niedociśnienie krwi

Lekarze często biją na alarm i uwrażliwiają na problemy z nadciśnieniem, które może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Warto wiedzieć jednak również o tym, że czasami ciśnienie może być zbyt niskie, co również może powodować szereg problemów. Niedociśnienie tętnicze nazywane też hipotonią, to problem, z którym borykają się na przykład bardzo szczupłe młode kobiety, lub osoby uprawniające sport w sposób nieregularny. Poniżej garść przydatnych informacji na temat przyczyn niedociśnienia oraz sposobów postępowania, gdy wystąpi.

Czym jest niedociśnienie tętnicze


Hipotonia to zjawisko, w którym wartość ciśnienia skurczowego przyjmuje najczęściej około 100 mm Hg lub mniej. Może powodować to szereg konsekwencji zdrowotnych, do których można zaliczyć na przykład nagłe zawroty głowy czy utratę przytomności. To zaś może być szczególnie niebezpieczne na przykład u osób pracujących jako operatorzy maszyn czy u kierowców. Zbyt niskie ciśnienie krwi powoduje, że krew krąży słabiej, zatem może dojść po prostu do niedotlenienia różnych ważnych narządów, w tym też mózgu. Do najważniejszych objawów niedociśnienia można zaliczyć:
zawroty głowy
– ogólne zmęczenie i osłabienie organizmu
– kłopoty z koncentracją
– apatię
– mroczki przed oczami
– bladość twarzy, wychłodzone kończyny górne oraz dolne
– zaburzenia rytmu serca
– nadmierna potliwość
– wzmożona senność
– bardzo częste bóle głowy.

Jakie są przyczyny niedociśnienia krwi


Przyczyny niedociśnienia krwi mogą być naprawdę różnorodne. W bardzo dużym uproszczeniu, mogą one wynikać między innymi :
– z czynników genetycznych – wtedy na niedociśnienie tętnicze cierpi więcej osób w rodzinie
– z poważnych chorób serca (na przykład zapalenie osierdzia)
– z niedoczynności tarczycy
– z braku płynów ustrojowych (hipowolemia)
– z niedoborów sodu w organizmie
– z niedoczynności kory nadnerczy
Warto wiedzieć również o tym, że na niedociśnienie mogą mieć wpływ przyjmowane przez pacjenta leki, między innymi leki przeciwdepresyjne, moczopędne, rozszerzające naczynia krwionośne, przeciwnadciśnieniowe, przeciwarytmiczne.

Skuteczne leczenie niedociśnienia

Sprawdź również informacje na temat badania Holter: https://www.cmpromed.pl/holter/
Skuteczne leczenie tego problemu zdrowotnego opiera się zarówno na lekach, ale też na zmianie stylu życia. Ważne jest zwiększenie aktywności fizycznej, która nie może być jednak zbyt forsowna. Idealne będą zatem spacery. Dobrze jest wypijać więcej płynów oraz regularnie przyjmować posiłki. To wszystko w połączeniu z lekami może dać naprawdę bardzo dobre wyniki, co wpłynie na ustabilizowanie się ciśnienia.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.