peeling głowy

Peeling to procedura polegająca na usunięciu martwych warstw naskórka w celu upiększenia skóry, oczyszczenia jej i zainicjowania jej regeneracji. Chociaż kojarzy się on przede wszystkim z ciałem i twarzą, warto też wiedzieć, jak zrobić peeling skóry głowy.

Peeling skóry głowy – po co go przeprowadzać?

Zabieg taki przeprowadza się w bardzo podobnym celu, co w przypadku zwykłego peelingu, a jego celem jest usunięcie martwych warstw naskórka.

Peeling głowy pomaga dzięki temu poradzić sobie z takimi problemami, jak łojotok, czy łupież, które potrafią być bardzo uporczywe. Regularnie powtarzany, czyni skórę głowy zdrową, poprawia jej ukrwienie, likwiduje rozmaite problemy, w tym częsty świąd, nadmierne wydzielanie się łoju, a gdy zastosuje się dodatkowe składniki, można jeszcze skuteczniej pozbyć się między innymi nadmiaru drożdżaków z głowy, które często są przyczyną łupieżu.

jak zrobić peeling głowy

Częstotliwość przeprowadzania peelingu

Peeling głowy można przeprowadzać z różną częstotliwością, w zależności od jego inwazyjności, czyli siły. Peelingi gruboziarniste, które mocno złuszczają skórę, powinno robić się nie częściej niż raz w tygodniu, a często zaleca się przeprowadzenie ich tylko 1-2 razy w miesiącu.

Osoby z wrażliwą skórą głowy, która po agresywnym peelingu może być za bardzo podrażniona, boleć i na której mogą pojawić się różnego rodzaju wypryski, powinny robić delikatny peeling skóry głowy, który za to można powtarzać częściej, na przykład 2-3 razy w tygodniu. Sprawdź także co to jest brushing.

Domowe peelingi głowy – czym się charakteryzują?

Istnieje wiele sposobów na to, jak zrobić peeling skóry głowy. Chociaż istnieją rozmaite preparaty do kupienia w sklepach i drogeriach, wiele osób przygotowuje go samodzielnie z powszechnie dostępnych składników, które każdy ma w domu. Podstawowymi składnikami peelingu są zawsze składniki zawierające drobinki ścierające skórę, wymieszane z bazą, na przykład olejem nośnym, miodem, żelem z aloesu. Do większości z nich trzeba dodać też odrobinę wody.

Takie peelingi głowy mają wielką zaletę, jaką jest naturalne pochodzenie i brak niepożądanych substancji w składzie, a do tego przygotowując je, można dopasować skład i siłę ścierania do własnych upodobań i specyficznych potrzeb skóry, gdyż każda skóra jest inna i różne osoby wykazują różny poziom wrażliwości.

peeling cukrowy

Peelingi cukrowe

Jednym z surowców wykorzystywanych często w domowych peelingach jest najzwyklejszy cukier. Można go zmieszać z rozmaitymi bazami, które zapewnią poślizg. Można dodać go po prostu do zwykłego szamponu, ale można zastosować też naturalne oleje – kokosowy, arganowy, oliwę z oliwek i inne naturalne, tłoczone na zimno oleje, które nie tylko są wykorzystywane tu jako baza, ale też odżywiają skórę głowy.

Peelingu cukrowego nie powinny jednak stosować osoby mające łupież wynikający z nadmiernego rozmnażania się drożdżaków.

Peelingi kawowe

Większość osób przynajmniej okazjonalnie pije kawę, a pozostałe po niej fusy doskonale nadają się do peelingu głowy. Wystarczy wymieszać je z olejem nośnym i odrobiną wody.

Peelingu kawowego nie powinny stosować jednak osoby o blond włosach, gdyż przyciemni on je w sposób wyraźnie zauważalny.

Peelingi z sody lub soli

Popularnym składnikiem domowych peelingów jest też soda lub sól, dostępne w każdym sklepie spożywczym, bardzo tanie i jednocześnie skuteczne. Peelingi z nich stosuje się szczególnie w przypadku przetłuszczającej się skóry głowy. Peeling z sody, lub soli, przygotowuje się najlepiej poprzez dodanie ich do szamponu.

Peelingu głowy z sody i soli nie powinny stosować osoby o wrażliwej skórze głowy, która może źle zareagować na drażniące właściwości tych składników.

Powyższe wskazówki na wykonanie peelingu pozwalają przywrócić swojej skórze zdrowie i pozbyć się wielu uporczywych problemów estetycznych.

Napisane przez

Anna Kowalik

Anna Kowalik jest naczelną redaktorką Slimlife.pl. Trenuje jogę i pilates, uwielbia podróże i zdrową kuchnię. Pełnoetatowa żona i mama 3 córek.