiem negatywnych skutków ubocznych. Mogłoby się wydawać, że przez nos przedostaje się tylko wdychane powietrze i na tym koniec, ale pełni on szereg innych funkcji. Oczyszcza, nawilża i ogrzewa powietrze, co przekłada się nie tylko na większy komfort, ale też na lepsze zdrowie. To właśnie dzięki oddychaniu przez nos można liczyć na to, że do płuc dotrze bardziej przyjazne dla niego powietrze, co ma szczególne znaczenie w okresie jesienno-zimowym. Wiele osób zdążyło się już niejednokrotnie przekonać, że oddychając przez usta, można szybko nabawić się bólu gardła czy nawet przeziębienia. Zimne, suche i gorące powietrze może prowadzić nierzadko do uszkodzenia wyściółki dróg oddechowych przy nieprawidłowym oddychaniu. Natomiast zapylone i zagrzybione powietrze silnie podrażnia błony śluzowe układu oddechowego. Nos jest pierwszą linią obrony przed zanieczyszczeniami i drobnoustrojami oraz skrajnymi temperaturami.

Mało osób wie, ale oddychanie przez nos jest korzystne nawet dla zębów. Okazuje się, że robiąc to przez usta, zwiększa się pH w jamie ustnej, a to z kolei ma destruktywny wpływ na zęby i sprzyja ich psuciu. Oddychając nosem, można nie tylko dostarczyć do płuc powietrza o lepszej jakości, ale też aktywować przeponę. Jej prawidłowa praca jest niezbędna, bo uczestniczy ona w wielu procesach zachodzących w organizmie. Wpływa na kondycję aparatu ruchu, motorykę, układ oddechowy, mobilność. Oddychanie przeponą ma korzystny wpływ na sferę psychofizyczną, dlatego należy dążyć do zoptymalizowania oddechu na tym właśnie poziomie. Kolejną korzyścią przemawiającą za oddychaniem przez nos jest wzrost tlenku azotu, który wnika do płuc i powoduje wzrost ciśnienia tętniczego tlenu. To z kolei przekłada się na poprawienie zdolności płuc do wchłaniania życiodajnego pierwiastka, czyli tlenu. Tlenek azotu wpływa na wiele procesów zachodzących w organizmie, poprawia nawet pamięć, usprawnia przepływ krwi.

Z jakimi negatywnymi skutkami wiąże się oddychanie ustami?

Osoby oddychające przez usta powinny jak najszybciej zmienić ten zły nawyk, aby uniknąć szeregu negatywnych konsekwencji. Oddychanie ustami wpływa nawet na wygląd twarzy, przyczynia się do jej zniekształcenia, wad zgryzu i rozmaitych problemów zdrowotnych. Trzeba liczyć się ze zwiększonym ryzykiem bezdechu sennego, który stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale też dla życia. Oddychanie przez usta to prosta droga do rozwoju wad wymowy, dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego, seplenienia. Osoby oddychające w ten sposób mają specyficzne rysy twarzy, można u nich zaobserwować asymetrię i zaburzone proporcje. Łatwo domyślić się, że nie wpływa to korzystnie na wygląd, co będzie złą wiadomością przede wszystkim dla płci pięknej. Oddychanie przez usta doprowadza do tego, że twarz staje się płaska, powieki i wargi zaczynają opadać, dolna część twarzy traci napięcie. Na tym jednak nie koniec niekorzystnych zmian w wyglądzie. Dochodzi nawet do zwężenia się łuku zębowego i tworzenia się tak zwanego gotyckiego podniebienia, cofa się nawet żuchwa. Zwiększa się również ryzyko przemieszczania zębów i ich wychylania. Można zapomnieć o pięknym uśmiechu, wady zgryzu i zgrzytanie zębami to klasyczne objawy występujące u osób oddychających przez usta. Kolejnymi problemami są zwężone drogi oddechowe, krzywy nos, słabo zarysowane kości policzkowe, wąska twarz, chrapanie, hiperwentylacja i niedotlenienie, zmiana funkcji połykania, obniżenie odporności i większa podatność na infekcje.

Napisane przez

Anna Kowalik

Anna Kowalik jest naczelną redaktorką Slimlife.pl. Trenuje jogę i pilates, uwielbia podróże i zdrową kuchnię. Pełnoetatowa żona i mama 3 córek.