zęby mleczne

Utrata zębów mlecznych to rytuał przejścia dla wszystkich dzieci. Ale ile zębów zwykle tracą dzieci i jak wygląda ten proces? Przyjrzyjmy się bliżej rozwojowi i wypadaniu zębów mlecznych.

Proces utraty zębów mlecznych

Proces utraty zębów mlecznych może rozpocząć się już w wieku pięciu lat. Zwykle zaczyna się od środkowych siekaczy (dwóch środkowych górnych i dolnych przednich zębów), a następnie bocznych (dwóch obok każdej strony środkowych siekaczy). Następnie wypadają pierwsze zęby trzonowe, następnie kły i drugie zęby trzonowe. Należy również zauważyć, że nie jest niczym niezwykłym, że niektóre dzieci rodzą się z zębem już w jamie ustnej lub tracą ząb przed piątym rokiem życia — jest to uważane za normalne.

Zobacz także: Dziecko u stomatologa – jak je przygotować.

Kiedy wypadają zęby mleczne?

Każde dziecko jest inne pod względem tego, kiedy traci zęby mleczne. Niektóre mogą stracić swoje środkowe siekacze już w wieku pięciu lat, podczas gdy innym mogą nie wypaść środkowe siekacze, dopóki nie osiągną siódmego lub ósmego roku życia. Jeśli chodzi o moment wypadnięcia wszystkich 20 zębów mlecznych, zwykle dzieje się to między 10 a 12 rokiem życia.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, zrozumienie procesu utraty zębów mlecznych Twojego dziecka może pomóc Ci poczuć się lepiej przygotowanym, gdy zacznie się to dziać. Chociaż większość dzieci nie odczuwa w tym czasie żadnego dyskomfortu, ważne jest, aby mieć je na oku, aby móc rozpoznać wszelkie oznaki, że coś może być nie tak, jeśli zaczną narzekać na ból lub trudności z jedzeniem lub normalnym mówieniem. Jak zawsze, jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia zębów Twojego dziecka, skonsultuj się z dentystą rodzinnym w celu uzyskania porady!

 

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.