
Pepitka, to jeden z najsłynniejszych i najbardziej znanych wzorów tkackich w historii. Rokrocznie modelki i aktorki Hollywood prezentując się w kostiumach, których motywem przewodnim jest wzór pepitka zbierają pozytywne opinie stylistów. Pepitka jest również popularna w naszych sklepach i coraz łatwiej dostępna nawet w sieciówkach. Jak wygląda ten wzór i jaka jest jego historia? Na to i inne pytania odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. Zapoznaj się z nim i pogłęb swoją wiedzę o świecie mody i urody.
Historia i popularność pepitki
Pepitka to wzór, który wypromowała i wprowadziła do powszechnego obiegu znana francuska stylistka i projektantka Coco Chanel. Odkryła ona wzór w pepitkę w strojach ludowych i tak jej się spodobał, że postanowiła ukoronować go na najpowszechniejszy wzór salonów paryskich nadając mu nazwę pied-de-poule. Po jej działaniach promocyjnych z pepitki korzystać zaczął cały świat i jest tak do dziś, jednak sam materiał ma długą i bogatą historię sięgającą czasów starożytnych. Pierwsze ślady pepitki odkryto w Austrii i dotyczą one tysiąca pięciuset lat przed naszą erą. Najlepiej zachowanymi zabytkami z widoczną pepitką są jednak te ze Skandynawii i pochodzą z okresu pomiędzy trzecim a drugim wiekiem przed naszą erą (błędnie w polskich mediach datowana na drugi wiek naszej ery). W pobliżu szwedzkiego wzgórza Gerum cloak odkryto interesujące stanowisko archeologiczne prawdopodobnie pozostałości wioski i grobowców, wśród ruin odnaleziono okrycia wierzchnie dawnych mieszkańców między innymi kurty i płaszcze wyhaftowane właśnie wzorem pepitki. Zobacz także czym jest etyka w modzie.
Pomimo, iż jej rozmiar i układ przestrzenny różnił się od tej współczesnej szwedzkie odkrycie słusznie uznaje się za inaugurację motywu pepitki w świecie ludzkiej mody. Kolejnym odkryciem potwierdzającym, iż motyw pepitki był szeroko rozpowszechniony w dawnych czasach są ludowe stroje szkockie pochodzące z XVI-XVII wieku. Zauważamy tam na okryciach wierzchnich męskich i damskich wzorek składający się z przylegających do siebie rombów znany w kulturze szkockiej jako psi ząb. Ten krój tkacki jest tożsamy z pepitką. Warto więc znać historyczne uwarunkowania pepitki i pochwalić się znajomym, jak mocno osadzony w historii krój nosi się na swoich ubraniach. Zobacz także dlaczego warto wybierać wiskozę.
Wzór w pepitkę technika i połączenia
Połączenie tkackie zwane pepitką wykonuje się w fabrykach i warsztatach poprzez łączenie naprzemiennych pasów czterech ciemnych i czterech jasnych nici zarówno w osnowie, jak i wątku/wypełnieniu, tkanych w prostym splocie dwa na dwa. Ważną kwestią jest rodzaj szycia, bowiem aby uzyskać prawidłową pepitkę, musi być ona szyta pod osnową, posuwając się o jedną nić przy każdym przejściu. Dzięki takiemu sposobowi tkania uzyskuje się tkaninę/materiał posiadający łamane kratki lub abstrakcyjne czteropunktowe kształty, tradycyjnie w czerni i bieli lub takim kontrastowym ciemnym i jasnym wzorze, chociaż inne kombinacje kolorów są również często stosowane. Wzór pepitki zgodnie z brytyjskimi źródłami uznawany jest za przykład teselacji w tkactwie. Zobacz także co oznacza moda ekologiczna.
Noszenie ubrań z pepitki jest bardzo lubiane w świecie profesjonalnej mody jak i codziennego ubioru bowiem pasuje ona do wielu innych tkanin. Stosując jeden element w pepitkę można dobrać do niego setki innych elementów ubioru, które będą pasować tworząc oryginalne połączenia. Pepitkę ubierają w 90% przypadków kobiety, nimi więc w tym artykule się zajmiemy. Najpopularniejszym outfitem ostatnich sezonów było łączenie spódnicy w pepitkę z jasnymi bluzkami z dodatkiem falbanek. Spódnica w drobną, stylową pepitkę podkreśla kształty kobiety i wyszczupla nadając gracji i zwiększając zainteresowanie mężczyzn. Biała bluzka dodaje stylu i takie połączenie w każdym wypadku robi wrażenie. Kolejną ciekawą stylizacją jest łączenie spodni z motywem pepitki z ciemną górą. Szary dół w kratkowany wzorek pepitki znakomicie wpasowuje się w obecne trendy zaś pepitka dodaje tu klasy i animuszu. Tego typu stylizacja jest dobra zarówno na randkę, jak i spotkanie biznesowe czy konferencję. Podkreśla kobiecość i elegancję, dodając nutki profesjonalizmu.