scrub

Pielęgnacja skóry jest jednym z najważniejszych zabiegów, gdy chce się dbać o swoją urodę. W końcu jest ona najbardziej wystawiona na oczy innych, więc to głównie jej stan decyduje o tym, jak się prezentujemy. Prawidłowa pielęgnacja skóry potrafi czynić prawdziwe cuda. Jednak aby rutyna pielęgnacyjna przynosiła najlepsze efekty, oprócz stosowania odmładzających kosmetyków i olejków, należy też pozbywać się zrogowaciałego, martwego naskórka. Nic nie wykona tego zadania tak efektywnie, jak dobrej jakości scrub.

Czym jest scrub?

Scrub to kosmetyk stworzony specjalnie z myślą o pozbywaniu się martwych elementów naskórka. Jest on znacznie silniejszy od klasycznych peelingów, ponieważ zeskrobuje on naskórek metodą mechaniczną, za pomocą drobinek ścierających, niczym tarka lub pumeks do pięt. Jednak w przeciwieństwie do tych przyrządów pielęgnacyjnych, dobrej jakości scrub pozostawia skórę lśniącą i gładką.

Jak używa się scrubu?

Scrub do ciała, jak i scrub do twarzy jest stosowany w ten sam, prosty sposób. Wystarczy nabrać odrobinę kosmetyku na dłoń, po czym rozsmarować go po części skóry, wymagającej pielęgnacji. Podczas zabiegu będzie można odczuć, wbrew pozorom, przyjemne drapanie w nasmarowanym miejscu. Chwilę po nasmarowaniu można spłukać go wodą, razem ze startym naskórkiem. Jednak należy pamiętać, żeby unikać miejsc pozbawionych ochrony, takich jak oczy lub usta, ponieważ może skończyć się to silnymi podrażnieniami. Ważne jest też, aby nie stosować scrubu częściej, niż dwa razy w tygodniu.

Wybór dobrego scrubu

Kosmetyki tego typu zwykle są dopasowane do konkretnych partii ciała, jak twarz, nogi, czy dekolt, jednak istnieje też wiele scrubów uniwersalnych. Dwoma podstawowymi elementami zawartymi w każdym scrubie są drobinki ścierające i olejki regenerujące. Podczas wyboru odpowiedniego produktu należy zwrócić uwagę na każdy z nich.

Drobinki ścierające oczywiście są tym, co służy jako „narzędzie” do ścierania naskórka. Należy pamiętać, aby koniecznie wybrać scrub z naturalnymi, organicznymi drobinkami, takimi jak pestki dyni lub piasek. Zawarte w tanich kosmetykach drobinki syntetyczne, na przykład proszek sylikonowy, są częstą przyczyną podrażnień skóry i nie zapewnią nawet w połowie tak dobrych efektów, co składniki organiczne.

Niemniej ważny jest olejek regeneracyjny, umieszczony w każdym kosmetyku do zeskrobywania naskórka. Im lepszy olejek, tym gładsza i zdrowsza będzie skóra po każdym zabiegu, dlatego tu też warto postawić na wytwory Matki Natury, takie jak olejki winogronowe, czy kokosowe.

Nie można jednak zapomnieć, że nawet naturalne substancje mogą wywoływać alergie, dlatego przed pierwszym użyciem warto nałożyć kapkę kosmetyku na przedramię i zobaczyć, czy nie wywoła on żadnych nieprzewidzianych efektów. Zobacz także co to jest brushing.

Korzyści wynikające ze stosowania scrubu

Złuszczanie i pozbywanie się zrogowaciałego naskórka z pomocą scrubu ma znacznie więcej korzyści, niż używanie innych preparatów i przyrządów. Dzięki substancjom oczyszczającym zawartych w tego typu kosmetykach, skóra po użyciu jest wygładzona, jędrna i przede wszystkim wolna od toksyn. Z kolei dokładność ścierania naskórka sprawia, że skóra jest niezwykle błyszczące, a pozostałe preparaty stosowane do pielęgnacji wchłaniają się w nią znacznie lepiej. Warto też wspomnieć o tym, że złuszczanie scrubami poprawia krążenie krwi w całym ciele. Co więcej, dobrej jakości kosmetyki złuszczające przyspieszają regenerację naskórka oraz zapobiegają pojawianiu się stanów zapalnych.

Kto nie powinien stosować scrubu?

Niwelowanie naskórka scrubem to ponadprzeciętnie intensywny zabieg inwazyjny, dlatego nie nadaje się on dla osób z wrażliwą, bądź chorą skórą. To samo tyczy się osób, które mają niezagojone rany na ciele, zwłaszcza w najczulszych miejscach. Taki zabieg nie tylko nie przyniesie żadnych efektów, ale też znacznie pogorszy wszelkie problemy dermatologiczne. Oczywiście, scrubu nie mogą stosować także osoby wykazujące reakcje alergiczne na tego typu produkty. Jednak osoby ze zdrową cerą o przeciętnej lub niskiej wrażliwości skóry jak najbardziej mogą, a nawet powinny zdecydować się na używanie tego produktu pielęgnacyjnego.

Napisane przez

Anna Kowalik

Anna Kowalik jest naczelną redaktorką Slimlife.pl. Trenuje jogę i pilates, uwielbia podróże i zdrową kuchnię. Pełnoetatowa żona i mama 3 córek.