mętny rosół

Rosół. Jedna z klasycznych, najpopularniejszych i najbardziej lubianych zup przez Polaków. Zazwyczaj podawany z makaronem (nieraz z tym domowej roboty), a także z warzywami krojonymi w kostkę i odrobiną natki pietruszki. Zbawienie dla chorych i przeziębionych – miska świeżego, gorącego rosołu z pewnością szybko rozgrzeje, a witaminy wyciągnięte z warzyw szybciej przywrócą organizm do normalnego, codziennego funkcjonowania. Podawany jest także w większości restauracji, barów, a także na przyjęciach okolicznościowych takich jak wesela, komunie czy urodziny.

Pomimo tego, że rosół wydaje się być jedną z najprostszych zup, bardzo łatwo go zepsuć, zapominając o odpowiednim doprawieniu i o odpowiedniej proporcji warzyw do wody, a wtedy zamiast aromatycznej zupy wychodzi zabarwiona woda z makaronem.
Innym problemem jest mętny rosół. W domowym zaciszu taka postać w zupełności nie przeszkadza, w końcu chodzi o to, żeby zaczerpnąć jak najwięcej korzyści zdrowotnych z samej zupy, a nie z jej wyglądu. Jeżeli jednak odpowiadamy za przygotowanie rosołu w restauracji, na przyjęciach lub zwyczajnie dla ludzi, którym chcemy pokazać estetykę i profesjonalizm naszej pracy, warto zadbać o to, aby taki rosół był klarowny, przejrzysty i miły dla oka.

Dlaczego rosół jest mętny?

Po kolei.

  • Myjemy mięso – w temperaturze pokojowej! Najczęściej części kurczaka i wołu (lub innych mięs, na przykład kaczki).
  • Wkładamy je do dużego garnka i zalewamy zimną wodą.
  • W międzyczasie przygotowujemy warzywa. Marchew, pietruszka, seler, por, może być natka pietruszki, kawałek kapust włoskiej, imbir, ząbek czosnku i obowiązkowo cebula.
  • Dodajemy do mięsa i całość zagotowujemy. Ilość wody powinna lekko zakrywać lub nawet być odrobinę poniżej poziomu warzyw.
  • Dorzucamy odrobinę ziela angielskiego, kilka liści laurowych, pieprz i sól. Gotujemy przez kilka godzin (2 – nawet 3) dla uzyskania jak najlepszego wywaru. I tyle. Proste?
    Niekoniecznie. Rosół niby smaczny, a i tak wyszedł mętny. Dlaczego tak się dzieje?

Głównie za sprawą mętności rosołu stoją białka z mięsa, które w wysokiej temperaturze ścinają się i przenikają do zupy. Kiedy nasze mięso i warzywa się zagotują, widzimy na powierzchni wody gęstą pianę, którą nazywa się szumowinami.

dlaczego rosół jest mętny

Co zrobić żeby rosół nie był mętny?

Wielu kucharzy zwyczajnie w czasie gotowania kilkukrotnie ściąga łyżką powstałe szumowiny na wywarze, i w ten sposób rosół będzie nieco bardziej klarowny. Nie jest to jednak jedyna i najbardziej skuteczna metoda. Często rosół, kiedy jest już gotowy, przecedza się przez sito z bardzo drobnymi oczkami lub przez odpowiedni materiał, co dodatkowo usuwa drobne zanieczyszczenia.
Dodatkowo, aby wzmocnić klarowność naszego wywaru, duży wpływ na to mają składniki, jakie do niego dodamy.
Cebula jest bardzo istotnym dodatkiem, a szczególnie, jeżeli wcześniej ją podpieczemy – doda nie tylko klarowności, ale i lekko wędzonego aromatu. Krążą również słuchy, że na mętny rosół zaradzi… Ziemniak! Wystarczy wrzucić do zupy jednego, przekrojonego na pół. Można także spróbować sposobu z wlaniem do gotującej się zupy białka jaja kurzego, które następnie usuwamy.

To tylko kilka propozycji na udany, klarowny i estetyczny rosół. Jeżeli któraś z metod dodawania różnych składników nas nie usatysfakcjonuje do końca – zawsze pozostaje niezawodna metoda przelewania przez lnianą ściereczkę. Nie załamujmy się jednak, jeżeli nam po raz kolejny nie wyjdzie. Najważniejszy zawsze jest smak, a oprawa estetyczna to tylko miły dla oka dodatek. Pozostaje tylko próbować, smakować i zachwycać naszych gości!

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.