objawy hashimoto

Hashimoto jest uznawane za zapalenie tarczycy, jednak musimy wiedzieć, że nie musimy wcale odczuwać z tego tytułu żadnych dolegliwości bólowych. Wiele osób więc wszelkie objawy przypisuje innym schorzeniom, a okazuje się, że odpowiedzialna za nie była właśnie chora tarczyca. Musimy wiedzieć, że dowiadując się, co to jest Hashimoto będziemy w stanie stwierdzić, czy którekolwiek obawy nas dotyczą i konieczne będzie wykonanie badań tarczycowych, w tym USG. Nieprawidłowo działająca tarczyca powoduje bowiem szereg nie tylko nieprzyjemnych, ale także bardzo uciążliwych objawów, które mogą utrudniać prawidłowe funkcjonowanie, a nawet przypominać depresję. Wiele osób za przyczynę swoich dolegliwości uznaje przesilenie zimowe lub jesienne, jednak musimy mieć na uwadze, że kiedy stan ciągłego przemęczenia i ospałości się przedłuża, to możemy przypuszczać z wysokim prawdopodobieństwem, że odpowiedzialna może być za to nieprawidłowo działająca tarczyca i Hashimoto.

Objawy choroby Hashimoto

Musimy wiedzieć, że choroba Hashimoto daje często bardzo sprzeczne objawy, które możemy przypisywać zupełnie innym schorzeniom. Warto więc wiedzieć, że w przypadku Hashimoto nie muszą one występować wszystkie i nawet kiedy mamy do czynienia z tylko kilkoma, to warto wykonać niezbędne badania, aby potwierdzić, lub wykluczyć tę chorobę.

Przewlekłe zmęczenie i senność

Kiedy borykamy się ze zmęczeniem, które utrudnia nam codzienne funkcjonowanie i mimo nawet wielu godzin snu, nadal cierpimy z powodu niewyspania, to bardzo możliwe, że odpowiedzialna za ten stan jest tarczyca. Hashimoto bowiem może dawać właśnie takie objawy.

Nagły przyrost wagi

Bardzo duża grupa ludzi, kiedy nagle zauważa u siebie opuchnięcie, zbieranie się wody, a także dodatkowe kilogramy, może podejrzewać u siebie chorą tarczycę. Zapalenie jej powoduje często wahania wagi, które są nagłe i bez leczenia niemożliwe do wyregulowania.

Mogą cię zainteresować także: Nadczynność tarczycy oraz Niedoczynność tarczycy

Problemy z głosem

Osoby cierpiące na Hashimoto mają często ochrypły głos, kiedy więc zauważymy u siebie tego rodzaju objaw i ta barwa głosu nie jest spowodowana przeziębieniem i infekcją, to bardzo możliwe, że odpowiedzialny jest za to stan zapalny tarczycy.

Suchość i problemy skórne

Hashimoto, inaczej zapalenie tarczycy jest powodem nie tylko ospałości, ale także problemów ze skórą. Osoby cierpiące na to schorzenie, mimo regularnego nawilżania skóry nie są w stanie zapobiec utracie wody z powierzchni skóry, co jest bardzo kłopotliwe.

Zatrzymywanie wody w organizmie

Jednym z głównych objawów tarczycy jest zatrzymywanie się wody w organizmie, co nie tylko sprawia, że wygląd jest zdecydowanie gorszy, ale także na wadze możemy zobaczyć nadprogramowe kilogramy. Przyczyną tego stanu nie musi być nadmierne jedzenie, ale właśnie wspominane wyżej zatrzymywanie wody, poprzez zmniejszenie ilości wydalania płynów.

Gorszy wygląd włosów

Bardzo wielu pacjentów zauważa u siebie takie zmiany, jak znaczne przerzedzenie włosów, brwi, a także rzęs, po czym dowiadują się, że odpowiedzialny za ten stan był stan zapalny Hashimoto. Zobacz film o wypadaniu włosów na Youtube.

Warto wspomnieć, że poszczególne objawy Hashimoto nie muszą oznaczać Hashimoto, a także nie muszą występować wszystkie, aby okazało się, że nasza tarczyca nie działa prawidłowo.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.