stomatolog dziecięcy

Pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty ma niebagatelny wpływ na spotkania z lekarzem tej specjalności w przyszłości. Każdy odpowiedzialny rodzic powinien o tym pamiętać. Leczenie zębów nie może przecież być za każdym razem nieprzyjemnym doznaniem dla młodego człowieka. Jak przygotować latorośl na to ważne wydarzenie?

Rozmowa rozwieje wszelkie obawy

Istotnym czynnikiem umożliwiającym sukces jest wytłumaczenie córce lub synowi, na czym polega taka wizyta. Warto opowiedzieć w zabawnej formie o własnych doświadczeniach z dzieciństwa związanych z wizytą u dentysty. Do sprawdzonego gabinetu stomatologicznego najlepiej udać się, gdy malcowi nie dokucza ból zęba lub rozległa próchnica. Warto pamiętać, że na pierwszą wizytę można umówić już roczne dziecko. Lekarz zwraca wówczas uwagę, czy zęby rosną prawidłowo i skontroluje ewentualny rozwój próchnicy. Najwyższa pora obalić także nadal panujący mit, że nie leczy się mlecznych zębów. To błąd! U starszych dzieci próchnica z chorych mleczaków może przenieść się na stałe zęby i powodować wiele kłopotów. Pod żadnym pozorem nie można tego bagatelizować, ponieważ nieleczona próchnica może doprowadzić w kolejnych latach nawet do utraty zęba.

Zaufany stomatolog najlepszym przyjacielem dziecka

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie, gdy podczas pierwszej wizyty dentysta dziecięcy zrobi jedynie przegląd stanu uzębienia. Doświadczony lekarz w profesjonalny sposób zaopiekuje się małym pacjentem. W formie zabawy może pokazać narzędzia służące do leczenia i mówić na bieżąco, co robi. W razie konieczności borowania zęba podczas kolejnego spotkania warto zwrócić uwagę małemu pacjentowi, żeby podczas odczuwania jakiegokolwiek dyskomfortu zasygnalizował ten fakt na przykład przez uniesienie ręki.

Regularne kontrole pozwolą uniknąć problemów

Dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym powinno systematycznie pojawiać się w gabinecie. Stomatolog dziecięcy podczas każdej kontroli sprawdza stan zębów i ewentualne ubytki. Obserwuje również, czy mały pacjent ma prawidłowy zgryz, ponieważ ma to diametralny wpływ na prawidłowy wzrost zębów stałych. Udzieli porady rodzicom jak pomóc ich dziecku w prawidłowym szczotkowaniu i zaleci odpowiednie akcesoria do higieny jamy ustnej. Gdy wszystkie ubytki zostaną wyleczone, wykona fluoryzację w celu ochrony zębów. Jamę ustną należy kontrolować co trzy miesiące, żeby w razie konieczności szybko wdrożyć niezbędne leczenie.

Ortodoncja konieczna jest przy wadach zgryzu

Oprócz właściwej higieny ważne jest również, w jaki sposób rosną kolejne zęby. Jeśli są krzywe, to stomatolog zaleci leczenie w odpowiednim gabinecie. Ortodonta dobierze odpowiedni aparat ruchomy lub stały i podczas kolejnych wizyt będzie obserwował postępy leczenia. Warto wspierać dziecko na każdym etapie prostowania się zębów, ponieważ czas trwania tego procesu nawet do kilku lat może je skutecznie zniechęcić. Efekt końcowy na pewno wart jest poświęcenia, bo w przyszłości młody człowiek nie będzie wstydził się swojego uśmiechu. Mocne, zdrowe zęby mają wpływ na ogólny stan zdrowia człowieka, dlatego warto o nie dbać już od dzieciństwa.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.