wiśnie przy dnie moczanowej

Jeśli szukasz sposobu na naturalne leczenie dny moczanowej, możesz rozważyć dodanie wiśni do swojej diety. Badania wykazały, że jedzenie wiśni może pomóc zmniejszyć objawy dny moczanowej, a także obniżyć poziom kwasu moczowego we krwi. Wiśnie są pokarmem o niskiej zawartości puryn, co oznacza, że ​​nie przyczyniają się do zaostrzeń dny moczanowej. Ponadto wiśnie są bogate w przeciwutleniacze i związki przeciwzapalne, które pomagają zmniejszyć ból i stany zapalne. Przyjrzyjmy się bliżej, dlaczego warto jeść wiśnie, jeśli masz dnę.

dna moczanowa

Zalety jedzenie wiśni przy podagrze

Jak wspomnieliśmy, jedną z korzyści płynących z jedzenia wiśnie jest to, że są one pokarmem o niskiej zawartości puryn. Puryny znajdują się we wszystkich produktach spożywczych, ale niektóre produkty zawierają więcej puryn niż inne. Pokarmy bogate w puryn obejmują podroby, owoce morza i alkohol. Kiedy te pokarmy są spożywane, rozkładają się w organizmie na kwas moczowy. Zbyt dużo kwasu moczowego we krwi może prowadzić do zaostrzenia dny moczanowej ( nazywanej także podagrą lub artretyzmem). Dzieje się tak, ponieważ w stawach mogą tworzyć się kryształy kwasu moczowego, co prowadzi do bólu i stanu zapalnego. Dlatego ważne jest, aby osoby cierpiące na dnę moczanową unikały pokarmów bogatych w puryn.

Zobacz także: Dieta przy dnie moczanowej.

Wiśnie są bogate w przeciwutleniacze i związki przeciwzapalne

Oprócz niskiej zawartości puryn wiśnie są również bogate w przeciwutleniacze i związki przeciwzapalne. Te składniki odżywcze mogą pomóc w zmniejszeniu bólu i stanów zapalnych związanych z nawrotami dny moczanowej. Jedno z badań wykazało, że uczestnicy, którzy jedli wiśnie, mieli o 35% mniejsze ryzyko rozwoju podagry niż ci, którzy ich nie jedli. Inne badanie wykazało, że uczestnicy, którzy jedli koncentrat wiśniowy, mieli o 50% mniejsze ryzyko rozwoju dny moczanowej niż ci, którzy nie spożywali koncentratu wiśniowego.

dieta przy dnie moczanowej

Jakie wiśnie wybierać?

Ponieważ wiśnie są owocami sezonowymi, świeże można jeść tylko przez parę tygodni, od połowy lipca do końca sierpnia. Skąd zatem brać wiśnie poza sezonem? Możesz jeść wiśnie mrożone, wiśnie suszone lub liofilizowane, możesz wybierać wiśnie z kompotu lub koncentrat z wiśni. Ile ich jeść? W badaniu podawano około 30 sztuk wiśni dziennie.

Podsumowanie

Jeśli cierpisz na dnę moczanową, warto rozważyć dodanie wiśni do swojej diety. Wiśnie to pokarm o niskiej zawartości puryn, który może pomóc zmniejszyć objawy dny moczanowej, a także obniżyć poziom kwasu moczowego we krwi. Ponadto wiśnie są bogate w przeciwutleniacze i związki przeciwzapalne, które pomagają zmniejszyć ból i stan zapalny związany z nawrotami dny. Dlatego jedzenie wiśni jest skutecznym sposobem na naturalne leczenie dny moczanowej.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.