szpilki

Panie zakładające szpilki, obcasy czy koturny powinny pamiętać o istnieniu także innych rodzajów butów na płaskiej podeszwie, ponieważ ciągłe noszenie wyłącznie podwyższonych butów może prowadzić do licznych kłopotów zdrowotnych.

Zaburzenia po noszeniu obcasów i szpilek

  • Pierwszym z nich jest płaskostopie, które jest bardzo niewygodną i bolesną chorobą.
  • Drugim zagrożeniem są żylaki, które usuwane są najczęściej operacyjnie.

Żylaki to schorzenie wyglądające niepozornie – na nogach pojawiają się wystające żyły, mające troszkę nie estetyczny wygląd. Szybko jednak okazuje się, że zaczynają boleć i w każdym momencie mogą oznaczać o wiele większe zagrożenie dla zdrowia i życia chorującego.

Właśni z tego powodu, leczenie żylaków trzeba zaczynać jak najszybciej.

Leczenie żylaków

Początkowo, daje się je leczyć farmakologicznie wcieranymi maściami zalecanymi przez lekarza. Jeśli jednak, pani cierpiąca na żylaki będzie zwlekała z wybraniem się do lekarza możliwe jest, iż będzie wymagany zabieg operacyjny. Wykonywane są one najczęściej na dwa sposoby:

  • chirurgicznie,
  • laserowo.

Zabieg laserowy wykonywany jest najczęściej w prywatnych klinikach, ponieważ należy do kosztownych. Wykonuje się w jego trakcie malusieńkie nacięcia, po których po dwóch czy trzech dniach można już całkowicie normalnie chodzić, natomiast zabieg chirurgiczny unieruchamia pacjentkę na kilka tygodni i sprawia o wiele więcej bólu.Poza tym, pozostają znacznie większe blizny na nogach, niż po zabiegu laserowym.

Haluksy? Czy to naprawdę szpilek i obcasów?

Do kolejnych kłopotów związanych z noszeniem butów na obcasie, należą haluksy. Jest to niewielka wystająca kostka na stopie, która coraz mocniej wysuwa się wraz z noszeniem niewygodnych butów. Staje się ona coraz kłopotliwsza i boleśniejsza, a przede wszystkim przez nią dość mocno niszczą się buty, dlatego większość pań cierpiących na haluksy decyduje się na operację.

Operacja na haluksy jest jednak jeszcze nieprzyjemniejsza, niż zabieg usuwający żylaki, ponieważ oznacza piłowanie części kości, a przede wszystkim unieruchamia na aż sześć tygodni. W tym czasie, pacjentki odczuwają dość dotkliwy ból i zmuszone są do poruszania się o kulach.

Napisane przez

Anna Kowalik

Anna Kowalik jest naczelną redaktorką Slimlife.pl. Trenuje jogę i pilates, uwielbia podróże i zdrową kuchnię. Pełnoetatowa żona i mama 3 córek.