
Niezależnie od tego czy chodzi o trening dla początkujących czy też dla zaawansowanych, musi on być opracowany w oparciu o indywidualne możliwości i potrzeby osoby ćwiczącej. Nie zawsze jest jednak możliwość skorzystania z usług trenera personalnego, ale nawet wówczas przed przystąpieniem do wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń, należy dokładnie zapoznać się z techniką. W przeciwnym razie można wyrządzić sobie więcej złego niż dobrego i uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego. Nie mówiąc już o zwiększonym ryzyku pojawienia się kontuzji. Nierzadkim wcale widokiem jest to, że osoby początkujące wykonują nieprawidłowo ćwiczenia na siłowni i nikt nawet nie koryguje popełnianych przez nie błędów, przez co już na samym wstępie wyrabiają sobie nieprawidłowe i szkodliwie wręcz nawyki.
Ćwiczenia dla początkujących – czy ty też popełniasz te błędy?
Siłownia jest miejscem przeznaczonym nie tylko dla mężczyzn, ale i dla kobiet. Można spotkać tam coraz więcej pań, które robią coś znacznie więcej, niż tylko trening na rowerku stacjonarnym. Trening siłowy jest coraz popularniejszy także u przedstawicielek płci pięknej. Jednym z błędów popełnianych przez kobiety jest to, że boją się podnoszenia ciężarów w obawie przed wyglądem kulturysty niczym Arnold Schwarzenegger. Nic jednak bardziej mylnego. Treningiem siłowym można wyrzeźbić sylwetkę i nadać jej seksownego wyglądu, ale w przypadku kobiet trudno jest uzyskać potężną muskulaturę. Z całą pewnością regularne treningi na siłowni nie przyczynią się do masywnych łydek i ogromnego bicepsa. Wystarczą ćwiczenia z 10-15 kg ciężarkami, aby mięśnie ładnie się zarysowały, a sylwetka nabrała charakteru. Jest to sposób na pozbycie się zbędnej tkanki tłuszczowej i zwiększenie zapotrzebowania kalorycznego.
Czytaj również: Fitness- idealny sport dla kobiety?
Kolejnym błędem jest interesowanie się przede wszystkim swoim wyglądem podczas ćwiczeń i wstydzenie się grymasów na twarzy. Normalnym zjawiskiem jest to, że podczas treningu czujemy dyskomfort i czasem nawet ból, co przekłada się na zmiany rysów twarzy. Na siłownię przychodzi się ćwiczyć, a nie pozować niczym modelka. Często spotykanym błędem jest nieprawidłowy chwyt sztangi, gdzie kciuk nie jest ustawiony przeciwstawnie, co zwiększa ryzyko różnego typu kontuzji. Uchwyt powinien być pewny, aby ciężar nie wypadł z rąk. Złą taktyką jest również trenowanie wyłącznie wybranej i swojej ulubionej partii mięśniowej. Robienie ćwiczeń wyłącznie na pośladki, uda czy brzuch mija się z celem. Kluczem do sukcesu jest trenowanie całego ciała, a nie skupianie się wyłącznie na jednej grupie mięśni. Robienie setek brzuszków także nie zagwarantuje tzw. sześciopaka, ale przyczyni się do bólu kręgosłupa.
Czytaj również: Sport lekarstwem na stres
Wiele młodych adeptek siłowni nie ma nawet sprecyzowanego planu treningowego ani dietetycznego. Zapomina także o rozciąganiu przed treningiem, co naraża je na poważne kontuzje. Ciągłe robienie treningu cardio również jest częstym problemem u początkujących. Nie mówiąc już o braku systematyczności. Do błędów w treningu zaliczyć można także robienie zbyt dużej liczby powtórzeń, stosowanie zbyt dużego obciążenia, nierobienie przerw miedzy treningami, niekontrolowanie swoich postępów treningowych, ignorowanie dolegliwości bólowych, nieprawidłowe nawodnienie i nieodpowiedni strój.