łysienie plackowate

Zarówno łysienie plackowate, jak i androgenowe wywołuje liczne kompleksy wśród kobiet i mężczyzn. Są to choroby o różnym podłożu, ale można sobie z nimi skutecznie radzić. Z pomocą przychodzą dwa zabiegi – karboksyterapia i mezoterapia igłowa, hamujące wypadanie włosów i wzmacniają je.

Łysienie plackowate a łysienie androgenowe – warto poznać różnice

I choć obie choroby wywołują nadmierne wypadanie włosów, to ich pojawienie się ma różne przyczyny. Łysienie androgenowe wywołują czynniki genetyczne – nadwrażliwość na pochodną testosteronu (DHT) skutkującą zanikaniem receptorów androgenowych mieszków włosowych, natomiast przyczyn pojawienia się łysienia plackowatego może być tak naprawdę wiele. Przyjmuje się, że jest to przede wszystkim choroba o podłożu autoimmunologicznym, wywołująca zmiany o charakterze zapalnym skutkująca wypadaniem włosów. Niemniej jednak podawane są również inne przyczyny choroby takie, jak zaburzenia naczyniowe w obrębie głowy, zaburzenia hormonalne, stres czy niedobór cynku.

Zobacz także: Przyczyny wypadania włosów

Łysienie androgenowe i plackowate różni się również przebiegiem samej choroby. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z:
– postępującym przerzedzaniem się przedziałka u kobiet;
– powstawaniem zakoli i tzw. wysokiego czoła oraz łysienia na czubku głowy, które z czasem tworzą jeden obszar pozbawiony włosów.

Zaś w drugim przypadku dochodzi do pojawiania się okrągłych ognisk łysienia (najczęściej o średnicy 5-10 cm) najczęściej w obrębie głowy, które są otoczone włosami zwanymi wykrzyknikowymi – ponieważ ich nasada jest cieńsza i jaśniejsza niż krótko ułamane zakończenia.

Poza tym łysienie plackowate dotyka w równym stopniu kobiety i mężczyzn, podczas gdy z powodu łysienia androgenowego cierpią najczęściej mężczyźni, znacznie rzadziej kobiety.

Zabiegi pomocne w leczeniu łysienia androgenowego i plackowatego

Wśród polecanych przez choćby specjalistyczną kliniki Medistica zabiegów wspierających leczenie nadmiernego wypadania włosów spowodowanego zarówno łysieniem plackowatym, jak i androgenowych wymienia się:

  • mezoterapie igłową;
  • karboksyterapię.

Oba te zabiegi profesjonalnie przeprowadzone są w pełni bezpieczne oraz skutecznie hamują łysienie. Warto więc z nich korzystać w klinikach jak Medistica – posiadających wieloletnie doświadczenie w ich wykonywaniu.

Mezoterapia igłowa polega na wprowadzeniu do skóry głowy przy użyciu igieł iniekcyjnych substancji aktywnych (witamin, aminokwasów, peptyd, mikroelementów, kwasu hialuronowego, czynników wzrostowych) o wielokierunkowym działaniu takim, jak:

  • rewitalizacja mieszków włosowych hamująca wypadanie włosów i pobudzająca ich wzrost;
  • poprawa kondycji skóry głowy – lepsze ukrwienie, nawilżenie i odżywienie.

Natomiast karboksyterapia polega na wprowadzaniu w skórę i podskórnie kontrolowanej ilości medycznego dwutlenku węgla, co wpływa na:

  • poprawę dotlenienia tkanek i pobudzenia do tworzenia nowych naczyń krwionośnych ;
  • przebudowę kolagenu;
  • regenerację skóry.

Dzięki czemu nasilają się procesy regeneracyjne, a wypadanie włosów jest zahamowane.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.