filiżanka kawy

filiżanka kawyZdecydowanie jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Miliony ludzi w każdym kraju codziennie zaczynają dzień od filiżanki kawy. Każdego dnia reklamy tego wybornego napoju atakują nas z ekranów telewizorów z częstotliwością o jakiej niejeden produkt może tylko pomarzyć. Jest smaczna i pobudzająca, zachwyca niesamowitym aromatem i wzmaga aktywność, ale mało kto wie, iż ma również wiele innych, sporych rozmiarów zalet.

Kawa na raka jelita grubego

Badania wykazały, iż spożywanie kawy pozwala znacznie obniżyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego – coraz częściej atakującą ludzi już w młodym wieku. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Nawet jeśli nie przepadamy za kawą kofeinową lub odstrasza nas jej skład podobne działanie odkryto również podczas spożywania kawy bezkofeinowej. By otrzymać podobny efekt kawę bezkofeinową należy jednak spożywać w ilościach przekraczających cztery filiżanki dziennie. Pojawiły się również głosy, iż kawa dość istotnie zmniejsza ryzyko pojawienia się nowotworu. Głównie chodzi tutaj o nowotwór jelita grubego – prawdopodobnie za sprawą wzmożonej perystaltyki jelit, którą picie kawy powoduje. Już w latach dwudziestych słynny lekarz – Max Gerson leczył ciężkie przypadki tego nowotworu za sprawą między innymi kontrowersyjnych lewatyw z kawy.

Kawa na Alzheimera

Zawarta w kawie kofeina chroni również przed nowotworami skóry – tak dziś popularnymi za sprawą wciąż powiększającej się dziury ozonowej, promieniowania UV i wciąż popularnej modzie na opaleniznę. Wciąż badany jest również pozytywny wpływ spożywania kawy na ryzyko występowania nowotworu prostaty u mężczyzn. Do najpopularniejszych badań należą jednak te najnowsze – udowodniono bowiem, iż spożywanie tego napoju dość istotnie wpływa na zmniejszenie niebezpieczeństwa zachorowania na chorobę Alzheimera. Nie jest tajemnicą, iż do wszystkich wyników badań naukowców podchodzić należy z lekką nutą sceptycyzmu. Nie da się jednak ukryć, iż ilość wyników potwierdzających pozytywny wpływ kawy na nasze zdrowie i samopoczucie musi robić wrażenie.

Napisane przez

Anna Kowalik

Anna Kowalik jest naczelną redaktorką Slimlife.pl. Trenuje jogę i pilates, uwielbia podróże i zdrową kuchnię. Pełnoetatowa żona i mama 3 córek.