O wegetarianach słyszał już chyba każdy – wiadomo o nich, że nie jedzą mięsa. Weganizm jest zaś stosunkowo nowym w Polsce zjawiskiem, które jednak zdobywa coraz większą popularność. Coraz więcej osób przekonuje się do tego sposobu żywienia, inni jednakże nie wyobrażają sobie, co można jeść na takiej diecie, jeszcze inni zaś nie do końca zdają sobie sprawę z tego, czym jest taki sposób żywienia. Wegetarianizm a weganizm – jakie są podobieństwa i różnice w przypadku tych dwóch rodzajów diet?

rodzaje wegetarianizmu

Weganizm – bardziej restrykcyjna forma wegetarianizmu

Weganizm to, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę, bardziej restrykcyjna odmiana wegetarianizmu. Wegetarianizm jest sposobem żywienia odrzucającym mięso w diecie, zaś weganizm idzie znacznie dalej – wyklucza spożycie wszelkich produktów zwierzęcych. By móc mieć jasny obraz sytuacji tego, jak żywią się weganie, trzeba uświadomić sobie, jak bogata jest gama produktów zwierzęcych. To nie tylko mięso, ale też ryby, a nawet owoce morza – krewetki, małże, inne mięczaki i skorupiaki. To także mleko i wszelkie jego przetwory, produkty nabiałowe, jaja, jak również miód. W praktyce więc weganie nie mają łatwo – muszą unikać bardzo wielu produktów, zwracając uwagę, czy wszystkie pokarmy, jakie wybierają, są wolne nawet od śladowych ilości mleka, jaj czy żelatyny. Nie jest to proste, dlatego weganizm jest postrzegany jako dieta restrykcyjna. Jeśli ktoś zastanawia się, którą z tych diet wybrać, to na pewno wegetarianizm jest łatwiejszy do stosowania, gdyż ma znacznie mniej ograniczeń.

Sprawdź: Wegańska dieta pudełkowa

Weganizm a wegetarianizm – co jeszcze warto wiedzieć?

Wegetarianie, czyli osoby, które rezygnują jedynie z mięsa, mają o wiele szerszą gamę produktów spożywczych do wyboru niż weganie. Czy jednak to oznacza, że ich dieta jest zdrowsza? Nie można tak jednoznacznie powiedzieć. Zarówno wegetarianizm, jak i weganizm muszą opierać się na takim komponowaniu posiłków, by organizm dostawał wszystkie niezbędne mu składniki. Oczywiście wegetarianie mają łatwiej, gdyż jedzą nabiał czy jaja, będące źródłem ważnych składników, jak białko, żelazo czy wapń. Weganie, mając do dyspozycji rośliny, muszą bardzo drobiazgowo komponować swoją dietę, by nie zabrakło im kluczowych składników. Jednak weganizm jest zdrowszy w tym kontekście, że właśnie z tego powodu dieta ta jest siłą rzeczy jeszcze bardziej zróżnicowana. Poza tym weganie odżywiają się zazwyczaj lżej. Mleko czy produkty nabiałowe bywają ciężkostrawne, nie tylko dla osób z nietolerancjami pokarmowymi. Rośliny zaś są najzdrowszym pokarmem. W dodatku, jeśli dieta roślinna jest dobrze komponowana, weganinowi niczego nie zabraknie.
Poza tym wegetarianizm i weganizm mają to do siebie, że wśród osób stosujących te diety trudno spotkać kogoś z nadwagą. Wegetarianie i weganie rzadko też zapadają na choroby serca, które, zwłaszcza w Polsce, zbierają prawdziwe żniwo. Wynika to z tego, że stosują tylko zdrowe tłuszcze – weganie tym bardziej, gdyż nie jadają masła czy tłustego, krowiego mleka. Zobacz: Rodzaje wegetarianizmu

dieta wegańska

Dieta wegańska a wegetariańska – różnice i podobieństwa

Jak było wspomniane, weganie jadają tylko rośliny. Z tego względu w ich diecie znajduje się wiele takich pokarmów, których osoby jadające mięso często nawet nie znają; nie zawsze też sięgają po nie wegetarianie – bo nie muszą. Mowa tu o między innymi takich produktach, jak mleko roślinne zastępujące mleko krowie – sojowe, migdałowe czy ryżowe, jogurty i śmietany sojowe, wszelkie serki z tofu, a także tempeh, czyli wegański zamiennik mięsa. Warto przy tym zauważyć, że obecnie dostępność takich produktów jest bardzo dobra, dlatego stosowanie diety wegańskiej jest łatwiejsze niż się wydaje. Wegetarianie zaś nie muszą stosować takich zamienników, gdyż jadają jaja czy nabiał.
Te dwie diety jednak łączy fakt, że przewagę posiłków stanowią warzywa, a także owoce. Poza tym wegetarianie czasami spożywają ryby (i owoce morza), a czasem nie. W tej drugiej wersji bliżej im jest do wegan. Kwestia ta zwykle pozostaje sprawą wyboru samego wegetarianina.

Co ciekawe, wegetarianizm często jest wstępem do weganizmu, ale nierzadko też weganie decydują się zostać wegetarianami, na przykład gdy zbyt trudno jest im komponować posiłki tylko z roślin bądź mają poważne niedobory ważnych składników.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.