niestrawność

Dyspepsja pokarmowa, znana powszechnie pod nazwą niestrawności pokarmowej to zespół dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W różnych przypadkach może różnić się nieco objawami i mieć zupełnie odmienne podłoże. Jednak bez względu na wszystko trzeba udać się do lekarza, by sprawdzić, czy nie jest objawem poważniejszych dolegliwości.

Niestrawność pokarmowa — co to takiego?

Niestrawność pokarmowa nie jest chorobą samą w sobie, a raczej zespołem dolegliwości, który towarzyszy różnym chorobom. Objawia się ona licznymi objawami ze strony układu pokarmowego. Bardzo częstym objawem niestrawności jest ból brzucha i uczucie pełności, które pojawia się nawet po niewielkim posiłku. Niestrawności bardzo często towarzyszą wzdęcia, nadmierna produkcja gazów oraz zjawisko odbijania. Nie można zapomnieć także o jeszcze nieprzyjemniejszych objawach jak biegunka, wymioty oraz zaparcia. Dyspepsja to po prostu stan, kiedy układ pokarmowy „daje znaki”, że nie wszystko jest, jak być powinno.

Zobacz także: Zapalenie wyrostka robaczkowego

Przyczyny niestrawności

Niestrawność ma bardzo zróżnicowane podłoże. Przyczyny niestrawności najczęściej mają swój początek w chorobach układu pokarmowego jak wrzody żołądka, refluks pokarmowy, choroby jelit, a także szereg innych chorób jak chociażby zapalenie trzustki lub wątroby. Niestrawność mogą powodować także leki, np. antybiotyki lub preparaty przeciwzapalne. Takie przyczyny zazwyczaj świadczą o dyspepsji organicznej. Z kolei inny rodzaj niestrawności, czyli dyspepsja czynnościowa nie jest powodowana przez żadną konkretną chorobę. Za jej przyczyny uznaje się niewłaściwą kurczliwość niektórych odcinków przewodu pokarmowego, czynniki zewnętrzne itp. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić jej przyczyny, którymi mogą być trudne do zdiagnozowania nietolerancje pokarmowe.

Leczenie niestrawności

Jak widać, niestrawność może mieć naprawdę poważne przyczyny. W związku z tym warto czym prędzej rozpocząć diagnostykę. Należy udać się do lekarza, który skieruje na odpowiednie badania mające na celu zdiagnozowanie przyczyn niestrawności. W CM Promed można udać się na wizytę do doświadczonych specjalistów i przeprowadzić niezbędne badania z zakresu gastroenterologii. Po podstawowych badaniach jak USG jamy brzusznej i badania krwi można dopiero rozpocząć właściwe leczenie niestrawności. Na podstawie wyników badań specjalista powinien dobrać leki i odpowiednią dietę, która często jest kluczem podczas leczenia chorób układu pokarmowego. Może okazać się, że niestrawność to nic poważnego i zdrowa dieta rozwiąże problemy.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.