typ urody lato

Kiedy mowa o urodowych typach kolorystycznych, w grę wchodzą: lato, jesień, zima i wiosna. Najbardziej popularnym typem w Polsce, ale także najbardziej pożądanym na świecie jest typ urody lato. Wbrew pozorom nie chodzi tu o promienną cerę i piegi, a samo określenie nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać.

Typ lato dzielimy jeszcze dodatkowo na trzy podtypy:

  • jasne,
  • chłodne,
  • zgaszone.

Określając go, musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów, dlatego często przysparza to wiele problemów, natomiast kiedy już uda nam się przepisać do konkretnego typu, dużo łatwiej będzie nam dopasować makijaż oraz garderobę.

Którym typem lata jesteś?

Typy urody określamy na podstawie charakterystycznych cech wyglądu. Jeśli jesteś posiadaczką jasnych, blond włosów, bardzo często również rzęs, czy brwi, niebieskich oczu i masz chłodną karnację, mówimy o pierwszym typie, czyli jasnym lecie. Między jasnym latem, a jasną wiosną są niewielkie, ale znaczące różnice, mianowicie wiosna charakteryzuje się szarymi tęczówkami i szarą lub delikatnie zaróżowioną cerą.

Jeśli chodzi o lato chłodne, to podstawową cechą jest bardzo chłodny odcień skóry, wpadający w niebieskie, bądź beżowe tony. Oczy są chłodno niebieskie lub zielone, a włosy w kolorze popielatych brązów. Usta są delikatnie podkreślone, a twarz sprawia wrażenie bardzo łagodnej.

Ostatni typ urody, czyli lato zgaszone, u którego skóra ma odcień beżowy, naturalny, oczy są w kolorze piwnym, a włosy w różnych kolorach blondu w odcieniach popielatych.

Zalety urody w typie lata

Mimo, że tak jak wcześniej wspomniałam jest ono uważane za najbardziej banalne w Polsce, to w innych częściach świata jest postrzegane za bardzo atrakcyjne. Aż 70% Polek jest określane w tym typie urody. Kluczowy jest dobór makijażu i ubioru, który nie stłamsi naszego wyglądu, a jedynie go podkreśli i uwydatni.

Co ubierać?

Na pewno należy skupić się na pastelowych, przygaszonych kolorach, które nie będą mocno kontrastowały. Idealnymi kolorami będą: szarości, grafity, chłodne odcienie cytrynowego i limonkowego, a także pudrowe różę, baby blue, czy butelkowa zieleń i bordo.
Unikać z kolei powinien bieli, czerni i czerwieni.
Minimalizm przy tym wyglądzie sprawdzi się idealnie. Proste fasony, jednolite i jednokolorowe tkaniny sprawdzą się idealnie. Na większe wyjścia jak najbardziej będą pasować lejące materiały z odrobiną brokatu, które dodadzą blasku chłodnym odcieniom skóry.

Jaki makijaż

Makijaż natomiast powinien być delikatny, wydobywający blask cery. Podkreślone rzęsy i usta w chłodnym różowym kolorze, ewentualnie muśnięte błyszczykiem będą przykuwać uwagę, ale nie będą przytłaczać. Dobrym pomysłem jest także użycie różu na policzki, ale w niewielkich ilościach, aby jedynie nadać zdrowego wyglądu. Podkład powinien być naturalny w odcieniach kości słoniowej. Cienie do powiek sprawdzą się w barwach wody, czyli od niebieskich, po szarości, przez wszelkiego rodzaju błękity.

Jeśli chodzi o biżuterię warto postawić na klasyczne srebro, białe złoto, ewentualnie perły. W tym przypadku także należy kierować się zasadą mniej znaczy więcej.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.