kąpiel niemowlaka

Rodzice zastanawiają się, w jakiej temperaturze kąpać noworodka. Kurs w szkole rodzenia jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli chcesz nauczyć się pielęgnacji maleństwa. Jest to szczególnie popularne wśród rodziców, którzy spodziewają się dopiero pierwszego dziecka.

Mycie noworodka

Na początku może to trochę przerażać, ponieważ nigdy nie miało się z tym styczności. W rzeczywistości nie jest to ciężkie, ponieważ nawet mało doświadczone osoby powinny sobie poradzić. W tym artykule wyjaśnimy, jaka temperatura wody dla noworodka będzie odpowiednia, a także jak kąpać takie małe dziecko. Początkowo można spokojnie kąpać malucha w umywalce. Po pewnym czasie warto jednak przenieść się do dużej wanny. Może to być nieekonomiczne, ponieważ zużywa się wtedy naprawdę sporo wody. Ciekawym rozwiązaniem jest także zakup stelaża oraz wanienki dziecięcej. Od wielkości łazienki uzależnione jest przede wszystkim miejsce kąpieli. Nie ma żadnego problemu, jeśli zmieści się stelaż z wanienką. Przed kąpaniem powinno się użyć termowentylatora do nagrzania pomieszczenia. Najlepiej, jeśli temperatura powietrza będzie przekraczać 22 stopnie Celsjusza. Warto jasno podkreślić, że woda do kąpieli noworodka musi mieć około 36-37 stopni Celsjusza. Łokciem można bardzo łatwo skontrolować temperaturę wody.

Jaka temperatura wody?

Można śmiało powiedzieć, że woda będzie za gorąca dla maleństwa, jeśli będzie parzyć nasz łokieć. Oczywiście mogą się pojawić pewne wątpliwości, ale wtedy można upewnić się wykorzystując termometr kąpielowy, który wystarczy wrzucić do wanienki. Niektórzy zastanawiają się, czy można podnieść temperaturę wody o 1-2 stopnie w nieco chłodniejsze dni. Eksperci zalecają jednak, żeby zostać przy temperaturze 37 stopni Celsjusza, a następnie sprawdzić reakcję dziecka. Główkę dziecka należy podtrzymywać jednym ramieniem, natomiast drugą ręką myć malucha. W takiej pozycji maleństwo będzie się czuło bezpiecznie i komfortowo. Należy pamiętać, że bez nadzoru nie można zostawiać dziecka w wanience. Bez naszej opieki maluch może sobie zrobić krzywdę, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność. Zbyt dużo wody nie powinno się wlewać do wanienki w pierwszych tygodniach. Jeśli woda sięga na wysokość 12 cm od dna to jest to już wystarczająco.

Kosmetyki do mycia noworodków

Wybór kosmetyków do kąpieli jest bardzo duży, dlatego każdy bez większych problemów powinien znaleźć coś dla siebie. Do wyboru jest mydło w kostce, płyn do kąpieli, a także oliwka. Bardzo dużo jest ich w sklepach, dlatego jest w czym wybierać. Warto zwrócić szczególną uwagę na skład kosmetyku, którego chcemy używać. Oczywiście najlepiej, jeśli będzie to produkt ekologiczny.

Kąpiel w krochmalu

Do 8 miesiąca dziecko można kąpać w krochmalu. Krochmal jest doskonały dla dzieci z atopowym zapaleniem skóry, ponieważ leczy otarcia i łagodzi podrażnienia skóry. Trzy krople naturalnego olejku z lawendy można dodać do wody dla relaksu i ukojenia skóry. Można także użyć delikatnej myjki przy myciu maleństwa. Jeśli stosujesz pieluszki wielorazowe to lepiej nie używać kremów oraz maści. Takie kosmetyki mocno zatłuszczają one pieluszki, które mogą zacząć przeciekać. W szpitalu ma zazwyczaj miejsce pierwsza kąpiel noworodka. Przez pierwsze dwa tygodnie życia lepiej w ogóle unikać kąpieli. Skórę można przemywać czystą wodą bez dodatku żadnego preparatu. Dzieci przeważnie uwielbiają kąpiele, więc po upływie dwóch tygodni można już to robić codziennie. Można też zrobić masaż z użyciem olejku migdałowego bezpośrednio po kąpieli. Osoby, które korzystają z wanienki na stelażu muszą bardzo uważać podczas mycia dziecka.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.