pajączki na nogach

Pajączki na nogach często traktowane są jako defekt estetyczny. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to pierwszy objaw problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny powstawania pajączków i jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami?

Pajączki na nogach – przyczyny

Czerwono-sine pręgi, które są widoczne na nogach, często są nazywane pajączkami. Na tę dolegliwość uskarżają się osoby w różnym wieku. Niestety często są traktowane wyłącznie jako defekt estetyczny. Jest to jednak objaw schorzenia, które dotyczy układu krwionośnego.

Naczynka na nogach, które są widoczne, występują tuż pod skórą. Zdrowe naczynia krwionośne kurczą się i rozszerzają na przemian. Gdy pojawiają się pajączki, można domyślać się, że to kruche naczynkach pękają tuż pod warstwą skóry. To zjawisko nosi nazwę teleangiktazji i może być zapowiedzią przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych.

Jedną z przyczyn powstawania pajączków na nogach mogą być uwarunkowania genetyczne. Często jednak sami pracujemy na problemy, które odbijają się na krążeniu. Jedną z częstszych przyczyn jest siedzący tryb życia. Brak ruchu, unikanie aktywności fizycznej, a także palenie papierosów zwiększa ryzyko wystąpienia problemów żylnych.

Warto również pamiętać, że panie, które często chodzą w butach na obcasie lub noszą obcisłe podkolanówki również zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia pajączków na nogach. Również siedzenie z nogą założoną na nogę nie jest korzystne – utrudnia krążenie krwi.

Spożywanie kawy, alkoholu oraz długotrwały stres również mogą mieć wpływ na problemy krążeniowe.

Jak uniknąć pajączków na nogach?

Popękane naczynka na nogach często pojawiają się, gdyż prowadzimy niezdrowy tryb życia. Warto do codziennego planu dnia dołożyć odrobinę ruchu. Nie musi to być od razu trudny trening na siłowni. Wystarczy spacer z psem czy wyjście na rower z dziećmi. Ważne, by ruch stał się stałym elementem naszego życia.

Chcąc uniknąć pajączków na nogach, warto również ograniczyć spożywanie kawy oraz alkoholi. Idealnym rozwiązaniem jest również zaprzestanie palenia papierosów. Ważna jest również dieta, która powinna być tak zbilansowana, by nie doprowadzić do otyłości.

Popękane naczynka powstają również, gdy panie często noszą buty na wysokim obcasie. Warto postawić na buty, które są niskie, wygodne, a krew może swobodnie krążyć. Warto również wykorzystywać specjalne skarpetki uciskowe oraz rajstopy, które wspomagają krążenie krwi.

Ważne jest również unikanie nadmiernego opalania, które prowadzi do zaburzeń krążenia krwi.

Jak leczyć pajączki na nogach domowymi sposobami?

Pajączków na nogach nie można lekceważyć. Należy jak najszybciej zacząć działać, by ograniczyć ich powiększanie się.

Popękane naczynka na nogach można wspomagać używając suplementów pochodzenia roślinnego. Warto wykorzystać tabletki zawierające estycynę, czyli substancję czynną z nasion kasztanowca. Dobry wpływ na popękane naczynka ma również rutyna i ruskogenina. Warto również wykorzystywać zioła takie jak skrzyp polny i pokrzywa. Występująca w nich krzemionka zapobiega powstawaniu zatorów i uelastycznia naczynia krwionośne.

Po wieczornej kąpieli, która oczywiście powinna być w chłodnej lub zimnej wodzie, nogi należy natrzeć maścią wykonaną z oliwy z oliwek, do której należy dodać odrobinę olejku cyprysowego lub kilka kropli witaminy E. Można również stosować maść z arniki, która zmniejsza obrzęki, rozjaśnia skórę, a przede wszystkim wzmacnia naczynia krwionośne.

Pajączki na nogach to pierwszy objaw problemów żylnych. Koniecznie trzeba wcześnie zareagować, gdyż wyłącznie w początkowej fazie choroby można poradzić sobie bez pomocy lekarza, gdy stan ulegnie pogorszeniu jedynym rozwiązaniem będzie interwencja medyczna.

Panie, które chcą usunąć popękane naczynka na nogach bardzo często decydują się na zabieg skleroterapii, która polega na zaaplikowaniu leczniczych preparatów w głąb żył. Dzięki temu ścianki żył się zrastają. Zaletą zabiegu jest nie tylko zlikwidowanie nieestetycznego wyglądu nóg, ale również zniwelowanie bólu, który często pojawia się w bardziej zaawansowanym stadium choroby.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.