audiolog

Audiolog to lekarz, który specjalizuje się w diagnozowaniu oraz leczeniu zaburzeń słuchu. Z reguły to laryngolog kieruje pacjentów do audiologa, ponieważ chce się dowiedzieć, czy nie doszło do ubytku słuchu. Lekarz audiolog to laryngolog, który ma specjalizację z audiologii.

Czym się zajmuje laryngologia

Laryngologia skupia się na chorobach w obrębie szyi oraz głowy. W laryngologii można wyróżnić takie nauki jak:

  • rynologia;
  • foniatria;
  • onkologia laryngologiczna;
  • audiologia,
  • chirurgia podstawy czaszki, która w ostatnich latach cieszy się dużym zainteresowaniem.

Kiedy udać się do audiologa?

Jeżeli dokucza ci długotrwałe uczucie zatkanych, uszu to powinien jak najszybciej zbadać cię audiolog czym się zajmuje oraz ile zarabia ten lekarz specjalista. Żeby zostać audiologiem trzeba przejść bardzo długą drogę i zrobić specjalizację z audiologii. Osoby, które często chorują na zapalenie ucha także mogą umówić się na wizytę u lekarza audiologa. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dzieci, które mają problemy z mówieniem także mogą zostać skierowane na konsultację audiologiczną.

Bezdech u niemowląt podczas snu - pierwsza pomoc

Kiedy z dzieckiem do audiologa?

Jeżeli dwuletnie dziecko wypowiada tylko pojedyncze słowa lub nie mówi, to pediatra zaleca rodzicom konsultację u audiologa dziecięcego. Należy korzystać z usług sprawdzonych lekarzy, którzy mogą pochwalić się dobrą opinią. Na wizytę do audiologa trzeba się także umówić, jeśli dziecko przeszło zapalenie opon mózgowych lub często choruje na infekcje ucha środkowego. Koszt badania audiologicznego jest uzależniony od miejsca jego wykonania oraz rodzaju badania.

Audiometria tonalna – badanie audiologiczne

Za tonalną audiometrię trzeba zazwyczaj zapłacić około 50 złotych, natomiast badanie BERA kosztuje nawet 500 złotych, dlatego różnice jak widać są dość duże. Należy jednak pamiętać, że można zrobić kilka badań jednocześnie, ponieważ poradnie audiologiczne przygotowują dla pacjentów specjalne pakiety, dzięki którym badania wychodzą taniej. Warto dodać, że nie ma co zwlekać z wizytą u adiologa, dlatego jeśli tylko zobaczysz u siebie niepokojące objawy lub uczucie zatkanych uszu to należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza.

Problematyczne mogą być także szumy uszne, które mogą z czasem doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia narządu słuchu. Jeżeli laryngolog stwierdzi, że problemy ze słuchem nie wynikają ze zwykłej infekcji, to kieruje pacjenta do audiologa. Żeby przeprowadzić większość badań audiologicznych trzeba niestety posiadać nowoczesny oraz specjalistyczny sprzęt.

Badanie ABR

Jednym z ważniejszych badań jest ABR, które skupia się przede wszystkim na reakcjach pnia mózgu. Pacjent zakłada słuchawki na głowę w czasie badania i przypinane są do niego elektrody, które są połączone z systemem. Poprzez słuchawki zostają wprowadzone dźwięki do ucha pacjenta, natomiast system komputerowy na bieżąco utrwala wszystkie reakcje mózgu.

Tympanometria?

Lekarz audiolog powinien również wykonać tympanometrię oraz audiometrię. Głównym celem audiometrii jest określenie stopnia upośledzenia słuchu. Z tego powodu badanie przeprowadzane jest w specjalnie przygotowanej kabinie, która jest bardzo dobrze wyciszona. Wykorzystywane są również słuchawki, przez które przesyłane są dźwięki o różnej mocy. Audiometria umożliwia wyznaczenie najcichszego dźwięku, który pacjent może usłyszeć. Tympanometria umożliwia sprawdzenie stanu środkowego ucha, sztywności kosteczek słuchowych oraz stanu błony bębenkowej. Lekarz może w ten sposób sprawdzić także poziom płynu w jamie bębenkowej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zarówno osoby starsze, jak i dzieci mogą mieć wykonane badania audiologiczne. Audiologia jest specjalizacją w obrębie laryngologii.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.