naturalne olejki eteryczne

Już od tysięcy lat ludzie czerpią z właściwości roślin, wykorzystując je na różne sposoby. Jednym z nich jest wydobywanie z roślin cennych olejków eterycznych. Te zaś przyczyniają się do poprawy zdrowia i urody, ale też do utrzymywania dobrego samopoczucia. Bardzo wygodne jest to, że można z nich korzystać samodzielnie, w zaciszu własnego domu.

Skąd biorą się olejki eteryczne i jak działają na organizm ludzki?

Pozyskuje się je z rosnących w różnych częściach świata kwiatów, krzewów i drzew. Olejek eteryczny powstaje poprzez destylację parową, wyciskanie albo ekstrakcję przy użyciu rozpuszczalników. Poszczególne olejki eteryczne różnią się od siebie nie tylko właściwościami, ale też składem chemicznym. Naturalne olejki zawierać będą między innymi: alkohole, fenole, ketony, terpeny, aldehydy oraz kwasy i estry. Do ludzkiego organizmu olejki eteryczne dostają się na różne sposoby: do krwiobiegu przez skórę i płuca w procesie oddychania. Co ważne, olejki eteryczne (w przeciwieństwie do leków syntetycznych) nie odkładają się w organizmie, ale są wydalane. W śluzówce nosa znajdują się natomiast chemoreceptory i to właśnie dzięki nim, system nerwowy przekazuje informacje – bezpośrednio do układu limbicznego, o obecności cząsteczek zapachowych w otoczeniu. Układ limbiczny jest zaś odpowiedzialny za kontrolę emocji, a także podstawowych funkcji życiowych.

Czym jest aromaterapia?

Mówiąc najprościej, aromatoterapia jest działem medycyny naturalnej, zajmującym się właściwościami oraz zastosowaniem olejków pochodzenia roślinnego. Jej historia zaczyna się już w starożytności, kiedy to ludzie pierwotni zauważyli lecznicze właściwości roślin. Obecnie badania wskazują, że aromaterapia jest bardzo skuteczna, co wynika z działania antyseptycznego i bakteriobójczego olejków. Naturalne olejki eteryczne sprawdzają się doskonale przy dolegliwościach i problemach zdrowotnych wynikających ze stresu. Właściwie dobrane olejki mogą przynieść ulgę (fizyczną i psychiczną) przy: bólach reumatycznych i mięśniowych, zmian skórnych, zaburzeń trawienia, a także przy rozchwianiu emocjonalnym.

Najpopularniejsze rodzaje olejków eterycznych

Wśród tych wybieranych najczęściej wymienić można:

  • Olejek lawendowy. Jego zastosowanie jest niezwykle szerokie. Pomaga zrelaksować ciało i umysł, ale działa też przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, a nawet przeciwgrzybiczo. Olejek lawendowy wspiera organizm w walce z trądzikiem i łuszczycą, stymuluje także porost włosów. Do jego właściwości zalicza się także to, że przyspiesza gojenie oparzeń i działa przeciwbólowo.
  • Olejek sosnowy. Sprawdza się idealnie przy infekcjach zatok i górnych dróg oddechowych (ma bowiem właściwości antyseptyczne, działa też wykrztuśnie i bakteriobójczo). Olejek ten wykazuje także działanie pobudzające, łagodzi objawy wyczerpania nerwowego i nerwobóle, poprawia odporność. Olejek sosnowy pobudza krążenie krwi oraz pomaga przy objawach reumatyzmu i artretyzmu.
  • Olejek pomarańczowy. Charakteryzują go właściwości antyseptyczne, tonizujące i odprężająco. Wpływa na poprawę nastrój i obniża napięcie nerwowe. Usuwa także skurcze mięśni.
  • Olejek z drzewa herbacianego. Wśród wszystkich olejków eterycznych wyróżnia go to, że ma najmocniejsze działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybiczne. Dzięki temu skutecznie pomaga w walce z przeziębieniami, katarem i kaszlem. Jest też użyteczny w przypadku chorób gardła i dziąseł, ale też przy opryszczce, oparzeniach i odmrożeniach. Olejek z drzewa herbacianego łagodzi skutki ukąszeń i zapobiega zakażeniom.
  • Olejek rozmarynowy. Jest to olejek, który pobudza krążenie krwi, stymuluje pracę serca i reguluje ciśnienie; rozgrzewa i regeneruje organizm. Wpływa także pozytywnie na proces myślenia i poprawia koncentrację. Olejek ten poleca się również do wykonywania inhalacji podczas infekcji górnych dróg oddechowych.

Zobacz: Zawieszki-zapachowe.pl/jak-powstaja-olejki-zapachowe/

Jak stosować olejki eteryczne?

Są na to przeróżne sposoby. Naturalne olejki eteryczne mogą posłużyć do inhalacji (jednak nigdy bezpośrednio z flakonika) albo do kąpieli aromaterapeutycznej. Mogą sprawdzić się także do aromatyzacja powietrza (5-10 kropli wlewa się do miski z wodą/specjalnego kominka). Na bóle reumatyczne, artretyczne lub mięśniowe można zastosować gorące kompresy z aromaterapią. Przy użyciu olejków można także wykonywać masaże.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.