błędnik objawy

Błędnik jest to stosunkowo niewielka część ucha, ale odgrywa niezwykle istotną rolę. Błędnik umiejscowiony jest w uchu wewnętrznym. Pełni ważną rolę, ponieważ odpowiada za prawidłową pracę narządu słuchu oraz równowagi.

Jak działa błędnik?

Dokładniej odbywa się to w ten sposób, że podczas każdego ruchu podejmowanego przez organizm płyn znajdujący się w uchu przemieszcza się. W tym miejscu następuje również stymulacja bardzo wrażliwych komórek znajdujących się wewnątrz błędnika. Następnie impuls przenosi się do układu nerwowego, a stamtąd do mózgu, w którym jest z kolei odczytany jako poczucie ruchu. Jak widać jest to dość skomplikowany proces. Ta niewielka część ucha, odpowiada za bardzo wiele. Dlatego należy dbać, aby nie doszło do uszkodzenia czy zapalenia błędnika, co może dawać objawy podobne do objawów choroby lokomocyjnej.

Zapalenie błędnika

Zapalenie błędnika jest potocznie nazywane zapaleniem ucha wewnętrznego. Zazwyczaj dochodzi do niego w wyniku przewlekłego zapalenia ucha środkowego. Pod żadnym pozorem nie należy tego lekceważyć, ponieważ choroba błędnika, która jest nie leczona, nieodpowiednio leczona lub za późno zdiagnozowana, może prowadzić do wielu znacznie poważniejszych schorzeń. Może prowadzić do zapalenia opon mózgowych, móżdżku, a w konsekwencji nawet i śmierci. Dlatego jeżeli choroba została już zdiagnozowana należy przede wszystkim poznać jej przyczyny oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.

Przyczyny zapalenia błędnika

Główną przyczyną wywołującą zapalenie błędnika są bakterie obecne w uchu środkowym, które pojawiły się tam po przejściu procesu zapalnego oraz zdążyły rozprzestrzenić się na inne części ucha środkowego, tj. przedsionek, ślimaka oraz trzy kanały półkoliste. Wśród przyczyn zapalenia błędnika pojawiają się również m.in.:

 • zakażenie wirusem świnki;
 • różyczki;
 • ospy wietrznej;
 • zakażenie wirusem opryszczki;
 • zakażenie wirusem HIV;
 • choroby autoimmunologiczne;
 • choroby układowe itp.

Najczęściej występujące zaburzenia błędnika

Objawy najczęściej występujące przy zapaleniu błędnika to:

 • zaburzenia równowagi;
 • niejednostajny szum w uszach;
 • nudności i wymioty;
 • zawroty głowy;
 • pogorszenie lub częściowa utrata słuchu;
 • oczopląs (drganie gałek ocznych);
 • uczucie zmęczenia.

Jak wyżej wspomniano objawy towarzyszące zapaleniu błędnika mogą być często mylone z objawami choroby lokomocyjnej. Jednak sygnałem, aby udać się do laryngologa jest pojawienie się gorączki i bólu ucha. Należy zrobić to jak najszybciej, aby stan zapalny nie mógł się rozprzestrzenić do innych części ucha, a także żeby nie doszło do innych groźniejszych powikłań dla zdrowia a nawet życia.

Powikłania po zapaleniu błędnika

Nieleczona choroba błędnika może prowadzić nawet do trwałego uszkodzenia narządu równowagi czy głuchoty, ropnia móżdżku czy zapalenia opon mózgowych. W celu odpowiedniej diagnostyki tej zapalenia ucha należy się udać do poradni laryngologicznej.

Diagnozowanie zapalenia błędnika

W celu zdiagnozowania stanu zapalnego lekarz wykona wziernikowanie ucha, może również zlecić wykonanie RTG kości skroniowej oraz w razie potrzeby tomografii komputerowej głowy. Jak już wspomniano w wyniku zapalenia ucha wewnętrznego może dojść do uszkodzenia móżdżku, aby to wykluczyć należy udać się również do neurologa, który przeprowadzi tak zwane badanie zborności ruchów.

Leczeni zaburzeń błędnika

Jeśli zostanie postawiona diagnoza zapalenia błędnika najczęściej leczenie odbywa się w szpitalu na oddziale laryngologicznym. Leczenie błędnika polega na zastosowaniu antybiotykoterapii dożylnej. W razie potrzeby można wykonać drenaż ucha środkowego, aby ułatwić odpływ zainfekowanej wydzieliny. Niekiedy jest potrzebna także interwencja chirurga. To jakie będą rokowania na przyszłość oraz czy uda się wyleczyć całkowicie zapalenie to zależy to w dużej mierze od czynnika, który ten stan zapalny wywołał. Z tego co wiadomo, najlepsze rokowania są w przypadku surowiczego zapalenia. Niestety jeżeli dojdzie do zapalenia ropnego błędnika, wiąże się to z większą ilością powikłań.

Ropne zapalenie błędnika

W przypadku zapalenia ropnego błędnika może się pojawić bowiem:

 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
 • ropnie mózgu;
 • głuchota;
 • trwałe uszkodzenie błędnika.

Dlatego tak ważne jest, aby w przypadku zauważenia jakikolwiek objawów przypominających to, że mogło dojść do zapalenia błędnika, należy skonsultować z lekarzem, który pokieruje dalszym leczeniem. Im szybciej zdiagnozowana choroba, tym większa szansa na wyleczenie oraz mniejszą ilość powikłań.

Napisane przez

Monika Ramis

Monika jest copywritterem w Slimlife pisze na temat zdrowia, odżywiania i diety, ma obsesje na punkcie zdrowego stylu życia. Pasjonuje się naturą, życiem bez toksyn i chemii. Jeśli nie pisze, przygotowuje dietetyczne posiłki, zielone soki i kimchi dla siebie i swojego chłopaka.