piłka nożna dla dzieci

Mężczyźni uwielbiają oglądać piłkę nożną. Uwielbienie do tego sportu już od najmłodszych lat przejmują ich synowie, choć niejednokrotnie także córki. Jednak dzieci oprócz oglądania, jeszcze chętniej same grają na boisku. Taką pasję warto rozwijać, zapisując najmłodszych na zajęcia związane z tą aktywnością fizyczną.

Piłka nożna jako idealny sport dla dzieci

Jak wiadomo, aktywność fizyczna jest bardzo ważna, ponieważ wpływa na prawidłowy rozwój oraz zdrowy tryb życia dzieci. Te, które fascynują się piłką nożną, powinny więc uczęszczać właśnie na takie zajęcia sportowe. Co ważne, na naukę nigdy nie jest a późno. Mogą zaczynać ją dzieci kilkuletnie, ale też nastolatki. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że rozpoczęcie nauki gry w piłkę nożną powinno wiązać się z systematycznością. Kilka treningów tutaj nie wystarcza, takie zajęcia mają bowiem ułożony długofalowy plan. Opuszczanie treningów może powodować więc braki w technice. Wielu rodziców obawia się, że intensywne treningi mogą być dla ich dzieci zbyt dużym obciążeniem. Zazwyczaj są to obawy bezpodstawne, ponieważ dzieci – nawet po większym wysiłku fizycznym – bardzo szybko się regenerują. Dlatego kilka zajęć w tygodniu nie będzie dla nich problemem.

Jak wybrać szkółkę piłkarską dla swojego dziecka?

Decydując się na zapisanie dziecka na takie zajęcia, w wyborze miejsca kwestiami decydującymi powinny stać się nie tylko opinie innych osób, ale przede wszystkim:

  • Odpowiednia infrastruktura. Rodzice powinni zapoznać się ze stanem boisk czy hali: źle przygotowane nawierzchnie przyczynić się mogą bowiem do powstawania kontuzji.
  • Osoba trenera. Warto dowiedzieć się, czy jest to osoba z odpowiednimi kwalifikacjami i czy ma doświadczenie w pracy z dziećmi. Dobrze też sprawdzić, czy trener przeszedł szkolenie z zakresu podstawowej opieki medycznej.
  • Sposób przeprowadzania treningów. Najlepsza sytuacja to ta, kiedy zajęcia nie opierają się tylko na restrykcyjnym treningu, ale też na dobrej zabawie. Kształcenie poszczególnych umiejętności dzieci warto łączyć ze zwykłą grą, ale też z zabawą piłką. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodszych dzieci, które w przeciwnym razie mogłyby się szybko zniechęcić do nauki. Wybierając szkółkę wato też sprawdzić, czy organizuje ona turnieje oraz rozgrywki, czy też obozy treningowe. Niektóre z takich miejsc proponują nawet konsultacje z zakresu zdrowia i prawidłowego odżywiania.
  • Sprzęt treningowy. Wybrana szkółka powinna posiadać sprzęt wysokiej jakości oraz różnorodny: dopasowany do wieku i możliwości trenujących dzieci. Ofertę takiego sprzętu można sprawdzić tutaj: https://www.sport-transfer.com.pl/pilka-nozna. Dobrze też, kiedy istnieje opcja, by (za dopłatą) zagwarantowane były stroje dla dzieci: dresy, koszulki, spodenki, itd.
  • Liczebność grup. Zawsze trzeba też sprawdzić ile dzieci „przypada na jednego trenera” (idealną sytuacją jest ta, gdy na grupę kilkunastu dzieci przypada przynajmniej kilku trenerów). Istotną kwestią w grupie jest też jak najmniejsze zróżnicowanie wiekowe (wtedy trening może być najbardziej efektywny).

Szkółka wybrana zgodnie z powyższymi kryteriami sprawi, że dzieci będą spędzać swój czas bezpiecznie, z dużym pożytkiem i nabędą wiele piłkarskich umiejętności.

Napisane przez

Anna Kowalik

Anna Kowalik jest naczelną redaktorką Slimlife.pl. Trenuje jogę i pilates, uwielbia podróże i zdrową kuchnię. Pełnoetatowa żona i mama 3 córek.